Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Wymazani z historii. Pamięć o pomorskich lutrach przywrócona na czarno-białych fotografiach

Wymazani z historii. Pamięć o pomorskich lutrach przywrócona na czarno-białych fotografiach

Fot. © Leszek Żurek, 2015-2017

Wystawa „Lutry. Dokument wyobrażony" to fotograficzna dokumentacja pozostałości po społeczności protestanckiej żyjącej na Kaszubach. Wernisaż prac Leszka Żurka odbędzie się w piątek, 10 listopada 2017 r., w Gdańskiej Galerii Fotografii.

 

Tytuł wystawy to pogardliwe określenie ludności pochodzenia niemieckiego wyznania ewangelickiego. Tak często nazywano ich na Kaszubach, gdzie przeważali katolicy narodowości polskiej.

 

Coraz mniej śladów po lutrach

Kaszubi i lutry żyli obok siebie przez setki lat, zagroda w zagrodę, dom w dom. Była między nimi zarówno zgoda, jak i niechęć. Łączyły ich wspólne interesy, praca w polu na nieurodzajnej ziemi, bieda, a często także więzy krwi i szczere przyjaźnie.

Wszystko skończyło się z nadejściem II wojny światowej. Przemoc nazistów zrodziła nienawiść do ludności niemieckiej. Ostateczny kres wzajemnych kontaktów nastąpił w 1945 r., kiedy to jedną decyzją zakończono okres kilkusetletniego sąsiedztwa. Pozostały domy, gospodarstwa, świątynie, cmentarze. W opuszczonych domostwach pojawili się nowi sąsiedzi. W kościołach zamalowano wizerunki Marcina Lutra. Stopniowa pamięć miejscowych o tych, co musieli odejść, zatarła się. Pozostało coraz mniej było śladów po dawnych mieszkańcach.

W latach 70. „zniknęła” większa część miejskich cmentarzy ewangelickich. Te na wsiach powoli zarastały, ale trwały. Do dziś pozostało ich niewiele. Są świadectwem skutecznego wymazania z historii obecności innej nacji. Poprzez zawirowania dziejowe obarczonej winą, skazanej na wygnanie i wyrugowanej z pamięci zbiorowej.

 

Fotografia z wystawy "Lutry. Dokument wyobrażony"

Fot. © Leszek Żurek, 2015-2017

 

Świat stworzony we własnej pamięci

Artysta wizualny Leszek Żurek szuka sposobu na przywrócenie świata przeszłości. W swoich czarno-białych zdjęciach sięga po środki podnoszące napięcie i dramaturgię, jak na przykład wielokrotna ekspozycja czy element ruchu. Tworzy „dokument wyobrażony”, złożony z zasłyszanych historii, zapamiętanych obrazów i nastrojów. Posługując się fotografią, zadaje ważne pytanie o tożsamość minionych istnień oraz trwałość pamięci.

 

Leszek Żurek. Lutry. Dokument wyobrażony

 • wernisaż: 10 listopada 2017 r., piątek, godz. 18.00
 • wystawa czynna: 12 listopada 2017 r. – 30 stycznia 2018 r.
 • Muzeum Narodowe w Gdańsku
 • Gdańska Galeria Fotografii (Zielona Brama)
 • Długi Targ 24
 • Gdańsk
 • godziny otwarcia: wtorek-niedziela, godz. 10.00-17.00
 • ceny biletów:
  normalny – 2 zł
  ulgowy – 1 zł

 

Facebook

 

Fotografia z wystawy "Lutry. Dokument wyobrażony"

Fot. © Leszek Żurek, 2015-2017

Leszek Żurek – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w dziedzinie fotografii. Wykładowca fotografii i psychofizjologii widzenia na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, oddział Gdańsk. Autor fotografii dwóch publikacji albumowych „Paradissus Marie” oraz „Kościół Mariacki w Żukowie”. Twórca zdjęć do katalogów Muzeum Miasta Gdyni, a także wielu docenionych cyklów fotograficznych (m.in. „Moje ogrody”, „Powidoki”, „Sekrety”, „Niepamięci”, „Kalotypie” i „Z tego brzegu czasem widać drugi brzeg”) oraz prac wideo (filmy „Mantra” i „Powitanie” prezentowane w ramach wykładów zagranicznych Krzysztofa Jureckiego pt. „Suplement do polskiej sztuki wideo 1980-2006″). Tegoroczny stypendysta ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz marszałka województwa pomorskiego.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.