Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/01/ciechowski1.jpg Grzegorz Ciechowski, fot. mat. prasowe

W hołdzie Grzegorzowi Ciechowskiemu. Koncert w słupskiej filharmonii

Grzegorz Ciechowski, Obywatel G.C., Grzegorz z Ciechowa. Fot. mat. prasowe

W Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku będzie można posłuchać niecodziennego koncertu poświęconego twórczości charyzmatycznego autora tekstów, kompozytora i producenta Grzegorza Ciechowskiego, znanego jako Obywatel GC i Grzegorz z Ciechowa. W tym roku mija 20. rocznica śmierci artysty.

Spotkanie z muzyką lidera i wokalisty Republiki zaplanowano na 14 stycznia 2022 r.

Orchestral tribute to Grzegorz Ciechowski

To niecodzienny projekt poświęcony twórczości jednego z najważniejszych twórców współczesnej muzyki polskiej. Jego osobowość, mimo upływu lat, nadal oddziałuje na miłośników muzyki, a także artystów, którzy z jego pracy czerpią inspiracje.

– Choć zdajemy sobie sprawę, jak wielka moc utworów Grzegorza Ciechowskiego tkwi w warstwie słownej, zdecydowaliśmy się cały materiał zarejestrować w wersji czysto instrumentalnej – mówi Szymon Morus, pomysłodawca projektu.

Podczas koncertu będzie można posłuchać przebojów Republiki w oryginalnej odsłonie ukazującej muzyczną spuściznę Ciechowskiego. Zabrzmią m.in. „Mamona”, „Śmierć w bikini”, „Biała flaga”, „Telefony”, „Odchodząc” czy też „Nie pokonasz miłości” ze ścieżki dźwiękowej z filmu „Wiedźmin”. Orkiestrą będzie dyrygować  Szymon Morus, a koncert poprowadzi Kamil Wicik

W piosenkach lidera Republiki drzemie potężny ładunek emocjonalny. Odnaleźć w nich można nostalgię, smutek, miłość i bunt, których nie zdołają oddać słowa.

– Stąd odważna idea, by to co niewyrażalne, wyrazić poprzez głębię i ekspresję instrumentów smyczkowych – w przestrzeni dźwiękowej, w której czujemy się najswobodniej. Rejestrując utwory na niniejszy album, przyświecał nam szczególny cel. By poprzez klasyczny pryzmat wykształconych doświadczeń artystycznych, ukazać ponadczasowość twórczości Obywatela G.C. – mówi Szymon Morus.

Grzegorz Zbigniew Ciechowski – ps. Obywatel G.C., Grzegorz z Ciechowa

Urodził się 29 sierpnia 1957 r. w Tczewie, zmarł 22 grudnia 2001 w Warszawie. Pianista, flecista, muzyk rockowy, poeta, kompozytor, felietonista, autor tekstów, lider i wokalista zespołu Republika. Od najmłodszych lat uczył się gry na flecie i pianinie, śpiewał w chórze, jako flecista występował w zespole Nocny Pociąg, a od 1976 r. – w Jazz Formation. Szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące ukończył w Tczewie. Filologię polską studiował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W tym czasie wydał tom wierszy i rozpoczął działalność artystyczną w klubie studenckim Od Nowa. Dołączył do zespołu Res Publica, który w 1980 r. zmienił nazwę na Republika. Grali utwory z ostrym brzmieniem i oryginalnymi tekstami. Zespół miał też rozpoznawalny czarno-biały styl wizualny. Pierwsze utwory stały się największymi przebojami: „Gadające głowy”, „Kombinat”, „Sexy Doll”, „Układ sił”, „Telefony” i „Biała flaga”. W 1982 r. nagrali pierwszą płytę długogrającą „Nowe sytuacje”, wydaną w marcu 1983 r. Grzegorz Ciechowski napisał wszystkie utwory i były to tylko nowe piosenki. Ukazała się też  anglojęzyczna wersja albumu w Wielkiej Brytanii w 1984 r. W tym samym roku Republika wystąpiła na festiwalu w Roskilde w Danii.

Zespół w 1986 r. zakończył działalność, a Ciechowski zaczął występować jako Obywatel G.C. Pierwszy solowy album „Obywatel G.C” wydał w 1986. Następny krążek „Tak! Tak!”, na którym znalazły się przeboje „Nie pytaj o Polskę” i „Tak… tak… to ja” ukazał się dwa lata później. Na festiwalu w Sopocie wystąpił w 1988 r. W tym czasie muzyka artysty stała się bardziej osobista i łagodniejsza, a brzmienie bardziej oparte na instrumentach klawiszowych. W 1989 r. wydał muzykę do filmu „Stan strachu”.

Artysta w 1990 r. powrócił do Republiki. Pierwszy koncert po zagrali w Opolu, a w 1991 r. wydali album „1991”, który promowali utworem „Lawa”. W 1993 r. ukazała się „Siódma pieczęć”. W tym roku zagrali też koncert akustyczny „Republika bez Prądu”. W 1991 r. Ciechowski nagrał również solowy album „Obywatel świata” i stworzył muzykę filmową do niemieckiego serialu „Schloss Pompon Rouge”. W 1991 r. scenariusz do filmu „ Obywatel Świata”, na podstawie noweli Ciechowskiego, napisał Roland Rowiński.

W drugiej połowie lat 90. XX w. G. Ciechowski wydał składankową płytę solową „Selekcja” i tom wierszy „Wokół niej”, a z zespołem nagrał płytę „Republika marzeń”. Jako Grzegorz z Ciechowa w 1996 r. wydał płytę „OjDADAna” z muzyką nawiązującą do polskiego folkloru, zawierającą m.in. utwór „Piejo kury, piejo”. Przedostatnia płyta Republiki „Masakra”, zawierająca przeboje „Mamona”, „Raz na milion lat” czy „Odchodząc”, ukazała się w 1998 r. Niespodziewana śmierć Ciechowskiego przerwała nagrania do nowej płyty grupy. Kilka gotowych piosenek, w tym „Śmierć na pięć”, wydano w następnym roku na krążku „Republika”. Koncertem „Kombinat”, który odbył się w ramach 23. Przeglądu Piosenki Aktorskiej (16 marca 2002 r.), zespół zakończył działalność.

Artysta był również producentem płytowym. Współpracował nad albumami m.in. Kasi Kowalskiej, Kayah, Justyny Steczkowskiej, Marcina Rozynka, Krzysztofa Antkowiaka i Katarzyny Groniec. Napisał też muzykę do „Wiedźmina”, za którą otrzymał nagrodę Orła w kategorii Najlepsza muzyka.

Od kilku lat odbywają się w Tczewie festiwale jego muzyki In memoriam. Toruń przyznaje nagrodę artystyczną jego imienia.

 

Koncert karnawałowy. Orchestral tribute to Grzegorz Ciechowski

  • 14 stycznia 2022 r., piątek, godz. 19
  • Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara, sala koncertowa
  • ul. Jana Pawła II 3
  • Słupsk
  • bilety 40, 35 i 30 zł

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.