Dni Muzyki Nowej odbędą się w dniach 21–24 kwietnia 2022 r. w Klubie Żak w Gdańsku. Ukrainki i Ukraińcy, za okazaniem paszportu lub innego dokumentu w kasie Klubu Żak, mogą odebrać bezpłatne wejściówki na wszystkie koncerty.

Smyczki i norweski kwartet

Tegoroczna edycja festiwalu będzie obfitować w znakomite składy smyczkowe z Polski i zagranicy. W tej linii rodzimą scenę będzie reprezentować gdański NeoQuartet z premierowym wykonaniem materiału „String Theory”. Z Wielkiej Brytanii przyjedzie słynny Arditti Quartet, który nieprzerwanie działa od roku 1974! Koncerty z nową brytyjską muzyką nadal są w Polsce rzadkością, ale zróżnicowany program w wykonaniu jednego z najbardziej utytułowanych kwartetów z Wysp pozwoli w jeden wieczór zapoznać się z przekrojem ostatnich trzech dekad gatunku w twórczości wybitnych kompozytorów.

Kolejna niespodzianka przygotowana to koncert norweskiego Cikada String Quartet, który od początku liczącej ponad trzy dekady działalności specjalizuje się w wykonywaniu utworów współczesnych kompozytorów, o czym publiczność Dni Muzyki Nowej miała już okazję się przekonać – norweski kwartet wystąpił w Gdańsku w 2014 r. z gościnnym udziałem Dominika Bukowskiego i repertuarem Hansa Abrahamsena, Krzysztofa Pendereckiego oraz Caroli Bauckholt. Po ośmiu latach wracają z muzyką dwóch urodzonych w latach 80. Kompozytorek – Clary Iannotta i Rebeki Sofii Ahvenniemi, a także z kompozycją profesora Grieg Academy w Bergen, Dániela Pétera Biró.

Zima wiosną?

Podczas budzącej się do życia wiosny wystąpi z premierowymi kompozycjami duet Zima Stulecia, stworzony przez członków formacji EABS i Błoto, czyli Marka „Latarnika” Pędziwiatra i Marcina Raka. Ich Zima Stulecia to zaskakujące przemieszanie elementów jazzu z muzyką elektroniczną. Łotewskie Trio z Rygi Pamirt, zaczynające karierę w 2018 r. od muzyki metalowej, przybliży gdańskiej publiczności swoją wizję muzyki eksperymentalnej.

Duety

Dni Muzyki Nowej to również różnorodne duety, poza wspomnianą Zimą Stulecia, w Gdańsku zagra Wood Organization (Szymon Pimpon Gąsiorek/Tomo Jacobson), czyli polsko-duński skład poruszający się na styku repetytywnych, akustycznych groove’ów i abstrakcyjnej elektroniki. Czesi Irena & Vojtěch Havlovi tworzą wspólnie muzykę od połowy lat 80., odwołując się zarówno do europejskiej tradycji z ubiegłych stuleci, jak i do współczesnego indie folku czy ambientu. Program dopełnią nowe nagrania duetu Psychogeografia (Paweł Krzaczkowski/Piotr Łyszkiewicz) stawiającego na nowatorski mariaż brzmienia preparowanego pianina, instrumentów dętych, syntezatorów i różnych nietypowych urządzeń akustycznych.

 

XII Dni Muzyki Nowej

  • 21–24 kwietnia 2022 r.
  • Klub Żak
  • al. Grunwaldzka 195/197
  • Gdańsk-Wrzeszcz
  • bilety – 30-80 zł


Program

21 kwietnia 2022 r., czwartek, godz. 19.00
NeoQuartet/String Theory – premiera
Karolina Piątkowska-Nowicka – skrzypce elektryczne/Paweł Kapica – skrzypce elektryczne/Michał Markiewicz – altówka elektryczna/Krzysztof Pawłowski – wiolonczela elektryczna/Radosław Deruba – wizualizacje
Arditti Quartet/Music from the UK
Irvine Arditti – skrzypce/Ashot Sarkissjan – skrzypce/Lucas Fels – wiolonczela/Ralf Ehlers – altówka

 22 kwietnia 2022 r., piątek, godz. 20.00
Wood Organization / Drimpro
Tomo Jacobson – guimbri, ribon midi controler, wokal/Szymon Pimpon Gąsiorek – perkusja, OP-Z, wokal
Cikada String Quartet
Karin Hellqvist – skrzypce/Odd Hannisdal – skrzypce/Bendik Foss – altówka/Inga Byrkjeland– wiolonczela 

23 kwietnia 2022 r., sobota, godz. 20.00
Psychogeografia – materiał premierowy
Paweł Krzaczkowski aka Zajwert – syntezatory, sampling/Piotr Łyszkiewicz aka Łycha – saksofony, klarnet kontraltowy, elektronika
Pamirt/pierwszy raz w Polsce
Kristiana Karklina – wokal, fortepian/Edvards Percevs – perkusja/Edgars Gultnieks – gitara elektryczna, gitara basowa

24 kwietnia 2022 r., niedziela, godz. 19.00
Zima Stulecia/premiera
Marek „Latarnik” Pędziwiatr – instrumenty klawiszowe/Marcin Rak – perkusja
Irena & Vojtěch Havlovi/Saving One Who Was Dead/Little Crusader
Irena Havlová – głos, viola da gamba/Vojtěch Havel – wiolonczela