W 1965 r. Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zakupiło 110 pastelowych prac Witkacego od mieszkającego wówczas w Lęborku Michała Białynickiego-Biruli, syna bliskiego przyjaciela artysty. Tak rozpoczęła się historia największej w Polsce i na świecie kolekcji dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Kolejne prace w kolekcji

Obecnie w Białym Spichlerzu prezentowana jest trzecia w historii muzeum wystawa stała prac Witkacego oraz wystawa czasowa „Witkacy inaczej…”. Obie zostały otwarte w lipcu 2019 r.

W miarę możliwości finansowych muzeum oraz dzięki życzliwości sponsorów zbiór jest systematycznie powiększany, pomimo stale wzrastających cen dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza. Dzisiaj kolekcja liczy 253 prace, wśród których zdecydowanie dominują portrety malowane pastelami na papierze. Ponadto w zbiorach znajduje się kilkanaście rysunków, trzy pastelowe kompozycje, dwa portrety wykonane węglem oraz kilka obrazów olejnych i jedna akwarela.

Niedawno dzięki wsparciu finansowemu samorządu województwa pomorskiego oraz Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy do słupskiej kolekcji dzieł Witkacego zakupione zostały dwie kolejne prace.

– Bardzo się cieszę, że nasza kolekcja się powiększa i to o dzieła, które mają ogromne znaczenie w całej twórczości artysty. Chodzi m.in. o portret jego matki, Marii Witkiewiczowej – wyjaśnia Marzenna Mazur, dyrektorka Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. – Obraz ten jest jednym z dwóch, jakie artysta namalował swojej matce. Obydwa mamy w swoich zbiorach, na czym nam bardzo zależało.

Uroczysta prezentacja nowych nabytków Muzeum Pomorza Środkowego odbędzie się w ramach „Zjazdu rodzinnego u Witkacego” w piątek, 23 lutego 2024 r. o godz. 12.00 w Białym Spichlerzu. Co ciekawe, wydarzenie to zaplanowano na dzień przed 139. urodzinami Witkacego.