Samorząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/12/IMG_20201204_065358-002-ANONIM.jpg Urzędnicy pomagają pomorskim sanepidom. „To najwyższy poziom wsparcia”

Urzędnicy pomagają pomorskim sanepidom. „To najwyższy poziom wsparcia”

Fot. Aleksander Olszak
12.12.2020
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
12.12.2020

Setki godzin rozmów z zakażonymi, wywiady epidemiologiczne i wpisywanie danych. Mijają właśnie cztery tygodnie współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i regionalnych służb sanitarno-epidemiologicznych na Pomorzu. Do pomocy w sanepidach zgłosili się ochotnicy, którzy odpowiedzieli na apel marszałka Mieczysław Struka. Co robią i jak oceniana jest ich praca?

 

W poniedziałek, 4 grudnia rozpoczęła się kolejna zmiana urzędników. Pracę w inspekcji w Gdańsku rozpoczęło dziewięć osób.

 

Urzędnicy pomagają

Wraz z rozwojem sytuacji epidemiologicznej w regionie samorząd województwa pomorskiego zaoferował powiatowym stacjom sanitarno-epidemiologicznym wsparcie i skierowanie do pracy urzędników z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Jako pierwsze zgłosiły do nas powiatowe stacje z Wejherowa i Pruszcza Gdańskiego. Kolejne były Kartuzy, gdzie praca mogła być wykonywana zdalnie. Gdańsk potrzebował najwięcej, bo aż 12 osób do pracy na miejscu – wyjaśnia Anna Drewnowska, dyrektor Departamentu Organizacji UMWP. Oddelegowani pracownicy pracowali w sanepidach dwa tygodnie, po czym wracali do swoich stałych zajęć. – W sumie, jak do tej pory, były już trzy „rotacje” – dodaje Drewnowska.

Czemu to robimy?

Na apel marszałka odpowiedziało kilkudziesięciu urzędników. – Chciałam pomóc i uważam, że to nie tylko obowiązek, ale i ciekawe doświadczenie – mówi Anna Południewska-Żywna z Kancelarii Marszałka Województwa. – Pomagając sanepidom, tak naprawdę pomagamy mieszkańcom Pomorza – dodaje. W podobnym tonie wypowiada się inny oddelegowany urzędnik – Przyszedłem tu na służbę nie za zaszczytami. Teraz, kiedy nasz kraj przeżywa trudne chwile, choć tak mogłem pomóc w walce z pandemią – zaznacza.

 

Żmudna praca

Głównym zadaniem oddelegowanych pracowników jest przeprowadzanie wywiadów epidemiologicznych. – Chodzi o zebranie od osób zakażonych koronawirusem szeregu informacji, zarówno medycznych, jak i związanych z ich kontaktami – opisuje swoją tymczasową prace Emilia Jędrzejewska z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.  Ale to nie jest jedyne zajęcie. – Wprowadzamy również dane do systemów informatycznych. Dzięki temu powstają m.in. regionalne i krajowe statystyki – dodaje. A trzeba pamiętać, że liczba danych jest olbrzymia. Np. kwarantanna w przedszkolu oznacza wprowadzenie do systemu nawet kilkudziesięciu osób.

Na ciekawą sytuację związaną z wywiadami zwraca uwagę Adam Szczepański z Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWP. – Wśród zakażonych zdarzają się obcokrajowcy pracujący w naszym regionie. Większość z nich rozumie język polski, ale wygodniej porozumieć się z nimi w ojczystym języku. Dzięki temu przypomniałem sobie język rosyjski – mówi. Zdarzały się również rozmowy w języku angielskim.

Profesjonalne wsparcie

A jak pracę urzędników z UMWP ocenia sanepid? – Współpraca bardzo nam pomogła. Zwracając się do Urzędu Marszałkowskiego o wsparcie wiedzieliśmy, że przyjdą do nas profesjonaliści. I nie zawiedliśmy się – mówi Alina Hamerska, zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku. A co tak naprawdę zrobili oddelegowani urzędnicy? – Tylko w gdańskim sanepidzie, w ciągu czterech tygodni przeprowadzili około 2 tys. wywiadów epidemiologicznych. Co ważne, sam wywiad z osobą zakażoną to nie wszystko. Trzeba również zadzwonić do osób z kontaktu. Jeden wywiad to może być nawet 5-6 dodatkowych rozmów – wylicza. Danych wprowadzonych do systemów nie sposób zliczyć, ale były to setki bajtów. – W nowe obowiązki urzędnicy wdrożyli się bardzo szybko. Przyznam, że dorównali pracownikom sanepidu w sprawności i jakości pracy. Pokazali najwyższy poziom wsparcia. Serdecznie za to dziękujemy – podkreśla Hamerska. A co dalej? – Teraz pracę zaczęła kolejna, trzecia zmiana. Dalsza współpraca zależy od rozwoju epidemii – zaznacza. Z kolei urzędnicy UMWP zapewniają, że są gotowi do dalszej pomocy.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.