Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/04/POLA-Nadziei-na-Pomorzu-1-fot.-Lukasz-Wajszczyk-3-scaled.jpg Znowu zakwitną żonkile. Przed nami Pola Nadziei 2024

Znowu zakwitną żonkile. Przed nami Pola Nadziei 2024

Fot. Łukasz Wajszczyk
09.04.2024
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
09.04.2024

W województwie pomorskim, po raz kolejny, odbędą się Pola Nadziei. To ważne wydarzenie, podczas którego prowadzona jest zbiórka na rzecz ośrodków hospicyjnych z naszego regionu już w niedzielę, 14 kwietnia 2024 r.

Jak co roku kwesta z udziałem wolontariuszy w żółtych i białych koszulkach będzie przeprowadzona w formie bezpośredniej oraz on-line.

Żonkilowa parada

Zmotoryzowana sztafeta w niedzielę, 14 kwietnia o godz. 9.00 wyruszy z Pucka (Puckie Hospicjum pw. o. Pio), aby ok. godz. 10.00 dotrzeć do Gdyni (Hospicjum im. św. Wawrzyńca), następnie ok. godz. 11.00 do Sopotu (Dom Hospicyjny Caritas im. św. Józefa) i stamtąd do Gdańska. Wtedy w stolicy województwa odbędzie się Żonkilowa Parada. Wezmą w niej udział m.in. zabytkowe pojazdy, motocykle i orkiestra. Parada wyruszy o godz. 13.15 z Podwala Przedmiejskiego 82, aby ok. godz. 14.00 dotrzeć na przedproża Dworu Artusa. Uroczystość zakończy krótki występ Zuzy Jabłońskiej. Będzie też pamiątkowe zdajecie. Po ulicach Gdańska całą niedzielę będzie jeździł zabytkowy tramwaj. Gdańskie morsy zapraszają na wspólną kąpiel, a w Pruszczu Gdańskim w Cukrotece odbędzie się piknik dla całych rodzin.

Czym są Pola Nadziei?

To coroczna, wiosenna akcja organizowana w wielu miastach Polski m.in. w Trójmieście. Chodzi o pozyskanie funduszy umożliwiających opiekę nad ciężko chorymi dziećmi i dorosłymi u kresu życia. Ważny jest też cel edukacyjny i wspólnotowy – propagowanie idei wolontariatu, otwarcie serc i oczu na potrzeby osób cierpiących. Podczas wydarzeń organizowanych tego dnia w wielu miejscach województwa pomorskiego będzie można spotkać wolontariuszy kwestujących na rzecz pomorskich hospicjów. W podziękowaniu za datki wrzucane do puszek osoby ubrane w żółte koszulki będą rozdawać żonkile – kwiaty nadziei i zwiastuny wiosny, które są symbolem akcji.

– W nadziei znajdujemy pocieszenie i siłę w obliczu tego, co nieuchronne. Siłę i oparcie czerpiemy również ze wspólnoty osób zjednoczonych ideą pomagania – mówi wiceprezes Fundacji Hospicyjnej Agnieszka Paczkowska. I dalej dodaje, że: „14 kwietnia ponownie spotkamy się z wolontariuszami, darczyńcami i wszystkimi ludźmi o otwartych sercach, aby wspólnie okazać wsparcie osobom w hospicjach – dzieciom i dorosłym oraz ich rodzinom. Dziękujemy, że razem z wami możemy każdego dnia pokazywać, że Hospicjum to też Życie. Niech zakwitnie dobro!”

Dla kogo wsparcie?

Dochód zebrany podczas Pól Nadziei na Pomorzu wesprze działalność: Fundacji Hospicyjnej, która prowadzi Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Fundacji Hospicjum Pomorze Dzieciom, Fundacji Pomorskie Hospicjum dla Dzieci, Domu Hospicyjnego Caritas im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci Bursztynowa Przystań, Stowarzyszenia Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio oraz Fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim.
Pola Nadziei pomagają hospicjom finansować opiekę nad dorosłymi i dziećmi, którzy potrzebują całodobowego, profesjonalnego wsparcia. Słowo hospicjum wywodzi się od łacińskich słów hospes – „gość” i hospitium – „gościna”. Zespoły hospicyjne odpowiadają na medyczne, ale również zwyczajne, ludzkie potrzeby pacjentów: bliskości, rozmowy. W swojej misji kierują się hasłem „Hospicjum to też Życie”.

Jak przekazać darowiznę?

Zbiórki dla hospicjów będą prowadzone on-line:

Aby wspomóc hospicja, można też wpłacić choćby drobną kwotę, na numer konta: 66 1540 1098 2001 5562 4727 0012 z dopiskiem „Pola Nadziei na Pomorzu 2024”. Zbiórki stacjonarne i on-line potrwają do 21 kwietnia.

Wieloletnia tradycja

Pierwsze Pola Nadziei, zorganizowane przez Fundację Marie Curie Cancer Care, zakwitły w szkockim Edynburgu. Stamtąd wywodzi się zwyczaj darowania żonkili osobom przyłączającym się do zbiórki. Żonkil w tej tradycji symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Co roku na początku października, w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej, ludzie na całym świecie sadzą żonkile przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach i na skwerach. Wiosną, kiedy kwitną, ośrodki hospicyjne organizują wielką zbiórkę na rzecz ich podopiecznych. Ubrani na żółto wolontariusze wręczają je darczyńcom w zamian za datek do puszki. Polska historia Pól Nadziei zaczęła się w 1998 r. w Krakowie, dzięki Hospicjum św. Łazarza. W 2003 r. akcja nabrała charakteru ogólnopolskiego i organizowana jest w kilkudziesięciu miastach.

Więcej informacji na stronie Pól Nadziei

 

.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.