Co roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru (przypadającego 27 marca), marszałek województwa pomorskiego honoruje najwybitniejsze artystyczne osiągnięcia minionego roku w dziedzinie teatru. Laureatów wybiera specjalnie powołana Kapituła składająca się z przedstawicieli środowiska teatralnego, pomorskich mediów oraz Uniwersytetu Gdańskiego.

Decyzją kapituły przyznawane są: trzy nagrody indywidualne dla wyróżniających się ludzi teatru, w tym aktorów, reżyserów, scenografów, choreografów lub twórców muzyki do spektakli, Nagroda Teatralna im. prof. Jana Ciechowicza skierowana do młodych, obiecująco zapowiadających się artystów (niekoniecznie debiutantów), a także nagroda honorowa za Przedstawienie roku.

– Chciałbym dziś bardzo podziękować wszystkim ludziom teatru, nie tylko aktorom i reżyserom, ale także tym pracownikom, których podczas oglądania spektaklu nie widać, a którzy odpowiadają za scenografię, dźwięk czy oświetlenie. To właśnie dzięki wam oglądając spektakle możemy się cieszyć, a czasami smucić. Swoją pracą pobudzacie nas do refleksji nad życiem, które obserwujemy i którego doświadczamy na co dzień – mówił podczas gali marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

 

Laureaci Nagród Teatralnych Marszałka Województwa Pomorskiego za rok 2024

Nagrody indywidualne:

  • Katarzyna Kaźmierczak za świetnie zbudowaną i poprowadzoną kreację Królowej Małgorzaty w spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” w reżyserii Adama Orzechowskiego w Teatrze Wybrzeże,
  • Gabriela Legun za wokalną wirtuozerię w partiach Micaëli w operze „Carmen” Georgesa Bizeta oraz Mimi w operze „La Bohème” Giacomo Pucciniego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku,
  • Adam Orzechowski za reżyserię spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” Witolda Gombrowicza w Teatrze Wybrzeże.

Nagroda teatralna im. prof. Jana Ciechowicza:

  • Anna Grochowska za niesłabnącą pracę nad doskonaleniem warsztatu scenicznego, a także kreacje w przedstawieniach: „Jesteś szalona”, „Sługa dwóch panów”, „Mały Paryż” oraz spektaklu „Trina. Niech nie gaśnie nigdy” w Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku.

Nagroda honorowa za Przedstawienie roku 2024:

  • wielkie widowisko musicalowe „Quo vadis” według powieści Henryka Sienkiewicza w reżyserii Wojciecha Kościelniaka w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Laureaci Nagród Teatralnych Miasta Gdańska za rok 2024

Od 17 lat organizowana jest wspólna gala, podczas której razem z Nagrodami Teatralnymi Marszałka Województwa Pomorskiego wręczane są Nagrody Teatralne Miasta Gdańska. W tym roku otrzymali je:

  • Mirosław Baka za rolę męską w spektaklu „Ciemności kryją ziemię” w reżyserii Tomasza Fryzła w Teatrze Wybrzeże,
  • Magdalena Gładysiewicz za koncepcję, pomysł i scenografię spektaklu „28 dni z życia dziewczyny” w reżyserii Ady Tabisz w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku,
  • Marcin Nenko za muzykę do spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” w reżyserii Adama Orzechowskiego w Teatrze Wybrzeże.

Ponadto, honorową nagrodę specjalną otrzymał spektakl Teatru Wybrzeże „Ciemności kryją ziemię” w reżyserii Tomasza Fryzła.

– Jestem szczęśliwa, że jak co roku w imieniu gdańszczanek i gdańszczan mogę podziękować ludziom teatru pracującym na scenie, a także wszystkim osobom wspierającym działalność artystyczną w teatrach. Dzięki wam wracamy do domów w zamyśleniu i zachwycie. Dobrze, że jesteście w naszym świecie – zaznaczyła w swoim wystąpieniu prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Pamięć o artystach weteranach

W trakcie gali uhonorowano również weteranów pomorskich scen i teatrów z okazji Dnia Artysty Weterana (obchodzonego co roku 20 marca). W tym roku listy gratulacyjne od Związku Artystów Scen Polskich wręczono: Teresie Lipowskiej-Januszkiewicz, Róży Korzeniewskiej-Krukowskiej i Tomaszowi Jaworskiemu.

*  *  *

Tradycyjnie, na początku uroczystości zaprezentowane zostało specjalne orędzie przygotowane z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Autorem tegorocznego orędzia był Theodoros Terzopoulos – uznany grecki reżyser i dramatopisarz, założyciel Teatru Attis w Delfach w Grecji. Jego treść dostępna jest TUTAJ.

Nieco młodszym zwyczajem teatrów w naszym kraju jest wybór polskiego autora orędzia na MDT. W tym roku Zarząd Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) zaszczyt ten powierzył wybitnej aktorce i reżyserce Irenie Jun. Treść tego orędzia dostępna jest TUTAJ.