W trzecią rocznicę śmierci w Gdańsku wiele wydarzeń upamiętni tragicznie zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza. Zaplanowano m.in. złożenie kwiatów przy jego grobie i mszę świętą w Bazylice Mariackiej, a także wystawę zdjęć w Muzeum Gdańska oraz debaty w Europejskim Centrum Solidarności. Wydarzenia będą transmitowane na portalu gdansk.pl.
Paweł Adamowicz został zaatakowany przez nożownika 13 stycznia 2019 r. podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na skutek odniesionych ran zmarł następnego dnia.
– Pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu wciąż jest żywa. Tym bardziej zachęcam, abyśmy wszyscy na wspomnienie tragicznego dnia zamachu i kolejnych dni żałoby, na chwilę zatrzymali się i pomyśleli o rzeczach ważnych dla naszej wspólnoty – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Hołd dla prezydenta
W czwartek, 13 stycznia 2022 r. o godz. 19.30 w miejscu, gdzie trzy lata temu doszło do ataku na prezydenta, a w pierwszą rocznicę zamachu wmurowano tablicę pamiątkową, hołd Pawłowi Adamowiczowi oddadzą m.in. prezydent Aleksandra Dulkiewicz oraz bliscy zmarłego – wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz. W tym czasie z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmiewać będzie utwór „The Sound of Silence”, na wspomnienie wielkiego zgromadzenia, do jakiego doszło na Długim Targu w dniu śmierci prezydenta.
Następnie o godz. 20.15 w Bazylice Mariackiej przy grobie prezydenta Pawła Adamowicza złożone zostaną kwiaty.
W piątek, 14 stycznia o godz. 12.00 w Bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności ogłoszony zostanie tegoroczny laureat Nagrody im. Pawła Adamowicza. Nagroda została ustanowiona przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia (ICORN) i miastem Gdańsk. Stanowić ma hołd i wyraz uznania dla wszystkich, którzy w odważny i prawy sposób działają na rzecz krzewienia wolności, solidarności i równości, a zarazem przeciwdziałają nietolerancji, radykalizacji postaw i mowie nienawiści.
Uroczyste wręczenie Nagrody im. Pawła Adamowicza zaplanowane jest na 27 stycznia, podczas najbliższego posiedzenia plenarnego Komitetu Regionów.
O godz. 14.00 w Muzeum Gdańska otwarta zostanie wystawa „Cisza. Gdańscy fotoreporterzy Prezydentowi”, dokumentująca czas żałoby w Gdańsku sprzed trzech lat. Historię przybliży ponad 60 zdjęć wykonywanych od momentu informacji o śmierci Pawła Adamowicza do dnia uroczystości pogrzebowych.
Uwaga! Wstęp na wernisaż wystawy jest możliwy tylko dla osób posiadających akredytację. Zwiedzający będą mogli oglądać wystawę od 15 stycznia do 28 lutego w Galerii Palowa w godzinach otwarcia Ratusza Głównego Miasta.
Natomiast o godz. 18.00 w Bazylice Mariackiej odprawiona msza święta w intencji Pawła Adamowicza. Po jej zakończeniu, przy grobie prezydenta, odbędzie się modlitwa międzywyznaniowa. Oprawę muzyczną temu wydarzeniu zapewni Cappella Gedanensis.
Projekt Dobre Słowo / Słowo Złe
W Europejskim Centrum Solidarności przez sześć kolejnych dni, od 11 do 16 stycznia, realizowany będzie projekt Dobre Słowo / Słowo Złe.
– Słowa mają ogromną moc, dodają sił i podnoszą na duchu, ale i potrafią zabić. Złe słowo było jedną z przesłanek zabójstwa prezydenta Pawła Adamowicza – przypomina Magdalena Mistat, zastępczyni dyrektora ECS.
Dobre i złe słowa są tworzywem dla dwóch instalacji gdańskiej artystki Magdaleny Peli, prezentowanych w ECS w postaci wizualnej i dźwiękowej.
– Praca składa się z ręcznie wyszywanych przeze mnie słów, które przekazało mi kilkadziesiąt osób z najbliższego otoczenia. Poprosiłam ich o podzielenie się najbardziej bolesnymi słowami, które usłyszeli w życiu. Słowami, które jak blizny nigdy nie znikną – opowiada Magdalena Pela.
Złe słowo stanowią również ścieżkę dźwiękową, do której głosu użyczyli: Ignacy Białas, Magdalena Boć, Małgorzata Brajner oraz Jerzy Kiszkis. Antidotum na złe słowa są dobre słowa. W ECS będzie więc można zasiąść do „Stołu dobrych słów”, który będzie eksponowany w ogrodzie zimowym.
Refleksji nad siłą dobrych i złych słów poświęcone będą też m.in. warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Finałowym wydarzeniem w ECS będzie „Wieczór dla przyjaciela” zorganizowany w sobotę, 15 stycznia. Jego gościem będzie m.in. Michał Rusinek – literaturoznawca, tłumacz i pisarz, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Spotkanie zakończy nietypowa akcja poetycka Dobrosłów, czyli 1 wiersz, 1 aktor, 1 słuchacz. Zamysł jest taki, aby odwiedzający odwiedził kilku aktorów, którzy będą na nich czekać w różnych przestrzeniach ECS. Każdy otrzyma też jeden wiersz.
– Kilka miesięcy temu próbowaliśmy z zespołem ECS zdobyć doświadczenie, jak to jest spotkać się z jednym słuchaczem i ofiarować mu własną interpretację wiersza – opowiada aktorka Małgorzata Brajner. – Spotkaniom tym towarzyszyły silne i wartościowe przeżycia. Ufam, że tego wieczoru też tak właśnie będzie.
Podobnie jak w ubiegłym roku, na budynku ECS pojawią się iluminacje z archiwalnymi zdjęciami prezydenta Pawła Adamowicza. Będą one wyświetlane od wtorku, 11 stycznia aż do niedzieli, 16 stycznia w godz. 17.00-23.00.
* * *
Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest na portalu gdansk.pl