Swoją wizytę na Pomorzu parlamentarzyści zaczęli w czwartek, 16 lutego w Nadbałtyckim Centrum Kultury od uczestnictwa w panelu poświęconemu polityce kulturalnej państwa i samorządów lokalnych.

„Skupmy się na tym, by kultura znów nas łączyła”

Podczas spotkania w NCK przede wszystkim poruszona została kwestia podjęcia natychmiastowych działań nakierowanych na odpolitycznienie kultury i edukacji.

– Trzeba skończyć z polityką kulturalną, która ciągle dzieli. Nie może ona wykluczać jednych, by służyć tylko wybranej opcji – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Skupmy się na tym, by kultura znów nas łączyła w całej swej różnorodności, nawet wtedy, gdy boleśnie komentuje naszą rzeczywistość.

Uczestnicy panelu wskazywali parlamentarzystom na liczne kwestie wymagające natychmiast uzdrowienia. Wśród nich znalazł się m.in. zreformowanie przepisów dotyczących sfery kultury, w tym uchwalenie ustawy o artyście zawodowym, nowelizację ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, jak również podjęcie szerokiej dyskusji nad przygotowaniem ustawy o instytucjach artystycznych.

Ważnym postulatem było zwolnienie instytucji kultury lub złagodzenie części wymogów wynikających z Prawa zamówień publicznych. Ponadto, zwiększenie udziału jednostek samorządu terytorialnego w podatkach PIT i CIT, co pozwoliłoby wygenerować większe środki przeznaczone na kulturę. Zwracano również uwagę na konieczność wypracowania dobrego modelu kształcenia kadr kultury oraz inwestowania w edukację kulturalną, a co za tym idzie umożliwienie rozwoju młodym talentom.

Mat. prasowy UMWP

Po zakończeniu rozmów w NCK część członków komisji udała się do Teatru Szekspirowskiego, aby obejrzeć ogólnopolski hit teatralny – musical „1989”.

Z kolei w piątek, 17 lutego parlamentarzyści odwiedzili Europejskie Centrum Solidarności, a następnie pojechali do Pelplina na spotkanie w Kociewskim Centrum Kultury z przedstawicielami lokalnego środowiska kulturalnego

W sferze kultury na Pomorzu mamy się czym pochwalić

W 2022 r. w budżecie samorząd województwa pomorskiego na sprawy kultury przeznaczono około 156 mln zł, a w 2023 r. – biorąc pod uwagę inflację i dramatyczny wzrost kosztów – około 190 mln zł.

– W ostatnich latach dzięki środkom unijnym i środkom wojewódzkim nasz krajobraz kulturalny wzbogaciły udane inwestycje, m.in. zmodernizowany Teatr Muzyczny w Gdyni, zrewitalizowane Centrum św. Jana w Gdańsku, pałac w Waplewie Wielkim czy też nowy dom dla dzieł Witkacego w Białym Spichlerzu w Słupsku. Za chwilę oddamy do użytku Dużą Scenę Teatru Wybrzeże. Ta modernizacja zakończy ogromną przebudowę całego kompleksu tego teatru – zaznacza Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

W naszym regionie możemy się również pochwalić ciekawą i bogatą ofertą kulturalną. Po pandemii widzowie wracają do muzeów, opery i filharmonii.

– Nie jest łatwo zdobyć bilet do Teatru Muzycznego w Gdyni, a pod Pałacem Opatów w Oliwie stoi kolejka chętnych, by wejść na wystawę Wojciecha Fangora – dodaje dyrektor Zawistowski.