Andrzej Hakenberger (1574-1627) był kompozytorem, kapelmistrzem i śpiewakiem, twórcą m.in. motetów łacińskich dedykowanych królowi Zygmuntowi III Wazie. W latach 1602-1607 śpiewał w polskiej kapeli królewskiej w Krakowie, a od 1608 r. pełnił funkcję kapelmistrza w kościele Mariackim w Gdańsku. Pochowany został 5 czerwca 1627 r. w Gdańsku w kościele św. Mikołaja, ale miejsce jego grobu jest nieznane.

Upamiętnienie wybitnego gdańszczanina

Muzyka kapelmistrza z kościoła Mariackiego jest szczególnie bliska artystom Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis. Już w 1990 r. chór ten nagrał 18 utworów gdańskiego kompozytora, w 1997 r. kolejnych 16, a w 2013, wraz ze szwajcarskim zespołem barokowym Musica Fiorita, wszystkie 55 motetów Hakenbergera, co było pierwszym tego typu przedsięwzięciem na świecie.

– Andrzej Hakenberger jest kompozytorem, którego niezwykle sobie cenię. Uważam go za jednego z największych, jeżeli nie największego i najwybitniejszego polskiego kompozytora, a nawet w Europie, początku XVII w. – podkreśla Jan Łukaszewski, dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego.

W dniu uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej Andrzeja Hekenbergera w bazylice św. Mikołaja w Gdańsku Polski Chór Kameralny zaśpiewa podczas mszy świętej w intencji kompozytora. Słowo o nim wygłosi także prof. Danuta Popinigis, autorka książki „Muzyka Andrzeja Hakenbergera”.

.

Odsłonięcie tablicy i msza św. w intencji Andrzeja Hakenbergera

  • 25 czerwca 2023 r., niedziela, godz. 11.30
  • bazylika św. Mikołaja
  • ul. Świętojańska 72, Gdańsk