Noc świętojańska, zwana też Nocą Kupały lub sobótką, jest najkrótszą nocą w roku, a zarazem świętem związanym z letnim przesileniem. W tradycji ludowej ma magiczny charakter oraz związana jest z wieloma tradycjami i obrzędami sięgającymi czasów przedchrześcijańskich. Do ciągle żywych należą zabawy taneczne przy ogniskach palonych najchętniej na wzniesieniach nad jeziorami. Popularne są również puszczanie przez dziewczęta w nurty rzek i strumieni wianków czy poszukiwanie legendarnego kwiatu paproci.

W tym roku do wielu organizowanych z tej okazji wydarzeń dołączy także możliwość wieczornego zwiedzania sali, w której znajduje się malowidło „Niebo polskie”.

Wyjątkowe dzieło

„Niebo Polskie” to patriotyczny fresk, który powstał w auli Gimnazjum Polskim w Gdańsku w 1938 r., a stworzyli go dwaj artyści Bolesław Cybis i Jan Zamoyski. Niestety, oryginalne malowidło na początku II wojny światowej zostało doszczętnie zniszczone przez Niemców.

Kilka lat temu podczas remontu budynku dawnego gimnazjum, należącego do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, postanowiono odtworzyć „Niebo polskie”. Tego trudnego zadania podjął się zespół pracowników Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod kierownictwem prof. Jacka Zdybla. Dzięki ich pracy na początku maja 2018 r. aula z „Niebem polski” została ponownie udostępniona publiczności i każdy może podziwiać to wyjątkowe dzieło w pełnej krasie.

Z przewodnikiem najlepiej

Aby w pełni poznać i zrozumieć historię i symbolikę „Nieba polskiego”, najlepiej oglądać je podczas zwiedzania z przewodnikiem.

– Warto dokładnie przypatrzeć się każdemu, nawet najmniejszemu elementowi „Nieba polskiego”. Symbole, które na nim umieszczono, mają swoje odniesienia w naszej historii, nauce i kulturze. Dlatego serdecznie zapraszam do uczestnictwa w akcji bezpłatnego zwiedzania z przewodnikiem, który opowie o sekretach tego wspaniałego dzieła – zachęca marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Podczas Nocy świętojańskiej pod „Niebem polskim” w sobotę, 22 czerwca 2024 r. wejścia do auli dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku przy ul. Augustyńskiego 1 zaplanowano o godz. 19.00 i 21.00. Dodatkowo, po każdej turze zwiedzania zorganizowane zostaną konkursy z nagrodami, w których będzie można wygrać m.in. puzzle z „Niebem polskim” oraz zestawy najnowszej gry planszowej Spy Guy Pomorskie.