Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/04/Instytut-Ocealnologii-PAN.jpg W mieście, lesie i na plaży. Warsztaty rodzinne w plenerze z NCK

W mieście, lesie i na plaży. Warsztaty rodzinne w plenerze z NCK

Fot. źródło: facebook/InstytutOceanologiiPAN
05.04.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
05.04.2023

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na cykl trzech niecodziennych warsztatów rodzinnych MIASTOplażaLAS, podczas których jego uczestnicy będą eksplorować tytułowe przestrzenie. Pierwsze spotkanie obędzie się w sobotę, 15 kwietnia 2023 r. na plaży w Gdyni-Orłowie.

Warsztaty plenerowe przeznaczone są dla dzieci od 8 lat i ich opiekunów.

– Celem warsztatów jest eksplorowanie naszej relacji z otaczającą nas w całej złożoności nie-ludzką naturą. Wielozmysłowe, czułe i świadome spojrzenie na krajobraz, w którym żyjemy i zrozumienie następstw zmian klimatycznych, których na co dzień doświadczamy – wyjaśnia Marta Korga-Bistram, rzeczniczka prasowa NCK.

Co zaplanowano na plaży, a co w mieście i lesie?

Pierwsze spotkanie, które odbędzie się 15 kwietnia na Plaży w Gdyni-Orłowie, przygotowane zostało we współpracy z Instytutem Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie oraz Today We Have. Koncentrować się będzie na zagadnieniach związanych ze zmianami klimatu i ich skutkami dla środowiska morskiego i brzegu morza.

Podczas wspólnego spaceru uczestnicy spotkania poznają przyrodniczą rolę plaży oraz zagrożenia dla strefy brzegowej wynikające z podnoszącego się poziomu morza i coraz częstszego występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych. Przyjrzą się problemowi zanieczyszczania plaż przez ludzi oraz roli wydm jako naturalnych obiektów hydrotechnicznych. W drugiej części tego spotkania, po pobraniu próbek wody i pod okiem naukowców i edukatorów, odkryją bioróżnorodność Bałtyku i poznają podstawowe zagadnienia ekologii.

Autorem scenariusza drugiego spotkania jest Emiter (Marcin Dymiter), który 20 maja zabierze uczestników w intrygującą podróż przez Miasto, a kompasem wyznaczającym kierunek spaceru będzie dźwięk. Natomiast na ostatnie spotkanie wybrać się będzie można 3 czerwca do Gdańska-Wrzeszcza z tancerkami i choreografkami związanymi z fundacją Polka Dot: Natalią Chylińską, Katarzyną Kanią i Katarzyną Pastuszak.

Każde z trzech spotkań uważnie będzie śledzić Magdalena Świerczyńska-Dolot – dziennikarka radiowa, reporterka, autorka przewodników, prezeska Fundacji Audionomia, która stworzy podcasty, dźwiękowe zapisy każdego z warsztatów.

.

Program warsztatów

Plaża:

  • 15 kwietnia 2023 r., sobota, godz. 10.00-13.00
  • Gdynia-Orłowo
  • prowadzenie: Tomasz Kijewski, Izabela Kotyńska-Zielińska i Tymon Zieliński

Ocean of Changes

Miasto:

  • 20 maja 2023 r., sobota, godz. 11.00-14.00
  • Gdańsk-Stare Miasto
  • prowadzenie: Emiter (Marcin Dymiter)

Tędy w miasto z Emiterem

Las:

  • 3 czerwca 2023 r., sobota, godz. 11.00-14.00
  • Gdańsk-Wrzeszcz
  • prowadzenie: Natalia Chylińska, Katarzyna Kania i Katarzyna Pastuszak

Tędy do lasu z Natalią Chylińską, Katarzyną Kanią i Katarzyną Pastuszak

Wstęp: bilety 30 zł (ulgowe) i 40 zł (normalne) dostępne są na stronie internetowej: www.nck.interticket.pl

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.