Z okazji Dnia Jedności Kaszubów w Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie odbędzie się koncert kaszubskiej orkiestry akordeonowej. Paweł A. Nowak – dyrygent corocznego bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach – zaprosił profesjonalnych muzyków. Uczestnicy koncertu będą mogli wysłuchać popularnych i mniej znanych kaszubskich tematów.
Koncert po kaszubsku i po polsku poprowadzą Magdalena Kropidłowska i Aleksander Gosk.
Wyjątkowy koncert
W tym roku obchody Dnia Jedności Kaszubów przybiorą wyjątkową formę w niezwykłym miejscu. Po dwóch latach zawieszenia związanego z pandemią COVID-19, wracają oficjalne obchody święta, tym razem w innej formule. Profesjonalni akordeoniści przygotowali prawdziwą ucztę. W programie znajdą się popularne oraz mniej znane kaszubskie tematy w opracowaniu na orkiestrę akordeonową. Część z nich stanowią gotowe już aranżacje autorstwa Krzysztofa Naklickiego, który przez kilkanaście lat działalności Kaszubskich Warsztatów Akordeonowych w Wejherowie przygotowywał specjalnie na ich potrzeby opracowania melodii naszego regionu, często zapomnianych, znanych tylko badaczom i etnomuzykologom. Drugą część programu stanowić będą zaaranżowane specjalnie na koncert popularne tematy, które wykonywano wspólnie podczas poprzednich edycji święta. Aranżacje będą mieć charakter rozrywkowo-wirtuozowski. Utwory będą przedzielane słownymi przerywnikami nawiązującymi zarówno do samej muzyki, jak i historii święta. Wydarzenie ma charakter jednorazowy, jest to więc jedyna okazja, by zobaczyć i posłuchać tego szczególnego koncertu.
W tym roku nie odbędzie się próba bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie.
Dlaczego Kaszubi świętują?
Dzień Jedności Kaszubów, Dzéń Jednotë Kaszëbów, to święto upamiętniające pierwszą pisemną wzmiankę o Kaszubach. W bulli z 19 marca 1238 r. papież Grzegorz IX zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub” (łac. clare morie… duce Cassubie), potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną. Była to pierwsza historyczna pisemna wzmianka o Kaszubach. Pierwsze święto odbyło się w 2004 r.
– Dzień Jedności Kaszubów to wyjątkowa okazja, by przypominać, jak ważne jest pielęgnowanie tożsamości kulturowej – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Cieszę się, że mieszkańcy tego regionu nie zapominają o swojej historii, pielęgnują język kaszubski i zwyczaje. Każda edycja tego wydarzenia spotyka się z ogromnym zainteresowaniem, również wśród młodzieży i dzieci. W tym szczególnym dniu łączmy się myślami ze wszystkimi Kaszubami na całym świecie – dodał marszałek.
Pierwszy w historii Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 roku w Gdańsku, zaś wcześniej dzień ten obchodzono jako Święto Kaszub. Rok później impreza ponownie zorganizowana została w grodzie nad Motławą, natomiast w następnych latach w miejscowościach: Tuchomie (2006), Kramarzyny (2007), Miastko (2008), Bytów (2009), Kartuzy (2010), Słupsk (2011), Brusy (2012), Kościerzyna (2013), Sierakowice (2014), Sulęczyno (2015), Bojano (2016), Chmielno (2017), Kosakowo (2018), Żukowo (2019) Gdańsk (2020), w 2021 r. ze względu na pandemię COVID-19 świętowano głównie on-line.
Vivat Cassubia – koncert z okazji Dnia Jedności Kaszubów
- 19 marca 2021 r., sobota, godz. 18
- Polska Filharmonia Kameralna, przy Operze Leśnej
- ul. Stanisława Moniuszki 12
- Sopot
- bilety – w cenie 60 zł do nabycia na stronie internetowej Bałtyckiej Agencji Artystycznej