Nad ranem, 23 kwietnia 2025 r. po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Leszek Kopeć – zasłużony producent filmowy, wieloletni dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz prezes Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni.
Leszek Kopeć urodził się 3 lipca 1951 r. w Gdańsku. W latach szkolnych i studenckich uczęszczał do sławnego gdańskiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Żak”, prowadzonego przez Lucjana Bokińca, pomysłodawcę i pierwszego dyrektora Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Ukończył studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego oraz Studium Menedżerów prowadzone przez Gdańską Fundację Kształcenia Menadżerów. Był współzałożycielem pisma studenckiego „Litteraria” i jego redaktorem w latach 1973-1979, autorem m.in. powieści fantasy „Kredowe koło”, wielu opowiadań i recenzji. W latach 2010-2022 wydawał Kwartalnik Artystyczny „Bliza”.
Od 1999 r. Leszek Kopeć był dyrektorem Neptun Filmu, a następnie dyrektorem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Pełnił też funkcję dyrektora Centrum Kultury w Gdyni (2005-2010), dyrektora Gdyńskiego Centrum Filmowego (2015-2022), a od 2010 r. – dyrektora Gdyńskiej Szkoły Filmowej.
Był producentem kilkudziesięciu filmów dyplomowych absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej, które zostały nagrodzone na ponad 100 i nominowane na około 200 festiwalach w kraju i za granicą, a także koproducentem pełnometrażowych filmów fabularnych, m.in. dramatu psychologicznego „Iluzja” w reż. Marty Minorowicz czy filmu historycznego „Orzeł. Ostatni patrol” w reż. Jacka Bławuta.
Leszek Kopeć odznaczony został brązowym, srebrnym i złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Ponadto, uhonorowany został nagrodą Orła Pomorskiego w 2015 r., tytułem Osobowość Roku Gdyni w 2016 r., a w 2017 r. Medalem im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Był również laureatem Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Gdyni. W 2022 r. otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za całokształt i osiągnięcia artystyczne.
– Odszedł człowiek legenda, człowiek instytucja, człowiek kina. Łączył w sobie mądrość, skromność, charyzmę i zaciekawienie drugim człowiekiem. Zapamiętamy go jako twórcę kultury i autorytet, ale też – o czym wspaniale nam opowiadał – kierowcę rajdowego, producenta parasolek i autora powieści. Trudno uwierzyć w śmierć człowieka, który był od zawsze – czytamy na stronie internetowej Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.