Organizatorem kursu było Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Projekt Pomorskie dla ukraińskich nauczycieli dofinansowany jest z funduszy europejskich.

Pomoc dla ukraińskich nauczycieli

Kursy języka polskiego na poziomie B1 i B2 z elementami pedagogicznymi były przeznaczone dla obywateli Ukrainy, którzy posiadali uprawnienia do wykonywania zawodu nauczyciela uzyskane w swoim kraju. Szkolenia były realizowane w formie zdalnej i stacjonarnej. Z projektu mogło skorzystać dla 138 Ukraińców, którzy w związku z wybuchem wojny po 24 lutego 2022 r. przekroczyli granicę Polski.

Jak przebiegały szkolenia?

W ramach projektu przeprowadzono dwa kursy. Jeden to 390-godzinny intensywny kurs języka polskiego B1+B2 z elementami pedagogicznymi. Trwał od 24 czerwca do 31 października 2022 r. Jego uczestnicy przez ponad cztery miesiące bardzo intensywnie uczyli się języka polskiego on-line i przez pięć dni stacjonarnie w Kampusie Oliwa Uniwersytetu Gdańskiego. W sumie było siedem grup, których uczyło 21 lektorów. Ten kurs ukończyło 116 ukraińskich nauczycieli.

–  Podczas zajęć stacjonarnych zapewnialiśmy opiekę, nocleg i pełne wyżywienie nie tylko dla nauczycieli z Ukrainy, ale także dla ich 44 dzieci – opowiadała dyrektorka Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku Ewa Furche.

Szkolenie to realizowali Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego oraz konsultanci Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Natomiast drugi kontynuacyjny 90-godzinny kurs języka polskiego na poziomie biegłości językowej B2 rozpoczął się 14 listopada 2022 r. Zapisało się na niego 20 nauczycieli z Ukrainy, którzy uzyskali najwyższe wyniki na egzaminie kończącym intensywny kurs języka polskiego. Powstała jedna grupa, którą uczy dwóch lektorów. Za jego realizację odpowiada Pomorska Fundacja Języka Polskiego i Kultury Polskiej Polija. Zakończenie tego kursu planowane jest na 20 grudnia.

Skąd ten pomysł?

Jak tłumaczył dyrektor Departamentu Edukacji i Spotu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Adam Krawiec chodziło o wsparcie nauczycieli z Ukrainy w taki sposób, aby mogli swobodnie posługiwać się językiem polskim na poziomie B1 i B2.

– Ukraińscy nauczyciele mają pomagać polskim pedagogom, a w przyszłości uczyć przedmiotów zgodnie w posiadanymi w swoim kraju kwalifikacjami – dodał Adam Krawiec.

Już teraz wielu nauczycieli z Ukrainy pracuje w przedszkolach, a część z tych, którzy ukończyli kurs języka polskiego wkrótce rozpocznie pracę w szkołach.

Zdobyli też cenną wiedzę

Poza szkoleniem z języka polskiego ukraińscy pedagodzy zapoznali się z polskim systemem oświaty, a zwłaszcza analizowali dokumenty podstawy programowej konkretnych przedmiotów i metodykę nauczania w polskiej szkole. Zajmowali się też psychologią międzykulturową m.in. poznaniem społecznym i wpływem czynników kulturowych na zachowanie człowieka. W ramach kursu odbywały się też konwersacje językowe oraz konsultacje specjalistyczne.