Nagrody Fundacja Grand Press przyznała po raz trzeci. W gali wzięli udział m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz były prezydent Lech Wałęsa.

Co doceniono?

Kapituła Medalu Wolności Słowa wyróżniła cztery znakomite postacie w trzech kategoriach. I tak w kategorii instytucja – prof. Ewę Łętowską wyróżniono za obronę praworządności poprzez klarowne tłumaczenie Polakom w mediach, z jakim niebezpieczeństwem wiążą się upolitycznienie sądów i lekceważenie konstytucyjnych zasad. Z kolei dziennikarza TVN24 Piotra Świerczka (kategoria media) doceniono za najwyższej próby dziennikarstwo śledcze i demaskowanie kłamstw władzy, które doprowadziło do solidarności środowiska medialnego, a Lidię Niedźwiecką-Owsiak i Jurka Owsiaka (kategoria obywatel/obywatelka) za miliony zjednoczonych ponad podziałami serc i pobitych rekordów, za wspieranie słabszych i bezkompromisowe korzystanie z wolności słowa.
Ponadto, specjalny Medal Wolności Słowa otrzymał były prezydent Lech Wałęsa.

Co to za wyróżnienie?

Medal Wolności Słowa to nagroda przyznawana w trosce o promowanie mądrych słów w przestrzeni społecznej oraz osobom, które je wypowiadają. Nagroda Fundacji Grand Press ma docenić dojrzałą debatę publiczną oraz utrzymanie wolności słowa w Polsce. Wyróżniane są osoby działające na rzecz dobra wspólnego, szczególnie zaangażowane w działalność m.in.: społeczną, obywatelską, naukową, kulturalną, dziennikarską i publicystyczną

Laureaci poprzednich edycji

Do tej pory odbyły się dwie edycje Medalu Wolności Słowa. Uhonorowani zostali: dziennikarze Andrzej Poczobut i Piotr Jacoń, prawnicy Adam Bodnar i Igor Tuleya, historyczka i edukatorka Agnieszka Jankowiak-Maik oraz nauczycielka i aktywistka Katarzyna Wappa. To m.in. oni wchodzą w skład kapituły tej nagrody.