Przez cztery dni Gdańsk będzie taneczną stolicą Polski, a to za sprawą konkursu. Wezmą w nim udział najlepsi uczniowie wszystkich państwowych szkół baletowych w Polsce. Uczniowie najstarszej klasy tydzień temu zdali przed państwową komisją swój ostatni egzamin po 9 latach pracy w szkole. Teraz sprawdzą się na konkursowej scenie Opery Bałtyckiej.
Tegoroczna edycja konkursu odbędzie się w dniach 31 marca–2 kwietnia 2022 r. Galę, podczas której zaprezentują się nagrodzeni tegoroczni laureaci, będzie można obejrzeć w niedzielę, 3 kwietnia 2022 r. o godz. 17.
Początki
Historia konkursu w Polsce sięga 1959 r. W powojennej rzeczywistości Polska była pierwszym państwem w Europie, które podjęło tę inicjatywę. Pierwszy i drugi konkursy odbyły się w Warszawie. Od 1979 r. konkurs organizowany jest co dwa lata w Gdańsku. W 1997 r. minister kultury i dziedzictwa narodowego podjął decyzję o nadaniu Ogólnopolskiemu Konkursowi Tańca imienia Wojciecha Wiesiołłowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich tancerzy.
W 2003 r. gdański konkurs baletowy wzbogacił się – obok tańca klasycznego –o kategorię tańca współczesnego. Natomiast w 2015 r. uczestnicy tej grupy po raz pierwszy wykonali improwizację na zadany temat, czyli bez przygotowania, spontanicznie, tworzyli niepowtarzalne dzieło. Podczas XIX edycji i w kolejnym roku (XX konkurs w 2017 r.) improwizacja odbywała się na scenie Opery Bałtyckiej w III etapie konkursu. W 2019 r., XXI konkurs przyniósł kolejną zmianę – wszyscy uczestnicy kategorii tańca współczesnego wykonywali improwizację podczas I etapu na sali baletowej.
W tym roku improwizacja wraca na konkursową scenę. W trakcie II etapu uczestnicy zatańczą do tematów przygotowanych przez Lidię Woś. To absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie, niezależna tancerka i choreografka z prawie 30-letnim doświadczeniem. Współpracowała z wieloma teatrami, zespołami i instytucjami w Polsce, a także w Szwecji, Czechach, Holandii i USA. Dobrze czuje się w każdej dziedzinie tańca – od baletu klasycznego przez taniec współczesny, konceptual art, aż po teatr dramatyczny. Opracowała własną metodę pracy i styl z organicznym językiem ruchu, który nazywa „action based choreography”. Jej metoda i sposób pracy bardzo dobrze sprawdzają się, niezależnie od tego czy pracuje z profesjonalnymi tancerzami, aktorami, czy amatorami.
Novum
Nowością, która z pewnością bardzo ucieszy wszystkich sympatyków tańca, jest streaming. Na kanale YouTube XXII Ogólnopolskiego Konkursu Tańca, zostaną udostępnione prezentacje, które odbywać się będą w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Konkurs będzie można oglądać w każdym zakątku świata.
Konkursowe prezentacje można zobaczyć na kanale YouTube
Organizator konkursu – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Centrum Edukacji Artystycznej, współorganizatorzy – Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku oraz Opera Bałtycka w Gdańsku
XXII Ogólnopolski Konkurs Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego Gdańsk 2022
- 31 marca–3 kwietnia 2022 r., czwartek–sobota, godz. 17-21, niedziela – godz. 17-20
- Opera Bałtycka
- al. Zwycięstwa 15
- Gdańsk-Wrzeszcz
- bilety od 16 do 28 zł, na galę – 95 i 65 zł