Informacje podczas konferencji prasowej, która odbyła się 11 stycznia przekazali minister zdrowia Adama Niedzielski oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Adam Niedzielski omówił sytuację epidemiczną w Polsce. Zaznaczył, że obecnie jest ona stabilna.

– Nie mamy żadnego drastycznego skoku zachorowań, nie mamy dynamicznego wzrostu zgonów czy obłożenia szpitalnego. Poziom zajętości respiratorów i łóżek waha się poniżej 50 proc – mówił minister zdrowia.

Dodał, że w wielu krajach europejskich jest już widoczna trzecia fala pandemii. Jednocześnie podkreślił, że realizacja narodowego programu szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 wymaga stabilności systemu opieki zdrowotnej. Dlatego też niemożliwe jest luzowanie obostrzeń.

Co dalej ze szkołami?

Nauczanie w klasach starszych szkół podstawowych oraz szkołach średnich, a także na uczelniach wyższych będzie odbywać się w sposób zdalny. Jedynie uczniowie najmłodszych klas (I-III) powrócą do szkół. Tak decyzję tłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski:

„Ważąc wszystkie za i przeciw oraz opierając się na modelach prognostycznych doszliśmy do wniosku, że krokiem, który możemy wykonać, jest uruchomienie nauki stacjonarnej w klasach 1-3”. Dalej szef resortu zdrowia dodał: „Musimy ważyć z jednej strony ryzyko pandemiczne, a z drugiej koszty tego, że najmłodsze dzieci nie chodzą do szkoły. Szkody z nieprzebywania uczniów z klas 1-3 w grupie rówieśniczej, nie równoważą w naszej ocenie ryzyka pandemii”

Minister Czarnek podkreślił, że dla uczniów najmłodszych klas opracowano wytyczne przygotowane wspólnie przez MEN, MZ i GIS dostępne na stronie gov.pl.

Zajęcia w szkołach mają m.in. odbywać się na różnych piętrach, w różnych klasach, z jednym nauczycielem, rozpoczynać i kończyć o różnych godzinach. Ponadto, od 11 do 15 stycznia nauczyciele najmłodszych klas mogą skorzystać z bezpłatnych i dobrowolnych testów w kierunku SARS CoV-2. Chodzi o to, aby do pracy wrócili tylko zdrowi pedagodzy.

Co się nie zmieni?

Nadal zamknięte pozostaną galerie handlowe z wyłączeniem sklepów spożywczych, z książkami i prasą, drogerii, aptek i sklepów meblowych. Nieczynne będą także stoki narciarskie oraz hotele. Wyjątkiem są hotele pracownicze, miejsca oferujące noclegi m.in. medykom i służbom mundurowym. Restauracja będą mogły sprzedawać posiłki tylko na wynos lub dowóz. Infrastruktura sportowa będzie dostępna jedynie do uprawiania sportu zawodowego. Wszyscy przyjeżdżający do Polski transportem zorganizowanym będą objęci 10-dniową kwarantanną. W zgromadzeniach publicznych i spotkania w domach będzie mogło uczestniczyć do 5 osób.