Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/d9685663-df99-43e8-ae18-2c2525afcdd2.jpg Wybrzeżowe spektakle z Niepodległą w tle. Przed nami teatralny przegląd „… do Polski”

Wybrzeżowe spektakle z Niepodległą w tle. Przed nami teatralny przegląd „… do Polski”

Scena ze spektaklu „Urodziny, czyli ceremonie żałobne w czas radosnego święta"

Przegląd „… do Polski" stanowić będzie prezentację spektakli związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. W niedzielę, 11 listopada 2018 r. wydarzenie zainauguruje prapremiera „Ruskich" , otwierająca jednocześnie działalność Starej Apteki – nowej sceny Teatru Wybrzeże.

 

Nazwa przeglądu „… do Polski” nawiązuje do fragmentu naszego hymnu – „Mazurka Dąbrowskiego”. Dlatego w jego ramach zaprezentowane zostaną spektakle poruszające tematykę niepodległościową, stawiające ważne pytania o nasze historyczne korzenie, mówiące zarówno o współczesności, jak też o czasach zniewolenia, wojny i zaborów.

 

Przegląd otworzy najnowsza premiera Teatru Wybrzeże, czyli spektakl „Ruscy” w reżyserii Adama Orzechowskiego. To sztuka o polskich repatriantach ze Wschodu wracających do Ojczyzny, która nigdy nie była ich Ojczyzną, bo przecież nigdy w niej nie mieszkali. Muszą się jej uczyć niejako od zera, przekonując się na własnej skórze, kim są ich rodacy i jak oni sami prezentują się na tle swojego narodu. Uwzględniając perspektywę historyczną Radosław Paczocha przygląda się również losowi dzisiejszych polskich repatriantów, ich zmaganiom z własną tożsamością rozpiętą w dramatyczny sposób pomiędzy polską martyrologią a kulturową rosyjskością, na którą wyrokiem historii zostali skazani.

Zobacz też: „Ruscy” w Święto Niepodległości. Losy polskich repatriantów na deskach nowej sceny Teatru Wybrzeże [PRAPREMIERA]

 

Zainteresowanie historią czy może bardziej kreowaniem historii Polski to jedna z obsesji Mariana Pankowskiego, autora „Śmierci białej pończochy”. Spektakl w reżyserii Adama Orzechowskiego stanowi wnikliwe studium młodej polskiej królowej Jadwigi, którą polscy panowie chcą wyswatać z litewskim księciem Jagiełłą, by dokonała się pierwsza w dziejach unia polsko-litewska, połączona z chrystianizacją Litwy.

Przedstawienie zostanie zaprezentowane 14 listopada na Dużej Scenie.

 

Sopot na chwilę przed wybuchem I wojny światowej. Do kurortu przybył Otto XXIX, książę którego wstawiennictwo w ważnych salonach może przywrócić Polsce upragnioną wolność… Adolf Nowaczyński w „Willkommen w Zoppotach” zderzając w przedwojennym kurorcie Polaków z różnych zaborów, daje nam niebywałą szansę przyjrzenia się niczym w soczewce naszym nieprzemijającym (polskim, ale i europejskim) kompleksom, słabościom, megalomaniom i próżnościom. W sztuce tej doszła do głosu jego pasja karykaturzysty, a nade wszystko wolnego człowieka w zniewolonym kraju.

Spektakl w reżyserii Adama Orzechowskiego zostanie zaprezentowany 15 i 17 listopada na Scenie Kameralnej.

 

Z „Przedwiośnia” wyłania się polityczny i społeczny obraz Polski, która dopiero co odzyskała niepodległość. Zamiast tak wspaniale opisywanego przez ojca kraju, Cezary Baryka przyjeżdża do miejsca, w którym panuje chaos i nędza. Czy historia musi się powtarzać – i jako tragedia, i jako farsa pyta w swojej adaptacji powieści reżyserka Natalia Korczakowska, która przyjrzała się naszej tożsamości narodowej, nie tylko w międzywojennej Polsce, ale również w Polsce po 1989 r.

Spektakl zostanie zaprezentowany w 16 listopada na Dużej Scenie.

 

„Broniewski” Radosława Paczochy, czyli epizody z fascynującej biografii wybitnego poety, są nierozerwalnie związane ze sporym fragmentem dwudziestowiecznej historii Polski. Wielokrotnie nagradzany spektakl w reżyserii Adama Orzechowskiego stanowi próbę zrozumienia wewnętrznych pęknięć Broniewskiego, jego wyborów i postawy po II wojnie światowej, jego konszachtów z władcami PRL na tle jego młodzieńczych zasług w walce o niepodległość Polski u boku Piłsudskiego. Przedstawienie staje się zarazem zbiorowym portretem całego polskiego pokolenia naszych zawiedzionych, uwiedzionych i oszukanych rodaków.

Przedstawienie zostanie zaprezentowane 20 listopada na Dużej Scenie.

 

„Święto Winkelrida. Rewia Narodowa” Jerzego Andrzejewskiego i Jerzego Zagórskiego, polityczna satyra napisana w 1944 r. w okupowanej Warszawie, to kolejna ekshumacja romantycznych okrzyków i uniesień, a zarazem polemika z tzw. polityką historyczną. Reżyser Marcin Liber i dramaturg Marcin Cecko zaproponowali, aby miejscem akcji była Winkelridowska Szwajcaria, jednak dwadzieścia lat po wyjściu z Unii Europejskiej… Wszystko po to, by przyjrzeć się w krzywym zwierciadle naszym narodowym bolączkom i słabościom.

Spektakl zostanie zaprezentowany 12 listopada na Dużej Scenie.

 

Podczas przeglądu w Teatrze Wybrzeże nie mogło też zabraknąć spektaklu „Urodziny, czyli ceremonie żałobne w czas radosnego święta” Radosława Paczochy, swoistego tortu-widowiska, na które składa się ponad 70 lat historii Gdańska i należącego do jego mieszkańców teatru, ale również historii całej Polski.

Przedstawienie w reżyserii Adama Orzechowskiego zostanie zaprezentowane 18 listopada na Dużej Scenie.

 

Karnet na przegląd „… do Polski”

Karnet zawiera 7 biletów do wykorzystania w listopadzie 2018 r. Obejmuje po jednym bilecie na „Ruskich”, „Przedwiośnie”, „Broniewskiego”, „Willkommen w Zoppotach”, „Święto Winkelrida. Rewię Narodową”, „Śmierć białej pończochy” oraz „Urodziny, czyli ceremonie żałobne w czas radosnego święta”.

Cena karnetu wynosi 140 zł.

 

 

Baner akcji Karnet Do Polski

 

*  *  *

 

Szczegółowy program:

 

„Ruscy”
Autor sztuki: Radosław Paczocha
Reżyseria: Adam Orzechowski

  • 11 listopada, niedziela, godz. 19.00 (prapremiera)
  • 13 listopada, wtorek, godz. 19.00
  • 14 listopada, środa, godz. 11.00
  • 18 listopada, niedziela, godz. 20.30

Scena Stara Apteka
ul. Teatralna 2
Gdańsk

„Ruscy” to sztuka o Polakach, którzy nie z własnej woli i winy zostali skazani na rozłąkę z krajem, a z powodu swojej tożsamości narodowej byli prześladowani. Uwzględniając perspektywę historyczną Radosław Paczocha i Adam Orzechowski przyglądają się również losowi dzisiejszych polskich repatriantów, ich zmaganiom z własną tożsamością rozpiętą w dramatyczny sposób pomiędzy polską martyrologią a kulturową rosyjskością, na którą wyrokiem historii zostali skazani.

W spektaklu występują: Katarzyna Dałek, Magdalena Gorzelańczyk, Sylwia Góra-Weber, Katarzyna Z. Michalska, Agata Woźnicka, Piotr Biedroń, Piotr Chys, Krzysztof Matuszewski, Robert Ninkiewicz, Marek Tynda.

 

„Święto Winkelrida. Rewia Narodowa”
Autorzy sztuki: Jerzy Andrzejewski, Jerzy Zagórski i Marcin Cecko
Reżyseria: Marcin Liber

12 listopada, poniedziałek, godz. 20.30

Duża Scena
ul. Świętego Ducha 2
Gdańsk

Mija właśnie dwadzieścia lat, odkąd Arnold Winkelrid, wbijając we własną pierś ostrza włóczni nieprzyjacielskich, uratował wolność swojej ojczyzny. Burmistrz niewielkiego górskiego miasta chce tę rocznicę uświetnić widowiskiem będącym odtworzeniem historycznych wypadków, napisanym specjalnie na tę okazję przez dworskiego poetę. Do udziału w widowisku zostaje zaproszony syn słynnego bohatera. Jednak nieświadom politycznej intrygi młody Winkelrid przybywa tu z zamiarem odzyskania odebranej przez władze ojcowizny. Zamiast ją otrzymać, zostaje wciągnięty w odgrywanie ojca w rekonstrukcji bitwy a na dodatek dowiaduje się, że batalia, w której poświęcił życie jego ojciec i tak była wygrana więc ofiara Winkelrida poszła na marne. Tymczasem w miasteczku narastają nastroje rewolucyjne, mieszkańcy mają dosyć polityki swoich władz…

W spektaklu występują: Dorota Androsz, Małgorzata Brajner, Magdalena Gorzelańczyk, Agata Woźnicka, Piotr Biedroń, Piotr Chys, Grzegorz Gzyl, Maciej Konopiński, Michał Kowalski, Jacek Labijak, Grzegorz Otrębski, Cezary Rybiński, Marek Tynda, Jarosław Tyrański i Piotr Witkowski.

 

„Śmierć białej pończochy”
Autor sztuki: Marian Pankowski
Reżyseria: Adam Orzechowski

14 listopada, środa, godz. 20.00

Duża Scena
ul. Świętego Ducha 2
Gdańsk

W Królestwie Polskim nastało bezkrólewie. Na ratunek Polskiej Koronie ma przybyć do Krakowa wychowana na węgierskim dworze Jadwiga Andegaweńska, którą polscy panowie chcą wyswatać z litewskim księciem Jagiełłą, by dokonała się pierwsza w dziejach unia polsko-litewska, połączona z chrystianizacją Litwy. Jest tylko jeden szkopuł tego misternego planu: kilka lat wcześniej siedmioletnia Jadwiga została poślubiona Wilhelmowi Habsburskiemu. Mało tego: Jadwiga czuję się żoną Wilhelma…

W spektaklu występują: Magdalena Gorzelańczyk, Krzysztof Matuszewski, Dorota Androsz, Agata Woźnicka, Jakub Mróz, Robert Ninkiewicz, Maciej Konopiński, Marcin Miodek, Grzegorz Otrębski, Piotr Witkowski i Marcin Nenko.

Spektakl zalecany dla widzów od 16 roku życia.

 

„Willkommen w Zoppotach”
Autor sztuki: Adolf Nowaczyński
Reżyseria: Adam Orzechowski

  • 15 listopada, czwartek, godz. 19.00
  • 17 listopada, sobota, godz. 18.00

Scena Kameralna im. Joanny Bogackiej
ul. Bohaterów Monte Cassino 30
Sopot

Sopot na chwilę przed wybuchem I wojny światowej. Snobistyczna salonowa elita przybyła tutaj z trzech różnych zaborów, a nawet z Paryża, w plażowym gapipudle, modnej kawiarni z widokiem na kąpielisko, nieustannie oddaje się flirtom i intrygom, plotkuje i obgaduje, w kawiarnianych dysputach wykazuje się obeznaniem z aktualnymi trendami w modzie, sztuce a nawet filozofii, o polityce oczywiście nie zapominając. Domorosły polityk z Galicji próbuje nawet zmienić losy wielkiej światowej polityki… Do kurortu przybył bowiem Otto XXIX, książę Gelsenkirchen-Recklingshausen, którego wstawiennictwo w ważnych salonach może przywrócić Polsce upragnioną wolność. Trzeba tylko podsunąć marionetkowemu następcy tronu atrakcyjną zdobycz, „wszak wiadomo, że kobiety zmieniają losy świata”…

W spektaklu występują: Ewa Jendrzejewska, Katarzyna Kaźmierczak, Maria Mielnikow-Krawczyk, Wanda Neumann, Marzena Nieczuja-Urbańska, Małgorzata Oracz, Piotr Biedroń, Piotr Chys, Mirosław Krawczyk, Piotr Łukawski, Robert Ninkiewicz, Andrzej Nowiński, Zbigniew Olszewski, Maciej Szemiel i Jarosław Tyrański.

 

„Przedwiośnie”
na motywach powieści Stefana Żeromskiego
Adaptacja i reżyseria: Natalia Korczakowska

16 listopada, piątek, godz. 19.00

Duża Scena
ul. Świętego Ducha 2
Gdańsk

Rewolucja? Wojna? Zmiana? Coś. „Istotne wydarzenie o charakterze wstrząsowym””. Dojrzewa, budzi się do życia – straszy. Czy historia musi się powtarzać – i jako tragedia, i jako farsa? Czy znowu doszliśmy do takiego momentu naszej historii, w którym rozczarowanie, niezadowolenie, oburzenie wyleją się na ulice i uformują rewolucyjny pochód? Jak daleko tym razem ten pochód się posunie i kto, z jakimi hasłami stanie na jego czele? I przeciw komu? Można oczywiście udawać, że nic takiego się nie dzieję i że „jakoś to będzie”. Ale to nieprawda, co mówią w serialach, że „winter is comming”. Zima już była. Przeżyliśmy ją, przespaliśmy. Teraz nadchodzi wiosna. Ale zanim nadejdzie, zanim to „coś” ostatecznie zakwitnie i dojrzeje mamy jeszcze ten krótki moment, w którym można jeszcze coś zrobić, „coś” przyciąć, o coś zadbać. Mamy przedwiośnie.

W spektaklu występują: Dorota Androsz, Justyna Bartoszewicz, Małgorzata Brajner, Katarzyna Kaźmierczak, Anna Kociarz, Piotr Biedroń, Grzegorz Gzyl, Maciej Konopiński, Jacek Labijak, Jakub Mróz, Andrzej Nowiński, Cezary Rybiński i Piotr Witkowski.

 

„Urodziny, czyli ceremonie żałobne w czas radosnego święta”
Autor sztuki: Radosław Paczocha
Reżyseria: Adam Orzechowski

18 listopada, niedziela, godzina 16.00

Duża Scena
ul. Świętego Ducha 2
Gdańsk

„Urodziny…” to opowiedziany z przymrużeniem oka traktat o teatrze, o jego politycznych zależnościach i artystycznych uzależnieniach, pełen wspomnień, zabawy i… melancholii. To swoisty tort-widowisko, na które składa się ponad 70 lat historii Gdańska i należącego do jego mieszkańców teatru. Na to teatralne przyjęcie zaproszeni są nie tylko jubilaci, ale i trzej niesforni marynarze, dla których teatr i jego historia są jedynie pretekstem do dobrej, a czasami również okrutnej zabawy, w którą wciągają także widzów. Bo przecież bez widzów nie byłoby teatru i jego długiej historii…

W spektaklu występują: Dorota Androsz, Agata Bykowska, Katarzyna Dałek, Marta Herman, Katarzyna Michalska, Maria Mielnikow-Krawczyk, Marzena Nieczuja Urbańska, Piotr Biedroń, Piotr Chys, Jerzy Gorzko, Michał Jaros, Mirosław Krawczyk, Piotr Łukawski, Krzysztof Matuszewski, Marcin Miodek, Jakub Mróz, Robert Ninkiewicz, Jakub Nosiadek, Zbigniew Olszewski, Grzegorz Otrębski, Cezary Rybiński, Marek Tynda i Piotr Witkowski.

 

„Broniewski”
Autor sztuki: Radosław Paczocha
Reżyseria: Adam Orzechowski

20 listopada, wtorek, godz. 19.00

Duża Scena
ul. Świętego Ducha 2
Gdańsk

Epizody z fascynującej biografii wybitnego poety, nierozerwalnie związane ze sporym fragmentem dwudziestowiecznej historii Polski. Nieoczywista analiza często niekonwencjonalnych zachowań tego, jak sam o sobie mówił „Polaka, katolika, alkoholika” pozwala raz jeszcze przyjrzeć się przełomowym wydarzeniom kształtującym naszą międzywojenną i powojenną rzeczywistość. Próba zrozumienia wewnętrznych pęknięć Broniewskiego, jego wyborów i postawy po II wojnie światowej, jego konszachty w władcami PRL oraz sławienie Stalina, którego był przecież przez półtora roku więźniem na tle jego młodzieńczych zasług w walce o niepodległość Polski u boku Piłsudskiego, żołnierskiej odwagi, jaką wtedy okazał, staje się zarazem zbiorowym portretem całego polskiego pokolenia naszych zawiedzionych, uwiedzionych i oszukanych rodaków.

W spektaklu występują: Michał Jaros, Robert Ninkiewicz, Agata Bykowska, Katarzyna Dałek, Sylwia Góra Weber, Dorota Androsz, Anna Kaszuba, Piotr Witkowski, Piotr Chys, Piotr Biedroń, Marek Tynda, Cezary Rybiński, Piotr Łukawski i Jakub Mróz.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.