Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza wszystkich na niezwykłą wystawę. W galerii Ratusza Staromiejskiego od 14 stycznia do 6 marca 2023 r. będzie można zobaczyć oryginalne ilustracje Misia Uszatka wykonane przez Zbigniewa Rychlickiego. Ekspozycji towarzyszyć będą wydarzenia, takie jak Misiowa sobota czy Stempelkowe warsztaty.
Wystawa w NCK przygotowana została dla uczczenia 65. urodzin Misia Uszatka przez grupę entuzjastów ilustracji dziecięcej.
– Dzięki uprzejmości Andrzeja Rychlickiego, syna artysty będziemy mogli podziwiać prawie 100 oryginałów prac z Misiem Uszatkiem w roli głównej, wykonanych przez Zbigniewa Rychlickiego. Te małe dzieła powstawały od 1957 r. do pięciu tomów książek o tytułowym misiu oraz do znakomitego czasopisma dla dzieci „Miś”, doskonale zakomponowanego, z dynamiczną ilustracją łączącą się rytmicznie z tekstem – informuje dr Krystyna Rybicka, kuratorka wystawy.
Miś, który „zna się z dziećmi nie od dziś”
Warto przypomnieć, że Uszatek zrodził się kilkanaście lat po II wojnie światowej, za żelazną kurtyną. Powstał z głębokiej potrzeby przywrócenia dzieciom świata bezpiecznego, pogodnego, z nutką beztroski.
– Kłapouchy miś wyłonił się dzięki współpracy dwóch wybitnych osobowości: ilustratora Zbigniewa Rychlickiego oraz poety i autora tekstów Czesława Janczarskiego. Połączyli oni liryczną osobowość Kubusia Puchatka Alana Alexandra Milne’a z zakorzenioną w rosyjskiej bajce postacią sprawiedliwego i zantropomorfizowanego niedźwiedzia – dodaje dr Krystyna Rybicka.
Dzieci natychmiast pokochały Uszatka. Zresztą nie tylko one, ich rodzice i dziadkowie również. I tak pozostało przez kolejne 65 lat. Opowiadania o Misiu Uszatku, przełożone na wiele języków świata, stały się materiałem eksportowym Polski Ludowej. Zostały też sfilmowane. Wyprodukowano ponad 100 odcinków lalkowych animacji, które utwierdziły postać Misia w przestrzeni kultury masowej.
Zbigniew Rychlicki (1922-1989) związany przez wiele lat z różnymi wydawnictwami, szczególnie z Naszą Księgarnią, znalazł się w grupie artystów tworzących książki dla dzieci, doceniane oraz nagradzane w kraju i zagranicą. Oprócz powszechnie znanego Misia Uszatka wykreował również innych bohaterów, m.in. Plastusia Marii Kownackiej, polską wersję „Dorotki z krainy Oz” Franka Bauma Pinia, słonia Dominika z „Proszę słonia” Ludwika Jerzego Kerna, niepowtarzalne „Klechdy domowe” zdobione kunsztownie drzeworytami czy „U złotego źródła” Stefanii Wortman. W 1982 r. został laureatem prestiżowej Nagrody im. Hansa Christina Andersena w dziedzinie ilustracji przyznawanej przez jury Międzynarodowego Komitetu do spraw Książki dla Dzieci i Młodzieży (IBBY).
.
Miś Uszatek. Oryginały ilustracji Zbigniewa Rychlickiego
- wystawa czynna: 14 stycznia – 6 marca 2023 r.
- Galeria Nadbałtyckiego Centrum Kultury (Ratusz Staromiejski)
- Korzenna 33/35, Gdańsk
Program:
14 stycznia, sobota, godz. 17.00
Wernisaż wystawy i spotkanie ze Andrzejem Rychlickim:
21 stycznia, sobota, godz. 11.00-16.45
Misiowa sobota. Dzień familijny
4 marca, sobota, godz. 11.00-13.00
Pożegnanie z Misiem Uszatkiem
godz. 11.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie (z tłumaczeniem w PJM)
godz. 13.00 – oprowadzanie po wystawie z audiodeskrypcją
Dodatkowo, podczas trwania wystawy zaplanowano „Stempelkowe warsztaty” dla zorganizowanych grup dzieci w wieku 6-9 lat (I-III klasy szkoły podstawowej). Czas trwania zajęć wyniesie ok. 80 min., a poprowadzi je Dominika Król. Cena to 60 zł od grupy. Zajęcia dostępne będą we wtorki i środy od 23 stycznia do 1 marca po wcześniejszym zgłoszeniu na adres e-mail: warsztaty@nck.org.pl lub telefonicznie pod nr 58 326 10 19.
Na warsztaty obowiązują bilety (do kupienia na stronie internetowej: www.nck.interticket.pl), natomiast na pozostałe wydarzenia wstęp jest wolny.