To wyjątkowe miejsce, które zmieniło śródmieście Słupska. Miejsce, które łączy walory krajobrazowe i funkcje społeczne. Takie są słupskie Bulwary nad Słupią. To Inwestycja, która zwyciężyła tegoroczną edycję konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Pomorskiego.
Nagrody zostały wręczone 18 listopada 2024 r. podczas uroczystej gali w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.
Bulwary nad Słupią
Jeszcze niedawno były tu dziurawe chodniki, zapuszczona roślinność. Ogólnie miejsce nie zachęcało do odwiedzin i nie było dobrą wizytówką stolicy Pomorza Środkowego.
– To wszystko bardzo się zmieniło. Oto zupełnie nowe, atrakcyjne zarówno dla mieszkańców, jak i turystów miejsce na mapie Słupska. Oto najlepsza przestrzeń publiczna województwa pomorskiego, czyli Bulwary nad Słupią – ogłosił zwycięzcę tegorocznej, szesnastej już edycji konkursu Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Przedsięwzięcie zostało docenione za łączenie różnych funkcji śródmieścia Słupska oraz wykreowanie zupełnie nowej przestrzeni publicznej.
– Bulwary to wyjątkowy przykład udanej rewitalizacji – dodał marszałek.
Konkursowa komisja zwróciła również uwagę na walory przyrodnicze i krajobrazowe rzeki. Warto bowiem dodać, że Dolina Słupi w centrum Słupska, jest objęta ochroną w ramach obszaru Natura 2000. Sami się przekonajcie, jak pięknie jest teraz w Słupsku Zobaczcie film.
Są też wyróżnienia
Konkursowa kapituła przyznała również dwa wyróżnienia. Wyróżnienie pierwszego stopnia trafiło do Gdyni za inwestycje Park leśny na Oksywiu. To połączenie Oksywia Górnego i Dolnego. W uzasadnieniu czytamy, że: „realizacja przedsięwzięcia pozwoliła na wyeksponowanie walorów przyrodniczych w obrębie dzielnicy o silnie przemysłowym i wojskowym charakterze, tworząc przy tym ważny punkt orientacyjny”. Wyróżnieniem trzeciego stopnia uhonorowano inwestycję Garnizon. Zagospodarowanie terenu byłych koszar wojskowych w Gdańsku Wrzeszczu. Docenione zostało całe założenie urbanistyczne łączące funkcje mieszkalne i usługowe. W uzasadnieniu konkursowa kapituła wskazała również na zachowanie dużej spójności we wszystkich etapach inwestycji.
Nagroda specjalna
W tegorocznej edycji konkursu przyznano również nagrodę specjalną. Odebrał ją wiceprezydent Rumi Ariel Sinicki. Nagroda została przyznana za projekt Zagospodarowanie Góry Markowca. Co wzbudziło uznanie konkursowej kapituły?
– To wykreowanie zupełnie nowej przestrzeni publicznej, ważnej dla lokalnej wspólnoty – czytamy w uzasadnieniu.
W ramach inwestycji powstała m.in. wieża widokowa, ścianka wspinaczkowa, amfiteatr, plenerowe ścieżki. W ramach tego samego projektu metamorfozę przeszło też pobliskie osiedle.
Kilka słów o konkursie
Konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego został zainicjowany przez samorząd województwa pomorskiego w 2005 roku. Stanowił wówczas jedną z pierwszych tego typu inicjatyw w Polsce, dając możliwość prezentacji osiągnięć wszystkich grup interesariuszy zaangażowanych w proces kształtowania wysokiej jakości rozwiązań projektowych.
– W jego prawie 20-letniej historii wyróżniliśmy szereg inwestycji z różnych części województwa pomorskiego, które uwzględniały przedsięwzięcia o zróżnicowanym charakterze i skali – podkreśla marszałek Struk
W pracach kapituły konkursu biorą udział przedstawiciele środowiska projektowego oraz akademickiego związanego z kształtowaniem przestrzeni publicznej, w tym osoby wskazane przez organizacje stowarzyszeń oraz samorządów zawodowych architektów, architektów krajobrazu i urbanistów.