Wręczenie nagród jest jednym z wydarzeń zaplanowanych z okazji 6. rocznicy tragicznej śmierci prezydenta Gdańska. Wzięli w nim udział m.in. wicemarszałkowie województwa pomorskiego Marcin Skwierawski i Leszek Bonna, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, wdowa i europosłanka Magdalena Adamowic.

Wybitny laureat

Nagrodę im. prezydenta Pawła Adamowicza dostał Witalij Kliczko. Burmistrza Kijowa wyróżniono za przywództwo w promowaniu zaangażowania obywatelskiego oraz obronę praw człowieka i demokracji w obliczu wojny. Jego oddanie wolności, praworządności i integracji europejskiej uczyniło go symbolem odwagi i nadziei na demokratyczną przyszłość Kijowa. Pod jego kierownictwem Kijów skutecznie zarządzał zasobami finansowymi i infrastrukturą, utrzymując usługi publiczne, wspierając odbudowę i koordynując pomoc humanitarną. Innowacyjne i zrównoważone inicjatywy Kliczki są wzorem dla innych miast zmagających się z podobnymi wyzwaniami,  inspiracją budowanie odporności i demokratyczne zaangażowanie obywatelskie.
Pomimo że nie było możliwości połączenia na żywo, to Witalij Kliczko nadesłał list, w którym podziękował za to ogromne wyróżnienie. Dodał, że nagroda nie jest wyrazem uznania jego pracy, ale przypomnieniem, że wszyscy przywódcy ponoszą ogromną odpowiedzialność za przyszłość.

– Nasza wspólna walka o wolność, demokrację i prawa człowieka ma znaczenie globalne – zaznaczył burmistrz Kijowa.

Podkreślając zasługi śp. Pawła Adamowicza, napisał, że przywództwo to nie tylko zarządzanie.  To przede wszystkim służenie ludziom zwłaszcza tym, którzy tego najbardziej potrzebują. Dodał też, że wierzy w zwycięstwo Ukrainy.

– Zwyciężymy, bo jesteśmy silni i niezniszczalni –  kontynuował Kliczko.

Podziękował też za okazaną pomoc i wsparcie.

Przyznano też wyróżnienie

Otrzymali je Bassam Aramin i Rami Elhanan z Parents Circle – Families Forum (PCFF), organizacji rodziców z Palestyny i Izraela, którzy stracili dzieci w konflikcie izraelsko-palestyńskim. Abir, 10-letnia córka Bassama, poniosła śmierć w trakcie przerwy przed szkołą z ręki izraelskiego strażnika granicznego. Natomiast 14-letniej Smadar, córce Ramiego życie w centrum Jerozolimy odebrali palestyńscy zamachowcy-samobójcy. Ich ojcowie zjednoczeni w obliczu straty, od lat niosą świadectwo pokoju. Parents Circle – Families Forum skupia około 700 rodzin i realizuje inicjatywy takie jak spotkania dialogowe, wspólny Izraelsko-Palestyński Dzień Pamięci oraz grupy edukacyjne i międzyspołeczne wymiany. Programy takie jak Young Ambassadors for Peace i grupy kobiet angażują młodych liderów i wzmacniają pozycję kobiet w budowaniu pokoju. Mimo wyzwań, jak próby zakazu spotkań przez izraelskie Ministerstwo Edukacji czy zagrożenia bezpieczeństwa, organizacja kontynuuje misję. Działania PCFF zdobyły międzynarodowe uznanie, stanowiąc model dla innych organizacji dążących do pojednania w strefach konfliktów.Udało się połączyć z wyróżnionymi, którzy nie tylko podziękowali za docenienie, ale też podkreślili, że to nagroda nie dla nich, a całej organizacji. Mówili o tym, że to nagroda dla ludzi, którzy wybrali pokój, wolność i sprawiedliwość, a nie zemstę. Zaznaczyli, że Żydzi i Arabowi się różnią, ale mimo to mogą się szanować, a pokoju na Bliskim Wschodzie nie będzie bez zrozumienia.

 

Kto jeszcze był nominowany?

Poza laureatem i wyróżnionymi było kilka zgłoszeń do nagrody. To:

  • Alain Chouraqui – prezes Fundacji Pamięci i Edukacji Camp des Milles (Francja). Przekształcił on dawny obóz internowania w centrum edukacji i pamięci o Holokauście. To miejsce stało się symbolem walki z nietolerancją i dyskryminacją. Sukces Camp des Milles opiera się na szerokich partnerstwach z lokalnymi, krajowymi i międzynarodowymi organizacjami promując prawa człowieka, wartości demokratyczne i aktywne obywatelstwo,
  • Alexei Gorinov – rosyjski samorządowiec i działacz na rzecz praw człowieka, pokoju i lokalnej samorządności w Rosji. Obecnie aresztowany za sprzeciw wobec reżimu rosyjskiego,
  • Kamira – Narodowa Federacja Stowarzyszeń Kobiet Romskich (Hiszpania). Promuje włączenie społeczne i walkę z dyskryminacją kobiet romskich. Federacja została nominowana za jednoczenie 23 stowarzyszeń kobiet romskich w ośmiu hiszpańskich regionach, zwłaszcza włączenie społeczne, ochronę kultury i tradycji oraz walkę z dyskryminacją. Działania Kamiry obejmują: edukację, zatrudnienie, zdrowie i kulturę, a także współpracę z instytucjami akademickimi w działalności badawczej,
  • Andrij Sadowyj – burmistrz Lwowa, doceniony za działania wspierające ofiary wojny oraz ochronę praw człowieka w czasie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jego projekt Unbroken zapewnia rehabilitację ofiar wojny, a jego postawa przeciwko agresji i podejście skoncentrowane na ludziach są przykładem innowacyjnego zarządzania, zaangażowania w prawa człowieka i chęci promowania pokoju poprzez partnerstwo i współpracę.

Co to za nagroda?

Nagroda im. Pawła Adamowicza za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości jest wspólną inicjatywą Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia (ICORN), Europejskiego Komitetu Regionów oraz miasta Gdańska. Została ustanowiona w 2021 r. Wyróżnienie to jest wyrazem hołdu dla osób i organizacji, które przeciwdziałają nietolerancji, radykalizacji postaw, mowie nienawiści, ksenofobii i uciskowi. To nie tylko uhonorowanie wyjątkowych postaci, ale także przypomnienie, jak ważne są solidarność, odwaga i nieustająca walka o prawa człowieka we współczesnym świecie. Chodzi też o docenienie tych, którzy promują równość szans, integrację społeczną i prawa podstawowe. Dla tych, którzy czerpią inspirację z działalności i idei szerzonych przez Pawła Adamowicza i je kontynuują.
Do tej pory nagrodami uhonorowano burmistrz Kolonii Henriette Reker, gminę Michałowo na Podlasiu oraz Ambasadę Demokracji Lokalnej Zavidovići. Wyróżnienia zaś otrzymali burmistrz ukraińskiego miasta Hoła Prystań Oleksandr Babycz oraz wójt ukraińskiej gminy Inhulka Alla Myronova.

Po uroczystym wręczeniu nagród uczestnicy przeszli pod tablicę pamiątkową na placu między Katownią a Złotą Bramą, gdzie doszło do ataku na Pawła Adamowicza. Złożono tam kwiaty, a następnie zgromadzeni udali się do bazyliki Mariackiej, w której była modlitwa międzywyznaniowa.