Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/03/Epitafium-Błazna2-1.jpg Trwa nabór do konkursu SzekspirOff. Zgłoszenia można nadsyłać do 25 kwietnia

Trwa nabór do konkursu SzekspirOff. Zgłoszenia można nadsyłać do 25 kwietnia

„Epitafium Błazna”, Kolektyw Kejos. Fot. Dawid Linkowski, źródło: Facebook/Festiwal Szekspirowski w Gdańsku 2020 r.
01.04.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
01.04.2021

Organizatorzy do udziału w konkursie zapraszają: artystów teatralnych, tańca, performerów, a także twórców form multimedialnych. SzekspirOff w kategoriach produkcje i prezentacje organizowany jest przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense w ramach 25. edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.

Regulaminy obydwu konkursów oraz karty zgłoszeniowe dostępne są na stronie http://festiwalszekspirowski.pl

SzekspirOff po raz 12.

SzekspirOff to offowy, alternatywny nurt Festiwalu Szekspirowskiego. Jego celem jest prezentacja najciekawszych pozainstytucjonalnych poszukiwań artystycznych z kraju i z zagranicy, dla których tworzywem lub inspiracją jest twórczość Williama Szekspira. Ten nurt Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku nie ogranicza się do spektakli dramatycznych, ale chętnie prezentuje również wydarzenia muzyczne, filmowe, taneczno-ruchowe czy szeroko rozumiany performance oraz stand-up. Wydarzenia odbywają się zarówno na klasycznych scenach, jak i w przestrzeniach miejskich, klubach oraz na tarasie czy murach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Ponownie będzie można otrzymać dofinansowanie do produkcji wydarzenia artystycznego, którego premiera odbędzie się w trakcie festiwalu. Do konkursu SzekspirOff mogą zgłaszać się offowe, niezależne zespoły teatralne, a także twórcy indywidualni z Polski i z zagranicy, którzy przygotują wydarzenia artystyczne oparte na twórczości Williama Szekspira. W konkursie nie mogą brać udziału instytucje kultury, w tym teatry instytucjonalne ani szkoły teatralne. Kuratorką nurtu SzekspirOff jest Katarzyna Knychalska, założycielka i prezeska Fundacji Teatr Nie-Taki we Wrocławiu, wydawca i redaktorka naczelna portalu Teatralny.pl i czasopisma o teatrach niezależnych „nietak!t”, współtwórczyni Ogólnopolskiej Offensywy Teatralnej.

Konkurs SzekspirOFF – Produkcje

Przedmiotem konkursu jest wyłonienie najbardziej wartościowych projektów artystycznych opartych na twórczości Williama Szekspira lub nią inspirowanych. Chodzi o wsparcie ich produkcji oraz prezentację w ramach nurtu SzekspirOff. Konkurs otwarty jest na eksperyment i poszukiwanie nowatorskich form prezentacji i dopuszcza projekty wydarzeń przygotowane według różnorodnych środków wyrazu artystycznego. Każdy uczestnik może zgłosić do udziału w konkursie maksymalnie dwa projekty. Termin nadsyłania zgłoszeń do Konkursu SzekspirOff 2020 Produkcje mija 25 kwietnia 2021 o godz. 12.00. Materiały zgłoszeniowe należy wysłać na adres: fs.szekspiroff@gmail.com.

Konkurs SzekspirOff – Prezentacje

Konkurs ten po raz pierwszy został przeprowadzony w 2016 r. Jego celem jest wyłonienie i prezentacja najciekawszych wydarzeń artystycznych opartych na twórczości Williama Szekspira lub nią inspirowanych, zrealizowanych przez niezależnych twórców w Polsce i na świecie. Wybrane w naborze wydarzenia prezentowane podczas 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku oceniane będą przez trzyosobowe jury. W jego skład wejdą: Anda Rottenberg, Piotr Cieplak i Małgorzata Sikorska-Miszczuk. Termin nadsyłania zgłoszeń do Konkursu SzekspirOff mija 25 kwietnia o godz. 12.00.

Konkurs o Złotego Yoricka

Trwa też nabór do 27. edycji Konkursu na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira oraz dzieł inspirowanych dramatami Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2020/2021, zwanego Konkursem o Złotego Yoricka. Do udziału mogą zgłaszać się polskie teatry instytucjonalne, które w sezonie 2019/2020 oraz 2020/2021 przygotowały sceniczną adaptację jednego z dzieł Williama Szekspira lub spektakl inspirowany jego twórczością. Poprzednia edycja, decyzją organizatorów, została odwołana ze względu na szczególne okoliczności utrudniające teatrom normalne funkcjonowanie, związane z pandemią COVID-19. Dlatego też zgłoszenia teatrów przesłane na ubiegłoroczną edycję konkursu będą brane pod uwagę w edycji tegorocznej, w sezonie 2020/2021.
Konkurs o Złotego Yoricka odbywa się od 1994 r. Jest podsumowaniem polskich szekspirowskich realizacji danego sezonu artystycznego. Selekcjonerem konkursu jest Łukasz Drewniak. Trzy spektakle wyłonione do finału prezentowane są podczas Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Nagroda Złotego Yoricka przyznawana jest podczas Festiwalu przez specjalnie powołane jury.

– Złotego Yoricka zdobywają spektakle noszące w sobie tak zwany gen festiwalowy – mówi selekcjoner konkursu Łukasz Drewniak. – Realizacje przełomowe – w bardzo szerokim sensie tego słowa. Te, które w jakiś sposób rozmawiają z dziełami teatralnymi z przeszłości. Laureat Złotego Yoricka ma być spektaklem eksportowym i przełomowym zarazem, głębokim interpretacyjnie, innowacyjnym formalnie i gorącym politycznie w jednej chwili – wyjaśnia Łukasz Drewniak.

O festiwalu bez dyrektora

Jubileuszowa 25. edycja Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku planowana jest od 30 lipca do 8 sierpnia 2021 roku.  Miała być okazją do radosnego celebrowania ćwierćwiecza tego międzynarodowego święta teatru. Cieniem kładzie się na niej nagłe odejście śp. profesora Jerzego Limona, założyciela i dyrektora artystycznego Festiwalu Szekspirowskiego, pomysłodawcy, twórcy i dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

– Pan Profesor (Jerzy Limon – przyp. red.) chciał, by ten jubileuszowy festiwal był szczególny – mówi pełniący obowiązki dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Maciej Sowiński. – Zdążył opracować większość jego programu i zaprosić wybitnych twórców teatru z takich krajów, jak: Litwa, Rosja, Ukraina, Portugalia, Włochy, Japonia, Niemcy oraz twórców z Polski. Mamy nadzieję że mimo trwającej pandemii,  uda nam się zrealizować festiwal w pełnym planowanym kształcie, prezentując spektakle zarówno publiczności zgromadzonej w teatrze, jak i przed ekranami, za pośrednictwem platformy vod.teatrszekspirowski.pl – dodaje  Maciej Sowiński.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.