Gry i zabawy, zajęcia relaksujące, spotkania z prawnikami i medykami. Wszystkich atrakcji nie sposób wymienić. Tak będzie podczas Wielokulturowego Pikniku Rodzinnego organizowanego w ramach Światowego Dnia Uchodźcy ONZ. Gdzie i kiedy? Już w najbliższą niedzielę 18 czerwca 2023 r. na terenie strefy relaksu przy historycznej bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej i Europejskim Centrum Solidarności.
Piknik to wspólna inicjatywa samorządu województwa pomorskiego oraz licznych organizacji pozarządowych.
Światowy Dzień Uchodźcy ONZ
W 2022 r. liczba uchodźców na świecie osiągnęła rekordową liczbę 100 mln osób. Uciekają oni przed przemocą, łamaniem praw człowieka czy prześladowaniami. To osoby, które nie tylko ubiegają się o azyl, ale również z powodu konfliktów opuściły swój dom lub przebywają w granicach swojego kraju. Przypadający na 20 czerwca Dzień Uchodźcy został ustanowiony rezolucją ONZ w 2000 roku, aby upamiętnić odwagę i siłę uchodźców całego świata. W tym dniu w wielu krajach odbywają się liczne wydarzenia mające na celu pomoc uchodźcom i ich integrację w środowisku. Nie inaczej będzie na Pomorzu.
Co będzie się działo?
W ramach Dnia Uchodźcy w Gdańsku odbędzie się Wielokulturowy Piknik Rodzinny. Atrakcji będzie mnóstwo i każdy znajdzie coś dla siebie. W strefie relaksu stanie m.in. dmuchana zjeżdżalnia oraz punkt baniek mydlanych. Animatorzy będą organizować liczne konkursy dla dzieci oraz ich opiekunów. Będzie tor przeszkód, strefa gier planszowych np. twister, muchomor, kartonowe domki do malowania dla dzieci, kolorowanki ze wzorami różnych kultur, stoisko do lepienia w glinie, plastelinie i modelinie. Na zgłodniałych będą czekać dania kuchni polskiej, ale również ukraińskiej, indyjskiej czy tureckiej. Wszystko przy akompaniamencie muzyki zaproszonych artystów z Ukrainy, Białorusi a nawet Nigerii.
Nie tylko zabawa
Organizatorzy zadbali nie tylko o rozrywkę. Odwiedzający będą mogli również podszkolić się z pierwszej pomocy przedmedycznej. Odbędą się również konsultacje z prawnikiem i doradcą obywatelskim (prawo ukraińskie i polskie, w tym legalizacja pobytu i zatrudnienia) w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim, angielskim i hiszpańskim. Podczas pikniku będzie także można porozmawiać z psychologami. W trakcie wydarzenia odbędzie się debata z udziałem przedstawicieli organizacji humanitarnych. Wezmą w niej udział m.in. wolontariusze dostarczający pomoc humanitarną na Ukrainę do Syrii czy Iraku.