AKTUALIZACJA, 24 lutego 2025 r.

Dziś rano na skwerze Bohaterskiego Mariupola w Gdańsku-Wrzeszczu spotkali się przedstawiciele samorządów oraz wszyscy, którzy chcieli pokazać swoją solidarność z walczącym narodem ukraińskim. W hołdzie ofiarom pełnoskalowej wojny w Ukrainie i niczym nieusprawiedliwionego zbrodniczego ataku Rosji na ten kraj złożone zostały kwiaty i znicze. Województwo pomorskie reprezentował marszałek Mieczysław Struk.

– Stoimy tu razem, nie tylko jako świadkowie historii, ale jako ludzie, którzy nie pozostali obojętni. W tych trudnych chwilach cały świat patrzy z podziwem na naród ukraiński: jego siłę, jedność i determinację. Ukraina udowodniła, że wolność jest bezcenna, a solidarność międzynarodowa potrafi czynić cuda – powiedział marszałek Struk. – Dziś składamy hołd wszystkim, którzy oddali życie w obronie swojej ojczyzny. Pamiętamy o bohaterach, którzy każdego dnia walczą na froncie. O cywilach, którzy musieli opuścić swoje domy. O tych, którzy z odwagą niosą pomoc. Teraz, gdy trwają rozmowy, chcemy Wam powiedzieć jedno: nie jesteście sami! Świat Was widzi, słyszy i wspiera.

 

 

*  *  *

W rocznicę zbrodniczego ataku Rosji na Ukrainę wiele wydarzeń wyrażających naszą solidarność z narodem ukraińskim i nadzieję na pokój zorganizowanych zostanie w Gdańsku. Na wszystkie wstęp jest wolny.

„Chcemy stanąć po stronie wolności i demokracji”

Trzy lata temu o poranku wielu z nas z niedowierzaniem i rosnącym przerażeniem wpatrywało się w ekrany telewizorów, komputerów i telefonów. Słuchaliśmy doniesień, nie wierząc, że to możliwe. Kiedy minął pierwszy szok, rozlała się fala solidarności, wielu ruszyło z pomocą. Wspominając ten poranek, pamiętajmy o dalszej solidarności z Ukrainą. Niestety, wojna za naszą wschodnią granicą trwa nadal…

– Atak Rosji Putina na Ukrainę nad ranem 24 lutego 2022 r. dowiódł, że obywatelskie rewolucje lat 1989-1991 jeszcze nie osiągnęły swojego ostatecznego celu: budowy pokojowego europejskiego ładu opartego na współpracy demokratycznych, niepodległych narodów w całej Europie Środkowej i Wschodniej. W świecie zmieniających się wartości, coraz silniejszych głosów populistycznych i groźby powrotu nacjonalizmów, izolacjonizmu wykluczającego solidarność chcemy stanąć po stronie wolności i demokracji. Wojna w Ukrainie i jej rozstrzygnięcie jest decydujące dla przyszłości Europy – mówi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.

W ramach akcji „Solidarni z Ukrainą” w ECS zaplanowano m.in. wernisaż wystawy czasowej „To, co widzę” prezentującej pracy dzieci ze studia plastycznego w Charkowie, pokaz filmu „Skąd dokąd” i polską premierę filmu „10 lat wojny”, a także warsztaty arteterapeutyczne, których efektem będzie mural, jaki pojawi się na terenie stoczni oraz wiec „Stańmy solidarnie z Ukrainą!” połączony z zapaleniem zniczy na placu Solidarności.

Wiece poparcia dla narodu ukraińskiego, wystawy i spektakle zorganizowane zostaną także na Długim Targu w Gdańsku i skwerze Bohaterskiego Mariupola (róg ulic Partyzantów i Matki Polki), w galerii WL4 Mleczny Piotr, Nadbałtyckim Centrum Kultury, Gdańskim Teatrze Szekspirowski oraz Bibliotece Ukraińskiej przy ul. Wita Stwosza.

Szczegółowy program dostępny jest TUTAJ.