Samorząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/05/jhug.jpg Uchodźcy wojenni na Pomorzu. Jak im pomagamy i co robią samorządy?

Uchodźcy wojenni na Pomorzu. Jak im pomagamy i co robią samorządy?

Fot. mat. UMWP
13.05.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
13.05.2022

Jak lokalne wspólnoty pomagają Ukraińcom na Pomorzu? O wyzwaniach i kwestiach związanych z uchodźcami wojennymi z Ukrainy dyskutowali starości powiatów z całego województwa podczas spotkania w Ustce.

Konwent Powiatów Województwa Pomorskiego pełni rolę doradczą Związku Powiatów Polskich.

Spotkanie w Ustce

Do tej pory do Polski przyjechało około 3 mln uchodźców z Ukrainy. Na Pomorzu swój pobyt zarejestrowało ponad 74 tys. osób. To tyle, co np. cały powiat bytowski czy kościerski.

– Dla administracji publicznej każdego szczebla, taki napływ nowych mieszkańców to szereg nowych zadań – zaznacza Agnieszka Zabłocka, wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej UMWP.

Spotkanie poświęcono głownie kwestiom związanym z ukraińskimi uchodźcami wojennymi przebywającymi na terenie województwa. Mówiono o pomocy, jaka jest im udzielana m.in. w zakresie znalezienia pracy oraz w oświacie. Do tej pory zatrudnienie znalazło u nas już ponad 5,5 tys. uchodźców. W zajęciach szkolnych w naszym województwie uczestniczy około 11 tys. uczniów z Ukrainy. Informacje dotyczące sytuacji uchodźców w naszym województwie przedstawili m.in. Dariusz Drelich, wojewoda pomorski i Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego. W spotkaniu udział brali przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Podczas spotkania podziękowano mieszkańcom Pomorza, którzy przyjęli uchodźców pod swój dach i otaczają ich opieką.

Pomorskie wspiera Ukrainę

Konwent Powiatów Województwa Pomorskiego w Ustce był też okazją do zaprezentowania dotychczasowych działań, jakie zostały podjęte m.in. przez samorząd województwa pomorskiego. Chodzi tu np. o wsparcie dla organizacji pozarządowych, które realizują projekty pomocowe i integracyjne, czy też o pomocy medycznej, jaką udzielają wschodnim partnerom szpitale marszałkowskie.

– Pamiętajmy, przed nami samorządowcami jeszcze wiele miesięcy a nawet lat wyzwań w pomocy uchodźcom. My, wspólnoty lokalne jesteśmy kluczową siłą państwa. Bez dialogu z samorządowcami nie da się stawić czoła problemom – podkreślał podczas konwentu Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Starości dyskutowali także o możliwościach wsparcia uchodźców środkami pochodzącymi ze źródeł europejskich.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.