Po kilku miesiącach przerwy, w sobotę, 29 maja 2021 r. Teatr Wybrzeże ponownie otwiera się dla widzów. Wśród propozycji na najbliższe miesiące znajdziemy aż pięć różnorodnych premier, zarówno inscenizacje wielkiej klasyki, jaki i nowe sztuki.
Na wszystkich spektaklach liczba miejsc siedzących zostanie ograniczona do 50 proc., zaś udział widzów w przedstawieniach odbywać się będzie przy zachowaniu reżimu sanitarnego wynikającego z regulaminu wprowadzonego na czas trwania epidemii.
Nie zabraknie premier i scenicznych przebojów
W czerwcu na Scenie Kameralnej odbędzie się premiera „Balkonu” Jeana Geneta w reżyserii Jana Klaty, natomiast na Scenie Malarnia wystawiony zostanie „Faust” Johanna Wolfganga Goethego, wyreżyserowany przez Radka Stępnia, w którym tytułową rolę zagra Mirosław Baka. W lipcu, również na Scenie Malarnia, zobaczymy premierowe wykonanie „Powarkiwań Drogi Mlecznej” Bonna Parka w reżyserii Adama Orzechowskiego, a na Scenie Kameralnej odbędzie się polska prapremiera „Niepokoju” Iwana Wyrypajewa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego z Dorotą Kolak w roli głównej. Natomiast w sierpniu planowana jest premiera „Awantury w Chioggi” Carlo Goldoniego w reżyserii Pawła Aignera.
– W naszym repertuarze nie zabraknie niedawnych premier i scenicznych przebojów dla spragnionych dobrej rozrywki i chwili refleksji, dla ceniących najwyższej jakości teatr popularny i dla koneserów, dla starszych i młodszych, dla ceniących znakomite aktorstwo i rzetelną reżyserię – mówi Grzegorz Kwiatkowski, rzecznik prasowy Teatru Wybrzeże.
Szczegółowy repertuar dostępny jest na stronie internetowej: https://www.teatrwybrzeze.pl/repertuar/
* * *
„Balkon” Jeana Geneta to ostra satyra obyczajowa wymierzona w społeczeństwo mieszczańskie. Sędzia, Biskup i Generał chronią się w domu publicznym przed szalejącą w mieście rewoltą. Na zewnątrz wali się stary porządek, a oni wciąż trwają w swych perwersyjnych iluzjach.
Premiera: 4 czerwca 2021 r., Scena Kameralna w Sopocie
Reżyseria: Jan Klata
W spektaklu wystąpią: Dorota Androsz, Magdalena Boć, Katarzyna Dałek, Katarzyna Figura, Magdalena Gorzelańczyk, Urszula Kobiela, Agata Woźnicka, Piotr Biedroń, Krzysztof Gordon, Jacek Labijak, Krzysztof Matuszewski, Marcin Miodek, Janek Napieralski, Robert Ninkiewicz , Jakub Nosiadek, Cezary Rybiński, Jerzy Gorzko, Jarosław Tyrański i Piotr Witkowski.
* * *
„Faust” Goethego od wieków uważany jest za arcydramat, dzieło kultury najwyższej, poruszające zagadnienia tak odległe od życia współczesnego człowieka, jak odległy może być tylko Bóg od swojego stworzenia. Patrząc jednak z ukosa, możemy dostrzec w „Fauście” problemy człowieka każdych czasów i dylematy, które dziś uderzają nawet bardziej niż przed dwustu laty. Czym jest pakt z szatanem, kiedy Bóg dawno umarł, a społeczeństwo zawiodło na wszystkich polach? Jaką cenę można zapłacić za wyjście z depresyjnego letargu, w który wprowadziła nas długa bezczynność i jeszcze dłuższa beznadzieja? Czy powinienem być człowiekiem, jakim chcę być, czy raczej człowiekiem, jakim chce mi się być? „Faust” to człowiek taki, jak każdy z nas – zmęczony staraniami, które do niczego nie prowadzą i wypełnianiem wymogów społecznych, które nie pozwalają doznać satysfakcji z życia pełną piersią. A kto z nas oparłby się pokusie, by udzielono mu „części tej siły, co złego pragnąc zawsze dobre czyni”?
Premiera: 19 czerwca 2021 r., Scena Malarnia
Reżyseria: Radosław Stępień
W spektaklu wystąpią: Mirosław Baka, Robert Ciszewski, Magdalena Gorzelańczyk, Piotr Biedroń, Paweł Pogorzałek, Cezary Rybiński, Piotr Chys, Grzegorz Otrębski, Justyna Bartoszewicz i Agata Bykowska.
* * *
„Powarkiwania Drogi Mlecznej” to swoiste political fiction, metakabaret społeczno-polityczny, którego główni bohaterowie wywodzą się z pierwszych stron gazet. Donald Trump, Kim Dzong Un czy Heidi Klum funkcjonują tu na tych samych zasadach – jako produkt autorskiej fantazji Bonna Parka. Z jednej strony jest to drapieżna satyra na światowe status quo, w wymiarze społecznym i politycznym, a z drugiej przejmująca diagnoza niemocy, za którą stoją największe tragedie współczesnego świata.
Premiera: 9 lipca 2021 r., Scena Malarnia
Reżyseria: Adam Orzechowski
W spektaklu wystąpią: Monika Chomicka-Szymaniak, Ewa Jendrzejewska, Joanna Kreft-Baka, Małgorzata Oracz, Agata Woźnicka, Jerzy Gorzko, Grzegorz Gzyl, Mirosław Krawczyk, Robert Ninkiewicz i Jarosław Tyrański.
* * *
„Niepokój” Iwana Wyrypajewa to przewrotna historia pewnego wywiadu. Wybitna pisarka amerykańska, ukrywająca swoje polskie korzenie zasiada do rozmowy z młodym polskim dziennikarzem, zadającym jej dociekliwe pytania. Ale Ulla Richte ma inny plan na to spotkanie… „Niepokój” to nie tylko dyskusja o istocie poprawności politycznej, lecz przede wszystkim o problemach moralnych i etycznych artystów, którzy często sięgają po kłamstwa i manipulację na drodze do twórczego sukcesu.
Premiera: 23 lipca 2021 r., Scena Kameralna
Reżyseria: Grzegorz Wiśniewski
W spektaklu wystąpią: Dorota Kolak, Robert Ciszewski, Michał Jaros, Katarzyna Dałek i Janek Napieralski.