Polska Filharmonia Bałtycka w piątek, 1 marca 2024 r. zaprasza na koncert symfoniczny. Będzie można usłyszeć koncert skrzypcowy Korngolda i symfonię Brucknera.
- Orkiestra PFB
- Christian Schumann – dyrygent
- Jarosław Nadrzycki – skrzypce
- prowadzenie: Konrad Mielnik
Program:
- Erich Wolfgang Korngold – II Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 [24′]
- przerwa [20′]
- Anton Bruckner – I Symfonia c-moll WAB 101 [50’]
Jarosław Nadrzycki
Urodził się i rozpoczął edukację muzyczną w Żaganiu. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, a także Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu oraz Royal Academy of Music w Londynie. Zwycięzca międzynarodowych konkursów skrzypcowych m.in. w Erewaniu – im. Arama Chaczaturiana, Bukareszcie – im. G. Enescu, Berlinie – im. Maxa Rostala, Wilnie – im. Jashy Heifetza, Varallo – Valsesia Musica oraz Haverhill Sinfonia Soloist Competition w Wielkiej Brytanii. Był też laureatem Konkursu im. Tibora Vargi w Martigny (Szwajcaria), Konkursu im. Benjamina Brittena w Londynie i Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Zadebiutował w wieku 12 lat, wykonując Fantazję Carmen Pablo Sarasatego z Orkiestrą Konserwatorium Moskiewskiego. Przełomowym wydarzeniem w karierze artysty było wykonanie II Koncertu skrzypcowego Metamorphosen Krzysztofa Pendereckiego wraz z Simon Bolivar Orchestra of Venezuela pod batutą kompozytora w 2010 r. W 2013 roku, w ramach 17. Wielkanocnego Festiwalu im Ludwiga van Beethovena, Nadrzycki wykonał trzykrotnie II Koncert skrzypcowy K. Pendereckiego wraz z MDR Sinfonieorchester pod batutą Kristjana Järviego. Poza działalnością solistyczną w latach 2013-2018 był również prymariuszem cenionego Meccore String Quartet, a od 2018 r. członkiem-założycielem Boarte Piano Trio. W tym samym roku pod nakładem wytwórni fonograficznej Orphée Classics ukazała się płyta z twórczością Johanesa Brahmsa na skrzypce i fortepian jako efekt wieloletniej współpracy z pianistką Joanną Zathey. Artysta ma w dorobku nagrania płytowe dla wytwórni DUX, Warner Music Poland i MDG Classics, a także wiele nagrań radiowych i telewizyjnych, m.in. dla Bayerischer Rundfunk, BBC Radio 3, ZDF, TV ORF Austria czy TVP Kultura. W 2021 r. nakładem wytwórni Hänssler Classic ukazały się płyty z twórczością J.S. Bacha i F. Mendelssohna-Bartholdy’ego, nagrane we współpracy z flecistą Krzysztofem Maciejem Kaczką i z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej L’Appassionata oraz Filharmonii im. L. Leoša Janáčka. W tym samym roku w ramach projektu Muzyka Jana Adama Maklakiewicza nagrał Koncert skrzypcowy J.A. Maklakiewicza z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Sudeckiej pod batutą Maestro Bartosza Żurakowskiego. W 2016 r. rozpoczął pracę na stanowisku asystenta w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. W latach 2019-2020 był wykładowcą w Sheikh Jaber Al-Ahmed Cultural Centre w Kuwejcie.
Christian Schumann
Nowoczesny artysta, który szybko zyskał renomę nie tylko jako dyrygent operowy i symfoniczny, ale także wykonujący z wielkim powodzeniem muzykę współczesną i filmową. Po zwycięstwie w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Budapeszcie przyciągnął uwagę krytyków i publiczności. Dzięki stypendium Alliance Academy International (AAI) artysta debiutował ze znaczącymi orkiestrami, m.in. z London Philharmonic Orchestra, Philharmonia Orchestra w Royal Festival Hall. Od tego czasu współpracuje z wieloma ważnymi orkiestrami, takimi jak Staatskapelle Dresden, WDR Rundfunkorchester Köln, MDR Sinfonieorchester, Münchner Symphoniker, Brussels Philharmonic, Trondheim Symfoniorkester, Staatskapelle Weimar, jak również z czołowymi zespołami specjalizującymi się w wykonawstwie muzyki współczesnej: francuskim Ensemble InterContemporain oraz Österreichisches Ensemble für Neue Musik. Poprowadził także berlińską premierę opery Petera Eötvösa „Anioły” w Ameryce oraz m.in. nową inscenizację znanej opery Eötvösa „Trzy siostr”y w Teatro Colón w Buenos Aires. Nagrał muzykę do filmów i gier wideo, w tym oryginalne partytury Johana Söderqvista.
Koncert symfoniczny – Korngold – melodie z Hollywood
- 1 marca 2024 r., piątek, 19.00
- Polska Filharmonia Bałtycka
- ul. Ołowianka 1
- Gdańsk
- Sala Koncertowa
- Bilety: 27-100 zł