Znamy już wyniki wakacyjnego plebiscytu Cuda Polski 2023. Laureatami tegorocznej edycji zostało 16 najpiękniejszych miejsc z całego kraju. W naszym województwie zwyciężyła Zagroda Inicjatyw Twórczy w Swołowie. W głosowaniu wzięło udział ponad 123 tys. osób.
W wakacyjnym plebiscycie czytelnicy magazynu „National Geographic Traveler” oraz serwisu National-Geographic.pl przez około miesiąc można było decydować o wyborze nowych Cudów Polski. Laureatów z każdego województwa czytelnicy wyłonili w głosowaniu internetowym.
Walka do ostatniej chwili
O tytuł nowego Cudu Polski walczyło aż 48 najpiękniejszych, niebanalnych lub mało znanych miejsc z całego kraju. W plebiscycie wzięła udział niebagatelna liczba ponad 123 tys. głosujących. W przypadku niektórych regionów walka o ich głosy trwała do ostatniej godziny.
– Jestem przekonany, że ogromna popularność naszego plebiscytu sprawi, że nowe Cuda Polski znajdą się na tegorocznej mapie wakacyjnych planów Polek i Polaków – zaznacza Łukasz Załuski, redaktor naczelny „National Geographic” i „National Geographic Traveler”.
Cudowna zagroda w Swołowie
Wśród 16 tegorocznych laureatów plebiscytu Cuda Polski znalazła się Zagroda Inicjatyw Twórczych, czyli zrewitalizowana Zagroda nr 5 w Swołowie. Pochodzący z XIX w. zabytek przez lata był pieczołowicie remontowany przy wykorzystaniu tradycyjnych metody ciesielki i stolarki oraz naturalnych materiałów.
Zagroda składa się z chaty (domu mieszkalnego), w której mieszczą się pracownie artystyczne i pokoje gościnne, stodoły zamienionej na Centrum Aktywności Lokalnej ze Strefą Chillout oraz budynku bramnego, w którym siedzibę ma klubokawiarnia ze sklepem. To idealne miejsce do organizacji imprez kulturalnych, wystaw, koncertów, spotkań z twórcami, spektakli, projekcji filmowych, a także różnego rodzaju warsztatów czy zajęć edukacyjnych.
.
Lista laureatów plebiscytu Cuda Polski 2023:
- Dolnośląskie – Bardo,
- Kujawsko-pomorskie – Wyspa Młyńska z Młynami Rothera,
- Lubelskie – Włodawa,
- Lubuskie – Park Książęcy Zatonie,
- Łódzkie – Monopolis,
- Małopolskie – Pustynia Błędowska,
- Mazowieckie – Park Nauki Torus w Ciechanowie,
- Opolskie – Twierdza Nysa,
- Podkarpackie – Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce,
- Podlaskie – Odkrywkowa Kopalnia Kredy w Mielniku,
- Pomorskie – Zagroda Inicjatyw Twórczych Swołowo,
- Śląskie – Żelazny Szlak Rowerowy,
- Świętokrzyskie – Geopark Świętokrzyski,
- Warmińsko-mazurskie – Gołdap,
- Wielkopolskie – Antidotum Airshow Leszno,
- Zachodniopomorskie – Ogrody Hortulus w Dobrzycy.