Tegoroczny Jarmark św. Dominika rozpocznie się w sobotę, 27 lipca i potrwa do niedzieli, 18 sierpnia. Zgodnie z tradycją Gdańskiem zawładną w tym czasie kupcy, rzemieślnicy, artyści i kolekcjonerzy. Ulice miasta wypełni 760 stoisk handlowych i gastronomicznych. Utworzona zostanie także Uliczka Pomorska, gdzie będzie można m.in. spróbować regionalnych przysmaków. Poza tym pojawią się miejsca odpoczynku na świeżym powietrzu oraz specjalne strefy, w których organizowane będą ciekawe wydarzenia kulturalne i debaty społeczne.
[AKTUALIZACJA 27.07.2024 r.]
W ostatnią sobotę lipca, na przedprożu Dworu Artusa odbyła się tradycyjna ceremonia otwarcia trzytygodniowego święta, czyli Jarmarku św. Dominika. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przekazała symboliczne klucze do miasta organizatorom Jarmarku, czyli Międzynarodowym Targom Gdańskim. W uroczystości uczestniczył również marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
To miejsce spotkań
Jarmark św. Dominika to nie tylko święto kupców, miejsce wielu wydarzeń kulturalnych. To także przestrzeń do spotkań i rozmów.
– Cieszymy się, że możemy kontynuować dawną tradycję. Gdańsk jest zakorzeniony w przeszłości, ale dodajemy do tego domieszkę nowoczesności. Dlatego Jarmark to nie tylko handel, ale także okazja do rozmowy, dyskusji na specjalnie do tego celu przygotowanych Przystankach. Bowiem spotkanie z drugim człowiekiem to najlepsza szczepionka na trudne czasy – podkreślała Aleksandra Dulkiewicz.
Atrakcji na gości czeka wiele. O jednej, szczególnej wspominał marszałek Mieczysław Struk.
– Witam was na Pomorzu. Cieszę się, że dziś jest nas tak wielu, a jestem przekonany, że odwiedzających będzie jeszcze więcej. Jarmark to miejsce spotkań, rozmów, a jednym z wyjątkowych miejsc jest niewątpliwie Uliczka Pomorska. Czekają tam rzemieślnicy, branża kulinarna. Są też stoiska Pomorskiej Ekonomii Społecznej. Zapraszam was tam serdecznie – mówił marszałek.
Po przekazaniu kluczy do miasta z przedproża Dworu Artusa wyruszyła barwna i radosna parada, która odwiedziła m.in. Przystanek Równość, znajdujący się na Placu Heweliusza. To miejsce, w którym w formule letniego odpoczynku są prowadzone rozmowy o ważnych społecznie tematach takich jak tolerancja, otwartość, wolność oraz zacieranie różnic pokoleniowych i kulturowych.
A teraz zapraszamy do galerii zdjęć z dzisiejszego wydarzenia…
Gdański Jarmark św. Dominika to jedna z największych imprez plenerowych w Europie. Ubiegłoroczną jego edycję odwiedziło ponad milion osób!
– Jarmark św. Dominika to oczywiście wielowiekowa tradycja. Widząc jednak to, co dzieje się we współczesnym świecie, staramy się dostosowywać ją tak, żeby była atrakcyjna zarówno dla mieszkańców naszego miasta, jak i licznych gości z Polski i zagranicy – mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Uroczyste otwarcie 764. Jarmarku św. Dominika oraz przekazanie kupcom przez prezydent Gdańska klucza do bram miasta odbędzie się w sobotę, 27 lipca o godz. 12.00 na przedprożu Dworu Artusa. Po ceremonii ulicami miasta przejdzie barwna parada, a miastem na trzy wakacyjne tygodnie zawładną kupcy, rzemieślnicy, artyści i kolekcjonerzy.
Ponad 600 wystawców z Polski i zagranicy
W tym roku na jarmarku przyjedzie ponad 600 wystawców, którzy zajmą 760 stoisk wypełniających ulice miasta na powierzchni prawie 60 tys. mkw. Wśród nich znajdzie się 210 handlarzy z Pomorza, w tym 130 z Gdańska. Nie zabraknie też gości z innych regionów Polski, jak i zza granicy, m.in. z Litwy, Ukrainy, Węgier, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych.
Wsłuchując się w sugestie mieszkańców dotyczące lokalizacji Jarmarku, podobnie jak w zeszłym roku stoiska handlowe czy gastronomiczne nie pojawią się na Długim i Rybackim Pobrzeżu. W zamian część kramów ustawiona zostanie na ul. Podwale Staromiejskie i Grobla IV.
Utworzone zostaną również specjalne, tematyczne uliczki: Uliczka Polskich Projektantów Mody, Artystyczne Podwale czy Strefa Grafiki i Plakatu. Jedną z nich będzie też Uliczka Pomorska znajdująca się na ul. Szerokiej. To wyjątkowe miejsce, które kusić będzie wszystkich odwiedzających regionalnymi przysmakami, takimi jak miody z lokalnych pasiek, nalewki i sery wyrabiane według dawnych receptur, ekologiczne octy i oleje z pomorskich ziół. Poza tym na Uliczce Pomorskiej dostępna będzie ceramika z kaszubskimi wzorami, biżuteria z bursztynu oraz naturalne kosmetyki.
– Warto zapoznać się z kunsztem naszych rzemieślników i skosztować ich przepysznych wyrobów – zachęca wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna. – Szczególnie namawiam do odwiedzenia stoisk z produktami i usługami podmiotów ekonomii społecznej, które łączą ze sobą działalność gospodarczą z wrażliwością społeczną
Jarmarkowe przystanki dla odpoczynku i rozrywki
Jarmark św. Dominika to jednak nie tylko wielkie święto handlu, ale także wydarzenie społeczne, z którym nierozłącznie związane będą jarmarkowe przystanki. Od wielu lat stanowią one idealne miejsce dla osób spragnionych odpoczynku na świeżym powietrzu oraz tych, którzy szukają ciekawych wydarzeń kulturalnych, debat czy koncertów.
Na Przystanku Smaków na Skwerze Świętopełka odwiedzający posmakują więc różnych kuchni z całego świata, jak i wejdą w Strefę Miast i Regionów. Strefa ta pojawi się po raz pierwszy w historii jarmarku, a promowane w niej będą atrakcje turystyczne miast, regionów i lokalnych organizacji, w tym województwa pomorskiego i Stowarzyszenia Żuławy.
Przystanek Przygoda, którego sponsorem tytularnym jest koło widokowe AmberSky, to strefa na Targu Rybnym i wyspie Ołowiance stworzona z myślą o najmłodszych, którzy będą mogli tam spędzić czas z ciekawymi animacjami, teatrem, tańcem, sportem lub nauką. Kolejny przystanek na Ołowiance to Przystanek Pod Żaglami, gdzie będzie można cieszyć się dobrą muzyką i filmem podczas cyklicznych koncertów jazzowych, seansów w kinie pod chmurką oraz mini festiwali. Miano sponsora tytularnego zyskał tutaj Port Gdańsk
Natomiast przy ul. Rajskiej powstanie Przystanek Równość, którego partnerem jest inicjatywa Live More Pomerania koordynowana przez Agencję Rozwoju Pomorza. To miejsce, gdzie będzie można porozmawiać o rzeczach ważnych, jak np. tolerancja, otwartość czy wolność oraz zacierać różnice pokoleniowe w ramach warsztatów dla młodzieży przeplatających się z zajęciami dla seniorów. Tutaj także rozłożona będzie wielkoformatowa gra Spy Guy Pomorskie, która powstała przy udziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Każda kolejna odsłona Jarmarku św. Dominika przynosi duże zainteresowanie antykami i rzadkimi dziełami sztuki. Popularność strefy dla kolekcjonerów sprawiła, że w tym roku zyska ona nową część. Będzie to Przystanek Retro przy ul. Długie Ogrody, gdzie zostaną wprowadzone np. profesjonalne licytacje cennych przedmiotów oraz warsztaty poświęcone renowacji i konserwacji.
Ponadto, podczas Jarmarku św. Dominika obchodzone będą m.in. święta: Równości, Wolontariatu czy Ekonomii Społecznej. Jednym z punktów programu będzie też jubileuszowy 30. Międzynarodowy Bieg św. Dominika.
Szczegółowy program 764. Jarmarku św. Dominika dostępny jest na stronie internetowej: https://jarmarkswdominika.pl/program/
* * *
Organizatorzy imprezy przypominają, że na Jarmark św. Dominika najlepiej udać się komunikacją miejską lub pieszo.
– Kierowcy będą mogli zostawić swój samochód na parkingu na Placu Zebrań Ludowych i dojechać na miejsce tramwajem. Kosz opłaty parkingowej na cały dzień to 15 zł, a dla posiadaczy Karty Mieszkańca 13 zł. W tej cenie przejazd tramwajem na jarmark dla maksymalnie 5 osób będzie bezpłatny – informuje Marcin Dajos, rzecznik prasowy Międzynarodowych Targów Gdańskich.