Wszystkich działań nie sposób wymienić. Ale oto krótkie podsumowanie tego, co m.in. udało się zrobić.

Samorząd solidarny z Ukrainą

Mija rok, od kiedy rosyjska armia rozpoczęła inwazję na wolną i niepodległą Ukrainę. Samorząd województwa praktycznie od razu zaangażował się w działania pomocowe skierowane do uchodźców, ale i do tych osób, które pozostały w ogarniętym wojną kraju.

– Województwo pomorskie wciąż bardzo aktywnie angażuje się w pomoc Ukrainie. Z naszego regionu regularnie wysyłane są konwoje ze sprzętem medycznym, żywnością, środkami czystości. Jadą do Ukrainy karetki i zakupione ze środków województwa agregaty prądotwórcze. Dajemy też dach nad głową i wszelką możliwą opiekę uchodźcom, a ranni leczeni są w naszych szpitalach – mówi Mieczysław Struk marszałek województwa.

Tylko na integrację imigrantów, w tym oczywiście uchodźców z Ukrainy samorząd województwa przeznaczył już w sumie ponad 100 mln zł – zarówno ze środków unijnych, jak i z własnego budżetu. Jakie działania zostały podjęte?

Pomoc humanitarna

Pierwsze tiry z pomocą humanitarną wyruszyły do Ukrainy już w pierwszej połowie marca 2022 r. Wysyłane były m.in.: lekarstwa, produkty żywnościowe, środki czystości. W zbiórki angażowali się licznie mieszkańcy całego regionu. Z Pomorza pojechały do Ukrainy również karetki. Łącznie wysłane zostały cztery ambulanse. Wraz z nasileniem rosyjskich ataków na infrastrukturę energetyczną potrzebne stały się agregaty prądotwórcze, które instalowane są w tzw. punktach niezłomności. Z naszego regionu jak dotychczas zostało wysłanych ich kilkadziesiąt. Pomoc rzeczowa wysyłana Ukrainie obejmowała również wyposażenie dla szpitali. Chodzi tu m.in. o ponad 100 łóżek czy materacy. Liczby innego sprzętu medycznego trudno nawet zliczyć.

Specjalne pociągi

Samorząd województwa aktywnie zaangażował się w transport uchodźców, którzy uciekali z ogarniętego wojną kraju. W marcu 2022 r. uruchomione zostały specjalne pociągi humanitarne z Trójmiasta do Przemyśla. Dzięki temu na Pomorze przyjechało ponad 700 Ukraińców. Co ważne, już podczas podróży mogli oni dowiedzieć się o możliwościach zakwaterowania, uzyskania pomocy czy możliwości dalszej podróży do innych regionów Polski czy Unii Europejskiej.

Pomoc i integracja uchodźców

Ukraińcom, którzy, zdecydowali się przyjechać na Pomorze była i w dalszym ciągu jest, udzielana pomoc. Samorząd województwa za zgodą Komisji Europejskiej utworzył w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego nową oś priorytetową o wartości ok. 25 mln zł. Pieniądze te dedykowane są właśnie uchodźcom z Ukrainy. Wsparcie dla Ukraińców obejmuje m.in. wsparcie o charakterze bytowym, usługi opiekuńcze tłumaczenia, doradztwo zawodowe czy pomoc prawną. Specjalny projekt obejmował także kursy języka polskiego dla ukraińskich nauczycieli, w którym wzięło udział ok 100 osób.

Z agresorami nie współpracujemy

Już 28 lutego 2022 r. podczas sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego radni zadecydowali o wypowiedzeniu porozumienia o współpracy z administracją Obwodu Kaliningradzkiego. Warto zaznaczyć, że była to jedna z pierwszych decyzji o zerwaniu współpracy pomiędzy polskimi a rosyjskimi samorządami.

Pomoc nie słabnie

To tylko kilka przykładów tego, co udało się zrobić. Wojna jednak trwa, a Ukraina stale potrzebuje wsparcia.

– Nasze działania jednak nie słabną. Jesteśmy gotowi do dalszej pomocy. Mamy stały kontakt z przedstawicielami ukraińskich samorządów, a także ściśle współpracujemy z konsulem Ukrainy w Gdańsku – dodaje marszałek Struk.