Trwają zapisy na III Bieg Charytatywny Północny Pomaga, który odbędzie się 26 września i będzie miał charakter wirtualny. Dystans 7,1 km będzie można pokonać biegnąc, idąc z kijkami lub jadąc na rowerze. Wpisowe wynosi tylko 5 zł. Cały dochód zostanie przekazany na Hospicjum Domowe dla Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku.
Bieg organizowany jest przez Fundację Santander Bank Polska.
Wirtualny bieg za 5 zł
W tym roku ponownie do przebiegnięcia będzie dystans 7,1 km, czyli symboliczna odległość między siedzibą Makroregionu Północnego banku Santander a Fundacją Hospicyjną. Tegoroczna edycja biegu charytatywnego będzie różniła się od poprzednich. Z powodu pandemii bieg będzie wirtualny. Co to oznacza? Do 24 września do północy można zapisać się na bieg poprzez formularz.
Każda osoba, która się zapisze, otrzyma swój numer startowy. Bieg odbędzie się w sobotę, 26 września i potrwa cały dzień (w godz. 6.00-22.00). W tym czasie będzie można przebiec dystans 7,1 kilometrów w każdym miejscu na świecie. Dzięki temu liczba biegaczy może być nieograniczona, a uczestnicy mogą biec bezpiecznie, z zachowaniem środków ostrożności związanych z pandemią. – Nasz trzeci bieg, choć inny niż w latach ubiegłych, daje duże możliwości dla biegaczy z całego kraju. Dzięki jego wirtualnej formie każdy z nas może w nim uczestniczyć w dowolnym miejscu w kraju czy za granicą. Każda forma aktywności jest mile widziana. Nieważne w jakim czasie i w jaki sposób pokonacie dystans 7,1 km, bo najważniejsze dla nas jest wsparcie hospicjum – powiedziała Marzena Atkielska, prezes Fundacji Santander Bank Polska.
Każdy uczestnik, który po ukończeniu dystansu 26 września, zamieści w komentarzu wydarzenia na Facebooku zdjęcie dokumentujące swój bieg, otrzyma elektroniczny dyplom udziału w biegu. Osoby, które nie mogą wziąć udziału w biegu, a chcą wesprzeć Hospicjum Domowe im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, mogą dokonać wpłaty na wydzielone konto Fundacji Santander Bank Polska 50 1090 1056 0000 0001 4681 2816 z dopiskiem „Darowizna dla Hospicjum” lub zrobić wpłatę poprzez portal Pomagam Hospicjum.
Podaruj wsparcie i wytchnienie
Symboliczna meta będzie się znajdować przy bramie Fundacji Hospicyjnej, prowadzącej Hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku. To właśnie na rzecz Hospicjum Domowego dla Dorosłych i opiekunów rodzinnych, opiekujących się chorymi w domach pobiegną w tym roku uczestnicy wydarzenia. – Lekarz i pielęgniarka przyjeżdżający do pacjenta, gdy ten tego potrzebuje, psycholog, który otacza opieką chorego i jego rodzinę, fizjoterapeuta dbający o rehabilitację chorego w jego domu, a do tego wolontariusze i opiekunowie, którzy przyjeżdżają, by opiekun rodzinny mógł trochę odpocząć i zadbać także o siebie. Wielu osobom wydaje się, że w Polsce taka całościowa, a w dodatku bezpłatna opieka nie istnieje. Tymczasem tak właśnie każdego dnia działa Hospicjum Domowe dla Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku – mówi dr Anna Janowicz, prezeska Fundacji Hospicyjnej. – Liczbę wizyt i zakres opieki dostosowujemy zawsze do potrzeb pacjenta. Oznacza to dobrą, kompleksową opiekę, a także poczucie bezpieczeństwa chorych i ich bliskich. Oznacza to często również przekraczanie limitów z kontraktu NFZ. Dlatego wydarzenia takie, jak III Bieg Charytatywny Północny Pomaga są dla nas bezcenne i umożliwiają nam wspieranie pacjentów na dotychczasowym poziomie – dodaje Anna Janowicz.
Hospicjum pomaga tysiącom osób
Hospicjum Domowe dla Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC rocznie otacza opieką ok. 390 dorosłych i ich rodziny. Oznacza to ok. 12 tys. wizyt lekarzy i pielęgniarek, ok. 3 tys. wizyt fizjoterapeutów, wizyty psychologów, wolontariuszy, opiekunów, pracownika socjalnego, duchownego. W 2019 r. fundacja zapewniła także opiekunom rodzinnym 1900 godzin opieki wytchnieniowej w domach pacjentów – nie tylko hospicyjnych. Fundacja Hospicyjna prowadzi także Hospicjum Domowe Dla Dzieci oraz Hospicjum Stacjonarne dla Dorosłych, Fundusz Dzieci Osieroconych Tumbo Pomaga, wspiera rodziny w żałobie oraz opiekunów rodzinnych. W sumie to ponad 3 tys. osób rocznie. Na tę kompleksową i profesjonalną pomoc fundacja musi zbierać środki finansowe, co w dobie pandemii jest szczególnie utrudnione. By nadal móc pomagać podopiecznym w dotychczasowym zakresie, Fundacja Hospicyjna musi zebrać każdego miesiąca 250 tys. złotych, czyli 30 proc. więcej niż przed pandemią.