Czarne Wesele w Klukach to wydarzenie nawiązujące do dawnego słowińskiego zwyczaju wspólnego kopania torfu i wspólnego biesiadowania po skończonej pracy.

– W chatach krytych trzciną i w obejściach zagród toczyć się będzie życie prawie jak przed stu laty. Kobiety będą prały i prasowały bieliznę, przędły nici na kołowrotku i tkały krajki na krosienkach. Na kuchennych piecach usmażą wafle drożdżowe i ugotują kartoflankę, a w kierzance zrobią świeżutkie masło. Mężczyźni tymczasem nakopią torfu, naprawią sieci rybackie, wyplotą nowy płot i zrobią nowe miotły na potrzeby wiejskich gospodarstw, wydłubią klumpy dla koni i ukręcą konopne powrozy. Ręczną piłą traczną przetrą drewno do budowy domów. Z pieca chlebowego roznosić się będzie zapach pieczonego właśnie słowińskiego chleba. A wszystko to przy dźwiękach skocznej ludowej muzyki – zachęca do udziału w imprezie Ewa Sobczyńska z Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.

Podczas Czarnego Wesela w Klukach nie zabraknie też kiermaszu rękodzieła i lokalnych produktów. Dodatkowo, w ramach tegorocznej edycji otwarta zostanie czasowa wystawa „Sieci nie tylko rybackie. Opowieść o słowińskiej wspólnocie” poświęcona wspólnej pracy i świętowaniu tutejszej ludności. Będzie też można zobaczyć nowy nabytek muzeum – czterosuwowy motocykl BMW R-35, zwany osiołkiem.

 

Czarne Wesele w Klukach

  • 1 maja 20205 r., czwartek, godz. 10.00-16.00
  • Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach: oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
  • Kluki 27