10 wykładów związanych ze śladami kultury łacińskiej w Gdańsku przedstawionych przez gdańskie zabytki oraz tajemnice, jakie skrywa miasto będzie można odkryć w rozpoczynającym się 26 stycznia 2021 r. cyklu. Hasłem przewodnim spotkań jest fragment łacińskiej sentencji umieszczonej na Bramie Wyżynnej „Rum omnium fundamenta”.
Wydarzenie będzie transmitowane on-line na YouTube IKM.
Tajemnice i kultura łacińska na wesoło
„Rum omnium fundamenta” jest fragmentem sentencji umieszczonej na Bramie Wyżynnej, która brzmi w całości: „Sprawiedliwość i pobożność to dwie podstawy wszystkich królestw”. Jednak w wyniku celowego podzielenia sentencji na dwa wersy, jej krótsza część dowcipnie głosi, iż to rum jest podstawą wszystkiego.
– Właśnie ten gdański, cięty i wyjątkowy humor będzie motywem przewodnim dziesięciu wykładów Akademii Gdańska, które w sposób niebanalny przybliżą ciekawostki związane ze śladami kultury łacińskiej w naszym mieście, opiszą gdańskie zabytki od ich mniej oficjalnej strony, a także opowiedzą o figlarnych tajemnicach, jakie kryje miasto – zapowiada Dominika Ikonnikow, koordynatorka Akademii Gdańska. – Okazji do wesołości w dawnym Gdańsku nie brakowało, dlatego nawiązując do tej dowcipnej tradycji zapraszam na ósmą edycję wykładów Akademii Gdańska pod hasłem „Rum omnium fundamenta” – dodaje Ikonnikow.
26 stycznia, godz. 18.00 – Cegły podstawą wszystkiego, a do tego dołki, garnki, plotki i trochę miłości. Wykład Katarzyny Czaykowskiej
– Gdańsk, jak każde historyczne miasto ma swój baśniokrąg. Ma też swoje tajemnice i swoje ciekawostki. Część z nich jest dosłownie na naszych oczach, aczkolwiek niezauważalna w codziennym pośpiechu. Zwolnijmy zatem i spójrzmy na Gdańsk uważniej – zachęca prelegentka.
Katarzyna Czaykowska – licencjonowana przewodniczka turystyczna i pilot wycieczek. Specjalizuje się w czasach Prus tak krzyżackich, jak i królewskich. Zbiera cegły z tego okresu, chcąc zgłębić tajemnice skrywane w murach.
O Akademii Gdańska
Cykl wykładów Akademia Gdańska, który od kilku lat przybliża mieszkańcom wyjątkowe postacie, które zapisały się w historii Gdańska, wydarzenia, miejsca, obiekty i historie, o których nie tak łatwo znaleźć informacje w mediach czy Internecie. Osoby zaproszone do prowadzenia wykładów specjalizują się w bardzo wąskich dziedzinach historii, nauki i sztuki, co sprawia, że tematyka spotkań jest oryginalna i zawsze niesie ze sobą nową wiedzę czy ciekawostki.