O problemach, korzyściach, planach na przyszłość w trudnych dla Europy i świata czasach dyskutować będą uczestnicy 28. konferencji Baltic Sea States Sub-regional Co-operation, która po raz pierwszy w historii odbędzie się wirtualnie. Wyzwania i perspektywy dla regionu będą omawiane między 29 września a 1 października 2020. Do poniedziałku, 28 września trwają zapisy.
Uczestnictwo w dyskusjach i wykładach jest bezpłatne.
To, co najważniejsze w regionie
Motywem przewodnim 28. dorocznej konferencji BSSSC jest hasło „Silna i konstruktywna współpraca w Regionie Morza Bałtyckiego – teraz jeszcze bardziej niż kiedykolwiek”. Program wydarzenia obejmuje kilkanaście paneli dyskusyjnych oraz warsztaty. Uczestnicy będą mogli wypowiedzieć się o sprawach, które mają ważne znaczenie dla regionu Morza Bałtyckiego: kultura i tożsamość, gospodarka cyrkularna, czyste środowisko morskie oraz zrównoważony transport. Podjęte zostaną też kwestie współpracy pomiędzy Unią Europejską a Federacją Rosyjską w regionie.
Rejestracja dostępna jest do 28 września 2020 roku przez platformę Hopin. Tam również można zapoznać się ze szczegółowym programem konferencji.
Sieć Baltic Sea States Subregional Co-operation (BSSSC), której obecnie przewodzi marszałek Mieczysław Struk, została ustanowiona przez samorządowców z regionu Morza Bałtyckiego w celu bliskiej współpracy, lobbingu i promowania zagadnień ważnych dla szczebla regionalnego oraz całego otoczenia Morza Bałtyckiego. Obszarami priorytetowymi są m.in. polityka spójności, kryzysy środowiskowe i klimatyczne, transport oraz dostępność, polityka morska, kultura i tożsamość bałtycka, zaangażowanie i upodmiotowienie młodzieży. W ramach pomorskiej prezydencji BSSSC (2020-2021) podjęto także dyskusję dotyczącą cyfryzacji, zagrożenia dla demokracji, globalizacji oraz starzenia się społeczeństw.