W budynku przedwojennego Gimnazjum Polskiego w Wolnym Mieście Gdańsku odbędzie się koncert Chóru Kameralnego Discantus z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem i 75. rocznicy powrotu Gdańska do Macierzy. Wstęp na koncert jest wolny.
Koncertu będzie można wysłuchać w niedzielę, 13 września 2020 r. o godz. 19 w sali z freskiem „Niebo polskie” przy ul. Augustyńskiego 1 w Gdańsku.
Nie tylko pieśni
Koncert zainauguruje „Pieśń gdańskich Polaków” Tadeusza Tylewskiego. Ponadto będzie można posłuchać innych utworów kompozytora i kaszubsko-pomorskich pieśni o tematyce morskiej i rybackiej w opracowaniu na chór a cappella Marka Raczyńskiego. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa „Powrót Pomorza w granice Rzeczpospolitej. W setną rocznicę 1920-2020”, stworzona przez Fundację Dobrej Książki w Warszawie oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku.
Tadeusz Tylewski
Urodził się w 1898 r. w Gdańsku i przez całe życie związany był ze sceną muzyczną miasta. Po studiach w 20-leciu międzywojennym był m.in. wykładowcą w Polskim Konserwatorium Muzycznym w Gdańsku, dyrygentem założonej w 1926 r. orkiestry Collegium Musicum przy Technische Hochschule Danzig oraz chóru gdańskiego Stowarzyszenia Śpiewaczego (Danziger Singakademie), a także założycielem i dyrektorem Polskiego Towarzystwa Muzycznego w Gdańsku. W czasie II wojny światowej był więziony w KL Stutthof. Po 1945 r. został kierownikiem muzycznym Radia Gdańsk. W latach 1947–1959 założył i dyrygował chórem Akademii Medycznej w Gdańsku. Koncert ma służyć przypomnieniu m.in. wybranych utworów autorstwa Tylewskiego.
Chór Kameralny Discantus
Powstał w 2006 roku przy parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Gowidlinie w powiecie kartuskim. Śpiewacy wykonują utwory religijne i świeckie współczesnych kompozytorów polskich, w tym szczególną uwagę poświęcają twórczości związanej z regionem kaszubskim. Chórem dyryguje Sławomir Bronk, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku