Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/08/stary_browar_w_obiektywie_026-e1596713349911.jpg Zasmakuj regionalnych specjałów podczas Tygodnia Kuchni Kaszubskiej

Zasmakuj regionalnych specjałów podczas Tygodnia Kuchni Kaszubskiej

Restauracja Stary Browar Kościerzyna. Mat. prasowy LOT Serce Kaszub
06.08.2020
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
06.08.2020

Wszyscy wielbiciele regionalnych przysmaków powinni wybrać się do Kościerzyny. Od 10 do 16 sierpnia 2020 r. będzie tam można spróbować rozmaitych dań kuchni kaszubskiej. To znakomita okazja do promocji regionu oraz lokalnych restauracji wśród turystów i mieszkańców.

Tydzień Kuchni Kaszubskiej jest wspólną akcją promocyjną kościerskiego samorządu oraz miejscowych restauratorów. W trakcie jej trwania każdy będzie mógł poznać kuchnię regionalną i zasmakować w potrawach tworzonych według tradycyjnych receptur.

Czego warto spróbować na Kaszubach?

W tradycyjnej kuchni kaszubskiej na szczególną uwagę zasługują dania nieznane w żadnym innym regionie naszego kraju, przygotowywane wyłącznie na Kaszubach z okazji świąt i wielkich wydarzeń rodzinnych. Jednym z nich jest ferkase, czyli gotowane mięso kury, podawane z ryżem oraz białym sosem z rodzynkami.

Charakterystyczną przystawką jest zylc (galaretka z mięsa). Natomiast wśród zup popularna jest zupa brukwiowa, która koniecznie musi być gotowana na gęsinie. Poza tym na kaszubskich stołach królują leśne owoce, dziczyzna i oczywiście ryby, zarówno morskie, jak i pochodzące z miejscowych jezior i rzek. Przyrządza się je na wiele sposobów: smażone, gotowane, wędzone, w galaretach czy zalewach.

A na koniec coś słodkiego. Będąc na Kaszubach warto spróbować kaszubskiego sernika z ziemniaków oraz ruchanek, czyli regionalnych racuchów.

 

Restauracje biorące udział w Tygodniu Kuchni Kaszubskiej w Kościerzynie:

  • Restauracja Stary Browar Kościerzyna, ul. Słodowa 3
  • Restauracja Rzemyk, ul. Józefa Tkaczyka 6
  • Grill Bar Gyros, ul. Długa 34
  • Restauracja Hotel Gryf, ul. Ogrodowa 2
  • Restauracja Kościerzanka, ul. 3 Maja 9
  • Kościerzanka Cafe, ul. Miodowa 23
  • PSS Społem Kościerzyna – Bar Bistro, ul. Długa 38
  • Piekarnia Cukiernia B&J Jarzębińscy (wszystkie sklepy w Kościerzynie)

 

Plakat Tygodnia Kuchni Kaszubskiej organizowanego w Kościerzynie w 2020 r.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.