Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest prowadzący Pracownię Rzeźby i Ceramiki Michał Żesławski. Kontakt do niego pod nr tel. 530 558 750.

Zostaw trwały ślad

Aby wziąć udział w projekcie nie trzeba posiadać tzw. talentu plastycznego czy doświadczenia. Wystarczy za pomocy zakraplacza upuścić kilka kropel farby na białą płytkę ceramiczną i połączyć z drugą tak, aby po rozłożeniu płytek uz​yskać symetryczne odbicie. Ma być podobne do tego, jakie znamy z testu plam atramentowych Rorschacha. Odcisk można wykonać na przygotowanym do tego celu stanowisku na II piętrze w Centrum Aktywności Twórczej, w godzinach otwarcia galerii 10.00-18.00, codziennie aż do 14 listopada. Następie kafelki z pozostawionym unikatowym śladem zostaną wypalone i ułożone w mozaikę na ścianie korytarza Centrum Aktywności Twórczej w Ustce.

Skąd pomysł?

Idea narodziła się w czasie pandemii, która bardzo ograniczyła możliwości kontaktu i tradycyjnych form warsztatów czy aktywności artystycznych. Co ważne, wykonanie odbicia na płytce z użyciem farby naszkliwnej nie wymaga bezpośredniego kontaktu, a czas potrzebny do jego powstania to zaledwie kilka sekund. Chwila ta na trwałe zapisuje unikatowy ślad człowieka, który powstał z tego samego gestu. Uzyskana, w całości i fragmentach, kompozycja ma charakter abstrakcyjny o szerokich możliwościach interpretacyjnych. Przede wszystkim jednak staje się metaforą społeczeństwa, podobnie jak mozaika będąca zbiorem, zarazem podobnych i różniących się elementów tworzących spójną całość.