Pastor Johann Jacob Haselau przyszedł na świat w Gdańsku w 1736 r. Przez całe życie kolekcjonował ryciny związane z topografią miasta, w którym się narodził i spędził młodość. Są to przede wszystkim plany, panoramy i weduty. Zebrał pokaźną kolekcję rycin Matthäusa Deischa, stworzonych według rysunków Friedricha Antona Augusta Lohrmanna, który od XVIII w. stanowi obiekt zainteresowania badaczy i historyków sztuki.

Ten fragment zbiorów Haselaua, umieszczony przez niego samego w czterotomowym atlasie topograficznym z lat 1761-1765, obecnie jest przechowywany w Archiwum Państwowym w Toruniu. Największymi jego znawcami są Teresa Tylicka i prof. Jacek Tylicki z Katedry Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, autorzy książki „Dawny Gdańsk w rycinach z kolekcji pastora Johanna Jacoba Haselaua” wydanej przez Muzeum Narodowe w Gdańsku. Książka ta jest kontynuacją wcześniejszych publikacji i badań naukowych autorów, a także elementem towarzyszącym wystawie „Powrót do domu. Gdańsk w rycinach z kolekcji pastora Jana Haselaua”, prezentowanej w muzeum w 2022 r.

.

Promocja książki „Dawny Gdańsk w rycinach z kolekcji pastora Johanna Jacoba Haselaua”

  • 18 stycznia 2023 r., środa, godz. 17.00
  • Filia Gdańska WiMBP
  • Mariacka 42, Gdańsk
  • wstęp – wolny

Na spotkaniu w Filii Gdańskiej WiMBP Teresa Tylicka i prof. Jacek Tylicki opowiedzą o sekretach dawnego Gdańska, które można odkryć dzięki rycinom i akwafortom z atlasu, a także naniesionym na nich własnoręcznym komentarzom Johanna Jacoba Haselaua.