Komunikacja
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/12/BajpasPKM_umowa_1-scaled.jpg Umowa na połączenie linii PKM z Kokoszkami podpisana. Kto zbuduje ten odcinek bajpasu kartuskiego?

Umowa na połączenie linii PKM z Kokoszkami podpisana. Kto zbuduje ten odcinek bajpasu kartuskiego?

Podpisanie umowy pomiędzy PKM SA i firmą Torhamer. Mat. prasowy PKM
22.12.2020
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
22.12.2020

Firma Torhamer z Gdyni będzie wykonawcą realizowanego przez Pomorską Kolej Metropolitalną odcinka bajpasu kartuskiego pomiędzy Kiełpinkiem a Kokoszkami. Koszt inwestycji to ponad 43 mln zł. Pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z nowej trasy kolejowej już za dwa lata.

Umowa pomiędzy PKM SA i gdyńską firmą Torhamer na wykonanie dokumentacji projektowej oraz robót budowlanych bajpasu kartuskiego została podpisana 22 grudnia 2020 r. z udziałem przedstawicieli samorządu województwa pomorskiego oraz spółki PKP PLK.

Kolejowa trasa objazdowa

Obecnie pociągi łączące Trójmiasto z Kartuzami i Kościerzyną kursują linią kolejową 201 przez Żukowo. W planach jest jednak modernizacja i elektryfikacja linii. Oznacza to, że przez ok. trzy lata ruch pociągów będzie tam wstrzymany. Bajpas kartuski będzie trasą objazdową. Pociągi z linii PKM pojadą przez Gdańsk Kokoszki, Starą Piłę, Żukowo Zachodnie do Kartuz.

– Dzięki wybudowaniu tzw. bajpasu kartuskiego i przy odpowiednim etapowaniu przez PKP PLK prac na linii 201 mieszkańcy powiatów kartuskiego i kościerskiego będą mieli cały czas zapewnione połączenia kolejowe z Gdańskiem. A na tym właśnie nam, jako organizatorowi przewozów kolejowych w regionie, najbardziej zależy – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Trochę technicznych informacji

Bajpas podzielony będzie na dwa odcinki. Pierwszy to liczący ok. 1,5 km nieistniejący odcinek pomiędzy Kiełpinkiem a Kokoszkami. Ten etap będzie realizowany przez PKM przy współpracy z miastem Gdańsk. W ramach tej inwestycji rozebrany zostanie stary nasyp i powstanie nowy, na którym położony zostanie całkowicie nowy tor i urządzenia sterowania ruchem. Powstaną też przejścia pod torami w rejonie terenów rekreacyjnych oraz wiadukt łączący ul. Osiedlową i Dojazdową.

– Spodziewamy się, że roboty na naszym odcinku bajpasu rozpoczną się na przełomie 2021 i 2022 r. – informuje Grzegorz Mocarski, prezes PKM SA. – Na uzyskanie pełnej przejezdności wykonawca będzie miał czas do 15 listopada 2022 r. Zależy nam bowiem, aby pierwsi pasażerowie mogli skorzystać z nowej trasy już w grudniu 2022 r., kiedy wejdzie w życie roczna zmiana rozkładu jazdy.

Mapka odcinka bajpasu kartuskiego realizowanego przez PKM SA

Mapka odcinka bajpasu kartuskiego realizowanego przez PKM SA

Drugi odcinek kartuskiego bajpasu realizować będą Polskie Linie Kolejowe. Chodzi tu o łącznie 16 km szlaku pomiędzy Kokoszkami a Glińczem. W ramach prac przebudowane będą stacje kolejowe w Kokoszkach, Leźnie, Starej Pile i Żukowie Zachodnim. Zwłaszcza stacja w Starej Pile będzie pełniła ważną rolę, gdyż powstanie tam mijanka, dzięki czemu pociągi będą mogły kursować nawet co 60 minut.

Warto też zaznaczyć bardzo dobrą współpracę samorządowej spółki w kolejarzami z PLK. Dzięki koordynacji prac przetargi udało rozstrzygnąć się praktyczne w tym samym czasie. To oznacza, ze budowlańcy będą mogli równocześnie działać na obydwu odcinkach.

– To wszystko przekłada się nie tylko na konkretne oszczędności finansowe, ale również znacznie krótsze zamknięcia poszczególnych torów podczas realizacji inwestycji, co ma duże znaczenie z punktu widzenia pasażerów korzystających na co dzień z linii PKM – dodaje prezes Mocarski.

Schemat linii kolejowych obsługiwanych w ramach projektu PKM, z uwzględnieniem bajpasu kartuskiego planowanego do uruchomienia w 2022 r.

Schemat linii kolejowych obsługiwanych w ramach projektu PKM, z uwzględnieniem bajpasu kartuskiego planowanego do uruchomienia w 2022 r.

Podpisanie umowy z wykonawcą bajpasu kartuskiego to nie jedyne ważne dla PKM i naszego samorządu wydarzenie w końcówce 2020 r. Wczoraj, 21 grudnia ogłoszony został przetarg na wykonawcę elektryfikacji linii PKM wraz z budową przystanku Gdańsk Firoga, a na przełomie roku planowane jest również ogłoszenie przetargu na studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe dla nowego, dużego projektu PKM Południe.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.