Mija 11 lat od napaści Rosji na Ukrainę oraz trzy lata od pełnowymiarowej wojny. Wojny, które pochłonęła całe miasta, tysiące istnień ludzkich. Ale Ukraina się nie poddaje.
AKTUALIZACJA, 24 lutego 2025 r.
Dziś rano na skwerze Bohaterskiego Mariupola w Gdańsku-Wrzeszczu spotkali się przedstawiciele samorządów oraz wszyscy, którzy chcieli pokazać swoją solidarność z walczącym narodem ukraińskim. W hołdzie ofiarom pełnoskalowej wojny w Ukrainie i niczym nieusprawiedliwionego zbrodniczego ataku Rosji na ten kraj złożone zostały kwiaty i znicze. Województwo pomorskie reprezentował marszałek Mieczysław Struk.
– Stoimy tu razem, nie tylko jako świadkowie historii, ale jako ludzie, którzy nie pozostali obojętni. W tych trudnych chwilach cały świat patrzy z podziwem na naród ukraiński: jego siłę, jedność i determinację. Ukraina udowodniła, że wolność jest bezcenna, a solidarność międzynarodowa potrafi czynić cuda – powiedział marszałek Struk. – Dziś składamy hołd wszystkim, którzy oddali życie w obronie swojej ojczyzny. Pamiętamy o bohaterach, którzy każdego dnia walczą na froncie. O cywilach, którzy musieli opuścić swoje domy. O tych, którzy z odwagą niosą pomoc. Teraz, gdy trwają rozmowy, chcemy Wam powiedzieć jedno: nie jesteście sami! Świat Was widzi, słyszy i wspiera.
- Fot. Łukasz Tokarczyk / UMWP
* * *
W rocznicę zbrodniczego ataku Rosji na Ukrainę wiele wydarzeń wyrażających naszą solidarność z narodem ukraińskim i nadzieję na pokój zorganizowanych zostanie w Gdańsku. Na wszystkie wstęp jest wolny.
„Chcemy stanąć po stronie wolności i demokracji”
Trzy lata temu o poranku wielu z nas z niedowierzaniem i rosnącym przerażeniem wpatrywało się w ekrany telewizorów, komputerów i telefonów. Słuchaliśmy doniesień, nie wierząc, że to możliwe. Kiedy minął pierwszy szok, rozlała się fala solidarności, wielu ruszyło z pomocą. Wspominając ten poranek, pamiętajmy o dalszej solidarności z Ukrainą. Niestety, wojna za naszą wschodnią granicą trwa nadal…
– Atak Rosji Putina na Ukrainę nad ranem 24 lutego 2022 r. dowiódł, że obywatelskie rewolucje lat 1989-1991 jeszcze nie osiągnęły swojego ostatecznego celu: budowy pokojowego europejskiego ładu opartego na współpracy demokratycznych, niepodległych narodów w całej Europie Środkowej i Wschodniej. W świecie zmieniających się wartości, coraz silniejszych głosów populistycznych i groźby powrotu nacjonalizmów, izolacjonizmu wykluczającego solidarność chcemy stanąć po stronie wolności i demokracji. Wojna w Ukrainie i jej rozstrzygnięcie jest decydujące dla przyszłości Europy – mówi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.
W ramach akcji „Solidarni z Ukrainą” w ECS zaplanowano m.in. wernisaż wystawy czasowej „To, co widzę” prezentującej pracy dzieci ze studia plastycznego w Charkowie, pokaz filmu „Skąd dokąd” i polską premierę filmu „10 lat wojny”, a także warsztaty arteterapeutyczne, których efektem będzie mural, jaki pojawi się na terenie stoczni oraz wiec „Stańmy solidarnie z Ukrainą!” połączony z zapaleniem zniczy na placu Solidarności.
Wiece poparcia dla narodu ukraińskiego, wystawy i spektakle zorganizowane zostaną także na Długim Targu w Gdańsku i skwerze Bohaterskiego Mariupola (róg ulic Partyzantów i Matki Polki), w galerii WL4 Mleczny Piotr, Nadbałtyckim Centrum Kultury, Gdańskim Teatrze Szekspirowski oraz Bibliotece Ukraińskiej przy ul. Wita Stwosza.
Szczegółowy program dostępny jest TUTAJ.