Już po raz 19. statuetkami Pomorskich Sztormów wyróżnione zostaną wydarzenia, instytucje i osoby, które w ubiegłym roku odniosły największe sukcesy w naszym regionie. Na zdobycie tej prestiżowej nagrody mają także szansę projekty dofinansowane z funduszy europejskich. Głosować na swoich faworytów możemy do 18 marca 2024 r.
Organizatorem plebiscytu Pomorskie Sztormy jest redakcja „Gazety Wyborczej Trójmiasto”, natomiast głównym partnerem wydarzenia jest samorząd województwa pomorskiego.
Jak i gdzie można zagłosować?
Głosowanie czytelników „Gazety Wyborczej Trójmiasto” w plebiscycie na Pomorskie Sztormy potrwa do 18 marca 2024 r., a prowadzone jest na stronie internetowej trojmiasto.wyborcza.pl.
Co ważne, w każdej kategorii można oddać tylko po jednym głosie wybierając wydarzenia, instytucje i osoby, które w ubiegłym roku odniosły największe sukcesy w pomorskiej kulturze, nauce, sporcie, kulinariach, ekologii, urbanistyce i inicjatywach obywatelskich. Tradycyjnie na liście nominowanych są również wyróżniające się projekty dofinansowane z funduszy europejskich.
– Sztormami Europejskimi nagrodzone zostaną pomysły i przedsięwzięcia zarówno w Infrastrukturze, jak i Kapitale Ludzkim, które przynoszą korzyści nie tylko lokalnym społecznościom, ale przede wszystkim mieszkańcom całego Pomorza – informuje marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
Zwycięzców poznamy 2 kwietnia podczas gali zorganizowanej w Europejskim Centrum Solidarności, której transmisja będzie dostępna również online. Każdy z laureatów otrzyma wtedy mosiężną statuetkę Pomorskiego Sztormu zaprojektowaną przez gdańską rzeźbiarkę Grażynę Tomaszewską-Sobko.
Do kogo mogą trafią statuetki?
W kategorii Sztorm Kulturalny szansę na nagrodę mają organizatorzy kulturalnych wydarzeń w naszym regionie: Bałtycki Festiwal Operowy, festiwale Inside Seaside i See You Nowe, Instytut Kultury Miejskiej w nowej siedzibie w Kunszcie Wodnym, Teatr Wybrzeże po remoncie, spektakl „Piękna Zośka” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego w Teatrze Wybrzeże, a także młoda reżyserka Katarzyna Warzecha.
Na Sztorm Urbanistyczny zasłużyły inwestycje i projekty, które kreują dobre przestrzenie urbanistyczne w naszym regionie: otwarcie Montowni w postoczniowej hali w Gdańsku, Park Centralny w Gdyni, rewitalizacja Oksywia w ramach projektu Gdynia OdNowa, rewitalizacja Placu Przyjaciół Sopotu oraz Wodne Ogrody w Wejherowie.
Poprzez Sztorm Ekologiczny promowane są osoby i organizacje, którzy działają na rzecz lepszej jakości pomorskiego środowiska: społeczniczka Joanna Seredyńska, biolożka i inicjatorka projektu „Wyczesany Las” Maria Kuziemka, społecznicy klimatyczni Rafał Śniegocki i Piotr Kajut, inicjatywa Las Jest Nasz – Pomorze Gdańskie oraz stowarzyszenie Nenufar.
Sztormem Obywatelskim wyróżnieni mogą zostać aktywiści, inicjatywy i organizacje społeczne działające w naszym regionie: gdańska sekcja międzynarodowego ruchu Food not bombs, fundacja GrowSpace, fundacja Zupa na Monciaku, stowarzyszenie Tolerado albo Up Foundation.
W kategorii Sztorm Europejski – Infrastruktura nominację uzyskały projekty infrastrukturalne, realizowane na terenie województwa pomorskiego z wykorzystaniem środków unijnych: budowa i zakup wyposażenia Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku, rewitalizacja Oruni w Gdańsku wraz z otwarciem Domu Sąsiedzkiego „Gościnna Przystań”, otwarcie Centrum Sąsiedzkiego Przystań Widna 2A w Gdyni w ramach projektu „Gdynia odNowa: rewitalizacja zachodniej części dzielnicy Witomino-Radiostacja”, rozbudowa ścieżki dydaktycznej Akwarium Gdyńskiego, a także budowa baterii ogniw fotowoltaicznych oraz instalacja pompy ciepła na potrzeby oczyszczalni ścieków w Lęborku.
Natomiast w kategorii Sztorm Europejski – Kapitał Ludzki projekty o charakterze społecznym, realizowane na terenie województwa pomorskiego z wykorzystaniem środków unijnych: przeciwdziałanie zaburzeniom psychicznym dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku, opieka wytchnieniowa Fundacji Hospicyjnej dla opiekunów osób niesamodzielnych, zwiększenie dostępności do edukacji przedszkolnej na terenie gminy Starogard Gdański, podniesienie jakości kształcenia zawodowego w powiecie bytowskim, a także rozwój usług społecznych na obszarze powiatu sztumskiego w ramach Centrum Wsparcia Rodziny w Dzierzgoniu.
Sztorm Sportowy mogą zdobyć drużyny, zawodnicy uprawiający dyscypliny indywidualne i zespołowe oraz ważne wydarzenia sportowe w regionie: lekkoatleci Anna Kiełbasińska i Jakub Szymański z SKLA Sopot, koszykarze Trefla Sopot, sekcja short tracku w Stoczniowcu Gdańsk oraz finał Ligi Narodów Siatkarzy w Ergo Arenie.
W kategorii Sztorm Naukowy doceniani są pomorscy naukowcy: prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk z Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Grzegorz Boczkaj z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej, dr hab. Piotr Siondalski i dr Magdalena Kołaczkowska z Katedry i Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dr hab. Marcin Pawłowski z Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych Uniwersytetu Gdańskiego oraz Ewa Pawłowska z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
I na koniec Sztorm Kulinarny, w którym nagroda może trafić do: Baru Leon Gdańsk, cukiernio-kawiarni Buns, śniadaniowni Plenum z ulicy Elektryków, Joanny Krupickiej i jej wegańskiego Avocado Team albo Rafała Koziorzemskiego, szefa kuchni sopockiej restauracji Fisherman.