Dziennikarze z Izraela, Polski, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii odebrali Nagrodę im. Macieja Płażyńskiego 2022. Wyróżnienia zostały przyznane już po raz 11 jest dziennikarzom i mediom służącym Polonii.
W Muzeum Emigracji w Gdyni, 28 maja 2022 r. wręczono statuetki i dyplomy dziennikarkom i dziennikarzom, którzy publikują na temat Polonii i Polaków zagranicą, a także na temat Polski w mediach ma świecie. Uroczystość odbyła się w 10-lecie powołania nagrody. W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, 29 maja 2022 r. odbyła się debata z udziałem laureatów.
Nagroda im. Macieja Płażyńskiego
Przyznawana jest od 2012 r. Powstała z inicjatywy Press Club Polska, Jakuba Płażyńskiego – syna Macieja Płażyńskiego, marszałka województwa pomorskiego oraz prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu. Wyróżnia dziennikarzy i media służące Polonii. Pomysłodawcom chodziło o zachowanie pamięci i dokonań Macieja Płażyńskiego, działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Polska, człowieka o szerokich horyzontach i dalekowzrocznym spojrzeniu na Polskę i świat.
– Tata wierzył w to, że dziennikarstwo polonijne ma misję budowy mostów między Polską i Polakami a Polonią. I my nagrodą jego imienia taki most budujemy. Ten most ma dwa elementy: ofertę dla Polonii i Polaków zagranicą oraz pomoc w kontaktach z Polonią i polonijnymi dziennikarzami – powiedział przewodniczący jury Jakub Płażyński, witając gości uroczystości. – To także budowa patriotyzmu w wielu wymiarach. Jednocześnie staramy się pokazać, jaki ogrom pracy wkładają w swoją codzienną działalność dziennikarze polonijni – dodał Płażyński.
Przyznawana jest w czterech kategoriach: dziennikarz medium polonijnego, dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne, dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii oraz redakcja medium polonijnego. Nagrody w kategoriach dziennikarskich stanowią statuetki oraz 10 tysięcy złotych, nagrodą w kategorii redakcja medium polonijnego jest statuetka.
Laureci
Podczas tegorocznej edycji nagrody jury wybierało zwycięzców spośród 80 zgłoszeń. Laureatami zostali dziennikarze i redakcje z Izraela, Polski, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
– W dzisiejszych realiach niezwykle istotne jest jednoczenie, budowanie wspólnoty, ale i podtrzymywanie tożsamości. Rola mediów polonijnych oraz dziennikarzy piszących o i dla Polonii jest w tym procesie niezwykle istotna – budujecie mosty, pozwalacie spojrzeć na inną codzienność, dajecie perspektywę. Bardzo wam za to dziękuję i proszę, nie przestawajcie – zaapelowała Karolina Grabowicz-Matyjas, sekretarz jury i dyrektorka Muzeum Emigracji w Gdyni.
Dziennikarzem medium polonijnego został Waldemar Biniecki. Jury nagrodziło go za cykl dwujęzycznych publikacji w „Kuryerze Polskim”, dzięki którym polski punkt widzenia dociera do odbiorców nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie.
W kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne nagrodę odebrał Kamil Turecki za cykl publikacji w portalu Onet.pl o dalszych losach Polek i Polaków zamieszkałych w USA, którzy byli świadkami lub uczestnikami tragicznych wydarzeń z 11 września 2001 r.
W kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii laureatką została Kasia Madera z BBC World News. Jury doceniło regularne wprowadzanie na antenę jednej z najważniejszych światowych telewizji tematów związanych z Polską. Kasia Madera jest pierwszą laureatką nagrodzoną ponownie. Pierwszy raz miało to w 2015 r.
W kategorii redakcja medium polonijnego uhonorowano kwartalnik „Kalejdoskop” za wysoki poziom merytoryczny i przywracanie obecności języka polskiego w Izraelu.
Debata
W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w niedzielę, 29 maja 2022 r. odbyła się debata z udziałem laureatów 11. edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego. Rozmowę prowadziła Magdalena Rigamonti z „Dziennika Gazety Prawnej”. Media polonijne były zainteresowane reaktywowanie „Kuryera Polskiego”, gazety założonej w 1888 r. i działającej do 1962 r. To tytuł ważny dla Polaków żyjących w USA. Teraz dostępny jest w Internecie i zdobywa nowych czytelników, dlatego jury doceniło działania Waldemara Binieckiego.