Podczas gali w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni wyróżnienia otrzymało prawie stu medyków i wolontariuszy, którzy pracowali na pierwszej linii walki z pandemią COVID-19. Wśród nagrodzonych byli m.in.: lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych z całego województwa.
Gala odbyła się w piątek, 10 września 2021 r. Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i członkini Zarządu Województwa Agnieszka Kapała-Sokalska dziękowali pracownikom ochrony zdrowia za zaangażowanie w walkę z pandemią w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.
Struk: „dziękujemy za Wasze serca i poświęcenie”
Medycy oraz wolontariusze otrzymali podziękowania z rąk marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka. Podczas wystąpienia marszałek powiedział, że „okres pandemii był i nadal pozostaje wyzwaniem oraz próbą dla wszystkich mieszkańców Pomorza”.
– To, co rozpoczęło się w 2020 r. i nadal trwa było i jest sprawdzianem dla wszystkich. Do tej pory nikt na świecie nie miał do czynienia z zagrożeniem zdrowia i życia na globalną skalę. Dlatego tym bardziej doceniam poświęcenie, z jakim musieli mierzyć się wszyscy znajdujący się na pierwszej linii walki z COVID-19 – mówił marszałek.
Zwracając się do wyróżnionych, podkreślił, że przez wiele godzin spędzonych na oddziałach covidowych lub intensywnej opieki medycznej widzieli wiele ludzkich dramatów. Byli świadkami dramatycznej walki o każdy oddech, walki o życie, a czasem trudnych telefonicznych pożegnań z rodziną. W tym czasie często sami nie mieli kontaktu z bliskimi.
– Wielu z nas doświadczyło pandemii osobiście, wielu walczyło z wirusem w szpitalu, w pełnej lęku samotności, którą rozpraszał jedynie personel medyczny ubrany w grube warstwy kombinezonów ochronnych. To ten personel dodawał otuchy, dawał nadzieję, pomagał z pełnym poświęceniem. Ale poświęcenia nie brakowało też innym – tym którzy budowali szpital tymczasowy, tym którzy pędzili na sygnale na wezwanie chorego, czy tym, którzy od pierwszych dni starali się śledzić rozwój pandemii i ograniczać jej zasięg. Tym osobom my, mieszkańcy Pomorza, bardzo dziękujemy – mówił marszałek Struk.
W liście skierowanym przez Mieczysława Struka do nagrodzonych czytamy: „dziękuję za serce, zaangażowanie w walce o zdrowie mieszkańców województwa pomorskiego podczas pandemii i postawę godną naśladowania”.
Marszałek słowa uznania skierował również do wolontariuszy, którzy poświęcając swój czas m.in.: szyli maski, dostarczali środki ochronne czy posiłki dla medyków. Powiedział, że każda postawa, której efektem jest niesienie pomocy drugiemu człowiekowi jest świadectwem głębokiego humanitaryzmu. Dodał też, że to był trudny czas, który rozwinął niesamowite pokłady empatii. Nauczył nas, jak być nie tyle z drugim człowiekiem, ale dla drugiego człowieka. Pokazał, co w życiu jest naprawdę ważne.
W podziękowaniu „dama w masce”
Wyróżnione osoby wraz z listem z podziękowaniami dostawały oprawiony w ramy obraz, dla którego inspiracją był fragment fresku „Niebo polskie”. Przedstawia kobietę z maseczką na twarzy. Obrazy wykonane zostały przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod kierunkiem prof. Jacka Zdybla. Oryginalny fresk znajduje się na suficie auli w budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przy ul. Augustyńskiego 1. Wyróżnieni nie kryli wzruszenia. Wielu z nich traktuje pracę jako powołanie, a misja, z jaką przyszyło się im mierzyć w 2020 r. i 2021 r., była i jest nie do przecenienia. Na zakończenie Struk przypomniał, że pandemia się nie skończyła, a obecnie rozwija się tzw. czwarta fala. Marszałek poprosił też, aby wszyscy dotąd niezdecydowani, przyjęli zastrzyk chroniący przed ciężkim przebiegiem COVID-19, hospitalizacją oraz zgonem. Na zakończenie gali wyróżnieni pozowali do pamiątkowego zdjęcia.
Prapremiera musicalu „Mistrz i Małgorzata”
Po oficjalnej części na Dużej Scenie Teatru Muzycznego odbyła się zorganizowana specjalnie dla wyróżnionych prapremiera musicalu „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa w reżyserii i choreografii Janusza Józefowicza, twórcy kultowych musicali „Metro”, „Polita” oraz „Romeo i Julia”. Co można napisać o spektaklu? Po pierwsze, poruszająca muzyka Janusza Stokłosy. Po drugie, zapierająca dech w piersiach scenografia Andrzeja Worona. Po trzecie, przepiękne kostiumy Klaudii Filipiak, a także najnowocześniejsze efekty specjalne i teksty piosenek znanego satyryka, poety, konferansjera Andrzeja Poniedzielskiego spowodowały, że „Mistrz i Małgorzata” stał się niezapomnianym przeżyciem. W kolejnych aktach musical nabierał tempa. Przenikały się trzy światy: stalinowska Moskwa, mistyczna Jerozolima i tzw. piąty wymiar.