Regulaminy obydwu konkursów oraz karty zgłoszeniowe dostępne są na stronie http://festiwalszekspirowski.pl

SzekspirOff po raz 12.

SzekspirOff to offowy, alternatywny nurt Festiwalu Szekspirowskiego. Jego celem jest prezentacja najciekawszych pozainstytucjonalnych poszukiwań artystycznych z kraju i z zagranicy, dla których tworzywem lub inspiracją jest twórczość Williama Szekspira. Ten nurt Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku nie ogranicza się do spektakli dramatycznych, ale chętnie prezentuje również wydarzenia muzyczne, filmowe, taneczno-ruchowe czy szeroko rozumiany performance oraz stand-up. Wydarzenia odbywają się zarówno na klasycznych scenach, jak i w przestrzeniach miejskich, klubach oraz na tarasie czy murach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Ponownie będzie można otrzymać dofinansowanie do produkcji wydarzenia artystycznego, którego premiera odbędzie się w trakcie festiwalu. Do konkursu SzekspirOff mogą zgłaszać się offowe, niezależne zespoły teatralne, a także twórcy indywidualni z Polski i z zagranicy, którzy przygotują wydarzenia artystyczne oparte na twórczości Williama Szekspira. W konkursie nie mogą brać udziału instytucje kultury, w tym teatry instytucjonalne ani szkoły teatralne. Kuratorką nurtu SzekspirOff jest Katarzyna Knychalska, założycielka i prezeska Fundacji Teatr Nie-Taki we Wrocławiu, wydawca i redaktorka naczelna portalu Teatralny.pl i czasopisma o teatrach niezależnych „nietak!t”, współtwórczyni Ogólnopolskiej Offensywy Teatralnej.

Konkurs SzekspirOFF – Produkcje

Przedmiotem konkursu jest wyłonienie najbardziej wartościowych projektów artystycznych opartych na twórczości Williama Szekspira lub nią inspirowanych. Chodzi o wsparcie ich produkcji oraz prezentację w ramach nurtu SzekspirOff. Konkurs otwarty jest na eksperyment i poszukiwanie nowatorskich form prezentacji i dopuszcza projekty wydarzeń przygotowane według różnorodnych środków wyrazu artystycznego. Każdy uczestnik może zgłosić do udziału w konkursie maksymalnie dwa projekty. Termin nadsyłania zgłoszeń do Konkursu SzekspirOff 2020 Produkcje mija 25 kwietnia 2021 o godz. 12.00. Materiały zgłoszeniowe należy wysłać na adres: fs.szekspiroff@gmail.com.

Konkurs SzekspirOff – Prezentacje

Konkurs ten po raz pierwszy został przeprowadzony w 2016 r. Jego celem jest wyłonienie i prezentacja najciekawszych wydarzeń artystycznych opartych na twórczości Williama Szekspira lub nią inspirowanych, zrealizowanych przez niezależnych twórców w Polsce i na świecie. Wybrane w naborze wydarzenia prezentowane podczas 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku oceniane będą przez trzyosobowe jury. W jego skład wejdą: Anda Rottenberg, Piotr Cieplak i Małgorzata Sikorska-Miszczuk. Termin nadsyłania zgłoszeń do Konkursu SzekspirOff mija 25 kwietnia o godz. 12.00.

Konkurs o Złotego Yoricka

Trwa też nabór do 27. edycji Konkursu na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira oraz dzieł inspirowanych dramatami Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2020/2021, zwanego Konkursem o Złotego Yoricka. Do udziału mogą zgłaszać się polskie teatry instytucjonalne, które w sezonie 2019/2020 oraz 2020/2021 przygotowały sceniczną adaptację jednego z dzieł Williama Szekspira lub spektakl inspirowany jego twórczością. Poprzednia edycja, decyzją organizatorów, została odwołana ze względu na szczególne okoliczności utrudniające teatrom normalne funkcjonowanie, związane z pandemią COVID-19. Dlatego też zgłoszenia teatrów przesłane na ubiegłoroczną edycję konkursu będą brane pod uwagę w edycji tegorocznej, w sezonie 2020/2021.
Konkurs o Złotego Yoricka odbywa się od 1994 r. Jest podsumowaniem polskich szekspirowskich realizacji danego sezonu artystycznego. Selekcjonerem konkursu jest Łukasz Drewniak. Trzy spektakle wyłonione do finału prezentowane są podczas Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Nagroda Złotego Yoricka przyznawana jest podczas Festiwalu przez specjalnie powołane jury.

– Złotego Yoricka zdobywają spektakle noszące w sobie tak zwany gen festiwalowy – mówi selekcjoner konkursu Łukasz Drewniak. – Realizacje przełomowe – w bardzo szerokim sensie tego słowa. Te, które w jakiś sposób rozmawiają z dziełami teatralnymi z przeszłości. Laureat Złotego Yoricka ma być spektaklem eksportowym i przełomowym zarazem, głębokim interpretacyjnie, innowacyjnym formalnie i gorącym politycznie w jednej chwili – wyjaśnia Łukasz Drewniak.

O festiwalu bez dyrektora

Jubileuszowa 25. edycja Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku planowana jest od 30 lipca do 8 sierpnia 2021 roku.  Miała być okazją do radosnego celebrowania ćwierćwiecza tego międzynarodowego święta teatru. Cieniem kładzie się na niej nagłe odejście śp. profesora Jerzego Limona, założyciela i dyrektora artystycznego Festiwalu Szekspirowskiego, pomysłodawcy, twórcy i dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

– Pan Profesor (Jerzy Limon – przyp. red.) chciał, by ten jubileuszowy festiwal był szczególny – mówi pełniący obowiązki dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Maciej Sowiński. – Zdążył opracować większość jego programu i zaprosić wybitnych twórców teatru z takich krajów, jak: Litwa, Rosja, Ukraina, Portugalia, Włochy, Japonia, Niemcy oraz twórców z Polski. Mamy nadzieję że mimo trwającej pandemii,  uda nam się zrealizować festiwal w pełnym planowanym kształcie, prezentując spektakle zarówno publiczności zgromadzonej w teatrze, jak i przed ekranami, za pośrednictwem platformy vod.teatrszekspirowski.pl – dodaje  Maciej Sowiński.