Polski Urząd Pocztowo-Telegraficzny nr 3 w Wolnym Mieście Gdańsku został utworzony 5 stycznia 1925 r. O nadchodzących w muzeum zmianach poinformowano na specjalnej konferencji prasowej, 7 stycznia 2025 r.

Wyjątkowe miejsce na mapie Gdańska

Budynek na placu Obrońców Poczty Polskiej znają chyba wszyscy mieszkańcy Gdańska i Pomorza.

– To tu, na ówczesnym placu Heweliusza, 5 stycznia 1925 r. w zaadaptowanym do nowych potrzeb budynku dawnego lazaretu wojskowego został otwarty Polski Urząd Pocztowo-Telegraficzny Gdańsk. Obok Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte stał się on jednym z symboli państwa polskiego w Wolnym Mieście Gdańsku – opisywał Marek Adamkowicz, kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.

Kilka dni temu obchodziliśmy setną rocznicę tego wydarzenia.

– Dziś czasowo zamykamy wystawę w budynku Poczty Polskiej. Robimy to z nadzieją, że upamiętnienie pocztowców zyska nowy, godny wyraz– mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Teraz, w stulecie powstania Poczty jest doskonała okazja do zmian w muzealnej wystawie, która ma już ponad 40 lat.

Nowe Muzeum Poczty Polskiej

Modernizacja Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku przyniesie istotne zmiany w funkcjonowaniu i dostępności placówki. Powierzchnia wystawiennicza zwiększy się o połowę. Do nowej wystawy jeszcze przejdziemy, ale zostańmy jeszcze chwilę przy budynku.

– W ramach modernizacji zaplanowano konserwację i modernizację stolarki okiennej dla poprawy termoefektywności, wymianę instalacji zmniejszającą zużycie energii oraz działania w duchu „zero waste”. W ramach kompensacji przyrodniczej zaplanowano nasadzenie drzew w Twierdzy Wisłoujście – mówił Marcin Skwierawski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Muzeum zostanie również dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zainstalowany będzie podnośnik dla osób poruszających się na wózkach, plany tyflograficzne, audioprzewodniki z audiodeskrypcją oraz sala kinowa wyposażona w pętlę indukcyjną.

Tak opowiemy historię…

Infrastruktura to jedno, ale w każdym obiekcie muzealnym najważniejsza jest opowiadana historia i sposób w jaki jest prezentowania. W ramach nowej wystawy stałej w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku zwiedzający będą mieli okazję przenieść się do klimatu Wolnego Miasta Gdańska. Na pierwszym piętrze, w Sali Pocztowej i Sali Polonijnej, oprócz unikatowych dokumentów, ogłoszeń i książek telefonicznych z tego okresu, pojawią się nagrania wspomnień mieszkańców.

– Chcemy pokazać losy polskiej społeczności w Gdańsku. A zupełną nowością będą udostępnione piwnice budynku. Tam opowiemy o bohaterskiej obronie Poczty – opowiadał Jan Szkudliński z Muzeum Gdańska.

Wystawa będzie oczywiście wzbogacona multimediami, a wszystkich eksponatów będzie nawet 3 tysiące.

Zmiany dzięki Unii Europejskiej

Tak poważny projekt modernizacyjny nie byłby możliwy gdyby nie wsparcie ze środków Unii Europejskiej. Zarząd Województwa Pomorskiego wybrał 33 projekty z zakresu infrastruktury kulturalnej, które otrzymają łącznie ponad 122 mln zł dofinansowania w programie Fundusze Europejskie dla Pomorza, a w tym ponad 7,8 mln zł trafi właśnie do Muzeum Gdańska.

– Jest w tym pewna symbolika, że stworzenie nowej wystawy stałej w Muzeum Poczty Polskiej będzie finansowane ze środków europejskich. Te środki pochodzą przecież od podatników z całej Europy, również Niemiec. Dzięki wkładowi społeczności całej Europy będziemy mogli wkrótce przypominać o naszej historii – podkreślał wicemarszałek Skwierawski.

O kolejnych dofinansowanych projektach będziemy informować. Jak mówią pracownicy Muzeum Gdańska, nowa wystawa ma być otwarta 1 września 2026 r. Już za kilka dni eksponaty opuszczą muzealne sale i zostaną poddane konserwacji. A tymczasem zapraszamy do ostatniego spaceru po starej wystawie…