Parlament Europejski jest instytucją, której członkowie wybierani są przez obywateli państw należących do Unii Europejskiej, w drodze wyborów bezpośrednich. Kadencja dla każdego eurodeputowanego trwa 5 lat.

Struktura i kompetencje

Parlament Europejski to przede wszystkim organ prawodawczy. Jest jedynym na świecie ponadnarodowym zgromadzeniem wybieranym w wyborach bezpośrednich. W przeciwieństwie do parlamentów krajowych, ten europejski nie ma prawa inicjatywy ustawodawczej. Może jednak kontrolować inne instytucje, czy też wydawać wobec nich niewiążące opinie. Jest to jednak niewielka część zadań należących do wybieranych przez nas europosłów.

W ostatniej kadencji w Parlamencie Europejskim łączna liczba zasiadających posłów wynosiła 705. W tym roku wybieranych będzie 720 członków. W Polsce do tego składu wybierzemy 53 kandydatów.

Frekwencja i darmowa komunikacja miejska

Obszar naszego kraju dzielony jest na 13 okręgów. W tego rodzaju wyborach nie ma przypisanych konkretnych liczb posłów, którzy zostaną wybrani na każdym z tych terenów. Tutaj istotną rolę pełni frekwencja. Tam gdzie będzie ona niska może nie zostać wybrany żaden z kandydatów. Dlatego tak ważnym jest wzięcie udziału w tych wyborach.

Aby ułatwić i umożliwić dotarcie do lokali wyborczych mieszkańcom, Gdańsk oraz inne miasta należące do Metropolitarnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej oferują darmową komunikację miejską. Do tej inicjatywy podłączyło się łącznie 14 gmin.

Zasady wyborów

Okrąg nr 1 obejmuje województwo pomorskie, a swoich kandydatów wystawiły:

  • Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska
  • Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica
  • Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie stronnictwo Ludowe
  • Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość
  • Komitet Wyborczy Polexit
  • Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość

Na karcie do głosowania, którą otrzymamy w lokalu wyborczym każdy z uprawnionych do głosowania obywateli zaznacza jednego, wybranego przez siebie kandydata. Głosowanie odbywać się będzie między godziną 7:00 a 21:00. Wszystkie dodatkowe informacje na temat wyborów oraz lokali wyborczych można znaleźć na stronach gov.pl lub Państwowej Komisji Wyborczej.