„Fantazja i Fortuna” realizowana jest do utworów, które nie powstały z myślą o wystawieniach baletowych. Szczególnie druga część wieczoru będzie niezwykle widowiskowa. W „Fortunie” na scenie zobaczymy bowiem tancerzy, solistów, chór Opery Bałtyckiej oraz Operowy Chór Dziecięcy i Chór Dziecięcy „Canzonetta” Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku.

Wieczór pełen emocji i fantazji

„Symfonia fantastyczna” to jeden z najbardziej osobistych i dramatycznych utworów w historii muzyki klasycznej. Kompozycja Hectora Berlioza staje się opowieścią o artystycznej obsesji – historii młodego muzyka ogarniętego namiętnością do pięknej kobiety. To emocjonalna podróż przez marzenia, pożądanie, rozczarowanie i szaleństwo. Tancerze ukazują stany psychiczne bohatera, jego halucynacje, wizje i dramatyczny upadek aż po groteskowy, oniryczny sabat czarownic w finale. Każda z pięciu części symfonii (Marzenia i pasje, Bal, Scena na wsi, Marsz na szafot oraz Sabat czarownic) odsłania kolejne etapy obsesji, ukazując dramat jednostki zagubionej w świecie własnych emocji i fantazji.

Natomiast „Carmina Burana” Carla Orffa zbudowana jest z 25 średniowiecznych pieśni pełnych pasji, humoru i mądrości życiowej. To artystyczna eksplozja – chór, soliści, balet i potężna orkiestra tworzą wspólnie fascynującą opowieść o kole życia. W centrum znajduje się człowiek poddany rytmom natury, wahaniom losu i emocjonalnym burzom. Pieśni o radości, miłości, przeznaczeniu i przemijaniu – wszystkie razem tworzą obraz świata pełnego kontrastów. Cierpienie i szczęście, żal i ekstaza, samotność i wspólnota to dwa bieguny, które w połączeniu ukazują pełnię ludzkiego doświadczenia.

Na widowisko złożą się dwie choreografie. Do „Symfonii fantastycznej” choreografię przygotowuje Izabela Sokołowska-Boultona. Z kolei część wieczoru oparta na utworze „Carmina Burana” to wspólna choreografia Izabeli Sokołowskiej-Boulton i Wojciecha Warszawskiego. Scenografię przygotowuje Damian Styrna. Orkiestrę poprowadzi dyrektor muzyczny Opery Bałtyckiej w Gdańsku Yaroslav Shemet.

Wyjątkowe kostiumy od znanej projektantki

Kostiumy do obu części przygotowuje Katarzyna Konieczka – projektantka, która ma w swoim dorobku artystycznym kostiumy m.in. dla Madonny czy Marilyna Mansona. Projekty kostiumów do „Fantazji i Fortuny” będą utrzymane w charakterystycznym dla niej awangardowym i nieco mrocznym stylu.

– Zależy mi na tym, żeby mój styl był wyraźnie widoczny i żeby widzowie mogli go poczuć w każdym detalu – mówi Katarzyna Konieczka. – Chcę, aby kostiumy nie tylko podkreślały atmosferę spektaklu, ale też wpływały na emocje, które towarzyszą jego odbiorowi. I właśnie na emocjach postanowiłam się skupić. Szukałam rozwiązań, które pozwolą mi oddać intensywne przeżycia, o których opowiadają dzieła Berlioza i Orffa, a przy tym czerpałam z niezwykłej inspiracji, jaką jest ludzka anatomia. To nieskończone źródło form i wzorów.

Tworząc kostiumy Katarzyna Konieczka korzysta z niestandardowych metod i na każdym etapie pracy eksperymentuje z materiałami.

– Moje projekty są bardzo artystyczne, wręcz malarskie. Uwielbiam sięgać po materiały, które na pierwszy rzut oka nie mają nic wspólnego z krawiectwem. To pozwala mi tworzyć coś naprawdę unikalnego. W moich projektach ważna jest zarówno sztuka, jak i iluzja – dodaje projektantka.

 

„Fantazja i Fortuna”

  • premiera: 16 maja 2025 r., piątek, godz. 19.00
  • kolejne spektakle: 17, 18, 20, 23, 24, 25 i 27 maja 2025 r.
  • Opera Bałtycka w Gdańsku
  • al. Zwycięstwa 15, Gdańsk

Bilety na wydarzenie można kupić w kasie Opery i na stronie internetowej: www.operabaltycka.pl