Organizatorem plebiscytu Pomorskie Sztormy jest redakcja „Gazety Wyborczej Trójmiasto”, partnerem wydarzenia jest samorząd województwa pomorskiego. Gala odbyła się na 34. piętrze biurowca Olivia Star. Gwiazdą wieczoru była Reni Jusis.

Sztormy, które zmieniają otoczenie

Marszałek Mieczysław Struk otwierając tegoroczną galę podkreślał, że mimo pandemii i wojny w Ukrainie, tym wielkim kryzysie uchodźczym, którego doświadczamy, życie wartko płynie.

– Dzieje się bardzo dużo w kulturze, sporcie, gospodarce i infrastrukturze. Chcemy, żeby było normalnie i dziś dzięki „Gazecie Wyborczej” i jej czytelnikom chcemy dostrzec tych, którzy w największym stopniu wpłynęli na nasz region – podkreślał marszałek.

Plebiscyt Pomorskie Sztormy po raz kolejny wyłonił i pokazał ludzi, instytucje i inicjatywy, które zmieniają nasze najbliższe otoczenie. W tegorocznej edycji plebiscytu pojawiły się nowe kategorie. Oprócz dotychczasowych kategorii: kulturalnej, sportowej i europejskiej, wprowadzone zostały zupełnie nowe: ekologiczna, obywatelska, urbanistyczna, kulinarna i naukowa. Co je łączy? Nominowane osoby i przedsięwzięcia zmieniają na lepsze nasze otoczenie, nasz region. I dostarczają nam, mieszkańcom Pomorza, powodów do radości. Plebiscyt trwał do 21 marca 2022 r.

Kultura i sport

W kategorii Sztorm Kulturalny nagrodę odebrała Agata Nowosielska, malarka, której wystawy można było oglądać w CSW Łaźnia w Gdańsku i w warszawskiej Stolarska/Krupowicz Gallery. Anna Kiełbasińka, lekkoatletka SKLA Sopot została laureatką Sztormu Sportowego. Na igrzyskach w Tokio wywalczyła srebrny medal w sztafecie 4×400 m.

Sztorm Obywatelski

Laureatką Sztormu Obywatelskiego została Lidia Makowska. Jej organizacja: TAK – Trójmiejska Akcja Kobieca od kilkunastu lat aktywnie działa na rzecz feministycznych ideałów: równości kobiet i mężczyzn w życiu społecznym i publicznym, osób LGBT+, a także legalnej aborcji. Laureatem Sztormu Naukowego został prof. Miłosz Jaguszewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, współtwórca i główny badacz pierwszego Międzynarodowego Rejestru Takotsubo, choroby zwanej zespołem złamanego serca, doktor honoris causa uniwersytetu w Kijowie.

 

Sztorm dla uczniów

Sztorm Ekologiczny powędrował do uczniów z gdyńskiego III LO za projekt „See The Sea”. Licealiści sprzedawali bluzy i torby z logo akcji, a zysk przekazali na fundację, która zajmuje się ochroną ekosystemów morskich i walką o przyszłość Bałtyku.

Sztorm Kulinarny

W tej kategorii zwyciężył Nowy Chleb z Gdańska, mała rzemieślnicza piekarnia stworzona przez Łukasza Stafieja, dziennikarza przez wiele lat związanego z trójmiejskimi mediami.

Sztorm Urbanistyczny

Statuetka w tej kategorii przypadła inicjatywie Sto Lat Planowania, która piętnuje patologie i złe praktyki w urbanistyce. Twórcą tego profilu jest Paweł Mrozek, wiceprezes Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.

Sztormy Europejskie

W kategorii Sztorm Europejski przyznane zostały dwie nagrody. Laureata pierwszego z nich, Sztorm Europejski – Infrastruktura zaprezentował marszałek Mieczysław Struk. Nagrodę zdobyła gmina miasta Gdańska za projekt „Rewitalizacja Oruni w Gdańsku”. Statuetkę odebrał wiceprezydent Piotr Grzelak.

– Rewitalizacja to takie koło zamachowe, taka zębatka w przerzutce roweru, która pozwala napędzić wielką energię mieszkanek i mieszkańców Gdańska. Ale żeby ta wielka energia mogła się napędzić, czasem potrzebne są piękne mury, tak jak mury oruńskiego ratusza – mówił wiceprezydent Grzelak.

Drugą nagrodę, Sztorm Europejski – Kapitał Ludzki otrzymała gmina Puck za projekt „Kompleksowy system wsparcia mieszkańców miast i gmin powiatu puckiego w wieku senioralnym i ich opiekunów”. Tadeusz Puszkarczuk, wójt gminy Puck, który odbierał nagrodę podkreślał, że stworzonych zostało 8 klubów seniora z opieką wytchnieniową.

– Ich powodzenie przerosło nasze najśmielsze wyobrażenie. Dziękujemy projektom i programom, które pozwoliły nam to zrealizować i dać szczęście w tym wieku senioralnym naszym mieszkańcom – mówił wójt gminy Puck.

Marszałek z nagrodą specjalną

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk został laureatem Medalu Karty Trójmiasta, nagrody specjalnej redakcji „Gazety Wyborczej Trójmiasto”. Został uhonorowany za wzięcie odpowiedzialności za rozwój kolei w aglomeracji i sfinansowanie dokumentacji PKM Południe.

– Myślę, że w polityce, na poziomie regionalnym czy też lokalnym, trzeba sobie stawiać cele, które może na samym starcie wydają się nieco abstrakcyjne, niemożliwe do osiągnięcia, ale tylko wtedy możemy osiągnąć sukces, kiedy właśnie takie cele są stawiane i usilnie dążymy do ich realizacji – podkreślał marszałek Struk.