Organizatorem imprezy jest Jacht Klub Morski Gryf w Gdyni. Zgłoszenia do udziału w regatach przyjmowane są do 3 września do godz. 16.00 poprzez formularz dostępny na stronie internatowej Jacht Klubu Morskiego Gryf. Zwycięzcy otrzymają puchary Przechodnie Przewodniczącego Rady Miasta Gdyni oraz Prezesa Ligi Obrony Kraju.

Trudne zmagania

Zawody są zaliczane do Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski, Pucharu Bałtyku Południowego oraz Pucharu Zatoki Gdańskiej.

– Zapraszamy na regaty, które wcale nie są łatwe – zachęcają do udziału przedstawiciele Gryfa. – Późna pora roku, nocny wyścig, dość długa trasa, okrążanie półwyspu i prądy, powodują, że trzeba się wykazać wieloma umiejętnościami, aby zająć dobre miejsce. Ale za to jaka satysfakcja! – dodają.

Co najmniej 40 jachtów

Do tej pory zgłosiło się 40 jachtów – 21 w ORC, 13 w Turystycznej i 6 w KWR. W klasie ORC zostanie utworzona dodatkowa klasyfikacja dla załóg dwuosobowych. Każda jednostka może startować tylko w jednej klasie. Na liście startowej znajdują m.in.: Zbigniew Gutkowski (Jachtklub Stoczni Gdańskiej), Jerzy Brezdeń (JKMW Kotwica Gdynia) czy Szymon Kuczyński, którzy zajęli czołowe pozycje w odbywających się w miniony weekend regatach o Puchar Obrońców Westerplatte.

– Nie są to aż tak wymagające regaty jak Bitwa o Gotland czy regaty o Puchar Poloneza, natomiast są bardzo trudne taktycznie – mówi Tomasz Konnak z JKM Gryf Gdynia. – Wynika to z faktu, że warunki panujące na trasie zawodów o tej porze roku są mało przewidywalne. Chodzi o prądy płynące w obu kierunkach oraz wiatr. Mogą być zupełnie inne na wodach Zatoki Gdańskiej, a inne po minięciu Półwyspu Helskiego. Dodatkowo jeszcze – załogi płyną w nocy, co nie jest częste. Uważam, że to jedne z najtrudniejszych regat w Polsce –  tłumaczy Konnak.

Program regat –  4 września, sobota

  • godz. 8.00-15.30 – pomiary kontrolne i inspekcje w godz. 8.00-15.30
  • godz. 18.00 – start do wyścigu