Paweł Adamowicz został zaatakowany przez nożownika 13 stycznia 2019 r. podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na skutek odniesionych ran zmarł następnego dnia.

– Pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu wciąż jest żywa. Tym bardziej zachęcam, abyśmy wszyscy na wspomnienie tragicznego dnia zamachu i kolejnych dni żałoby, na chwilę zatrzymali się i pomyśleli o rzeczach ważnych dla naszej wspólnoty – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Hołd dla prezydenta

W czwartek, 13 stycznia 2022 r. o godz. 19.30 w miejscu, gdzie trzy lata temu doszło do ataku na prezydenta, a w pierwszą rocznicę zamachu wmurowano tablicę pamiątkową, hołd Pawłowi Adamowiczowi oddadzą m.in. prezydent Aleksandra Dulkiewicz oraz bliscy zmarłego – wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz. W tym czasie z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmiewać będzie utwór „The Sound of Silence”, na wspomnienie wielkiego zgromadzenia, do jakiego doszło na Długim Targu w dniu śmierci prezydenta.

Następnie o godz. 20.15 w Bazylice Mariackiej przy grobie prezydenta Pawła Adamowicza złożone zostaną kwiaty.

Tablica upamiętniająca prezydenta Pawła Adamowicza znajdująca się w chodniku przy Złotej Bramie w Gdańsku. Fot. Dominik Paszliński / gdansk.pl

W piątek, 14 stycznia o godz. 12.00 w Bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności ogłoszony zostanie tegoroczny laureat Nagrody im. Pawła Adamowicza. Nagroda została ustanowiona przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia (ICORN) i miastem Gdańsk. Stanowić ma hołd i wyraz uznania dla wszystkich, którzy w odważny i prawy sposób działają na rzecz krzewienia wolności, solidarności i równości, a zarazem przeciwdziałają nietolerancji, radykalizacji postaw i mowie nienawiści.

Uroczyste wręczenie Nagrody im. Pawła Adamowicza zaplanowane jest na 27 stycznia, podczas najbliższego posiedzenia plenarnego Komitetu Regionów.

O godz. 14.00 w Muzeum Gdańska otwarta zostanie wystawa „Cisza. Gdańscy fotoreporterzy Prezydentowi”, dokumentująca czas żałoby w Gdańsku sprzed trzech lat. Historię przybliży ponad 60 zdjęć wykonywanych od momentu informacji o śmierci Pawła Adamowicza do dnia uroczystości pogrzebowych.

Uwaga! Wstęp na wernisaż wystawy jest możliwy tylko dla osób posiadających akredytację. Zwiedzający będą mogli oglądać wystawę od 15 stycznia do 28 lutego w Galerii Palowa w godzinach otwarcia Ratusza Głównego Miasta.

Natomiast o godz. 18.00 w Bazylice Mariackiej odprawiona msza święta w intencji Pawła Adamowicza. Po jej zakończeniu, przy grobie prezydenta, odbędzie się modlitwa międzywyznaniowa. Oprawę muzyczną temu wydarzeniu zapewni Cappella Gedanensis.

Projekt Dobre Słowo / Słowo Złe

W Europejskim Centrum Solidarności przez sześć kolejnych dni, od 11 do 16 stycznia, realizowany będzie projekt Dobre Słowo / Słowo Złe.

– Słowa mają ogromną moc, dodają sił i podnoszą na duchu, ale i potrafią zabić. Złe słowo było jedną z przesłanek zabójstwa prezydenta Pawła Adamowicza – przypomina Magdalena Mistat, zastępczyni dyrektora ECS.

Dobre i złe słowa są tworzywem dla dwóch instalacji gdańskiej artystki Magdaleny Peli, prezentowanych w ECS w postaci wizualnej i dźwiękowej.

– Praca składa się z ręcznie wyszywanych przeze mnie słów, które przekazało mi kilkadziesiąt osób z najbliższego otoczenia. Poprosiłam ich o podzielenie się najbardziej bolesnymi słowami, które usłyszeli w życiu. Słowami, które jak blizny nigdy nie znikną – opowiada Magdalena Pela.

Złe słowo stanowią również ścieżkę dźwiękową, do której głosu użyczyli: Ignacy Białas, Magdalena Boć, Małgorzata Brajner oraz Jerzy Kiszkis. Antidotum na złe słowa są dobre słowa. W ECS będzie więc można zasiąść do „Stołu dobrych słów”, który będzie eksponowany w ogrodzie zimowym.

Refleksji nad siłą dobrych i złych słów poświęcone będą też m.in. warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Finałowym wydarzeniem w ECS będzie „Wieczór dla przyjaciela” zorganizowany w sobotę, 15 stycznia. Jego gościem będzie m.in. Michał Rusinek – literaturoznawca, tłumacz i pisarz, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Spotkanie zakończy nietypowa akcja poetycka Dobrosłów, czyli 1 wiersz, 1 aktor, 1 słuchacz. Zamysł jest taki, aby odwiedzający odwiedził kilku aktorów, którzy będą na nich czekać w różnych przestrzeniach ECS. Każdy otrzyma też jeden wiersz.

– Kilka miesięcy temu próbowaliśmy z zespołem ECS zdobyć doświadczenie, jak to jest spotkać się z jednym słuchaczem i ofiarować mu własną interpretację wiersza – opowiada aktorka Małgorzata Brajner. – Spotkaniom tym towarzyszyły silne i wartościowe przeżycia. Ufam, że tego wieczoru też tak właśnie będzie.

Podobnie jak w ubiegłym roku, na budynku ECS pojawią się iluminacje z archiwalnymi zdjęciami prezydenta Pawła Adamowicza. Będą one wyświetlane od wtorku, 11 stycznia aż do niedzieli, 16 stycznia w godz. 17.00-23.00.

*  *  *

Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest na portalu gdansk.pl