Z Indonezyjczykami spotkał się marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Zagranicznej delegacji przewodniczyła ambasador Indonezji w Polsce Anita Lidya Luhulima. W spotkaniu uczestniczył również konsul honorowy Indonezji w Gdańsku Mirosław Wawrowski.

Co nas łączy?

Pomorze i Bali dzieli kilkanaście tysięcy kilometrów. Ale mimo to, regiony wiele łączy.

– Wiemy, że w Gdańsku działa Stocznia Remontowa. Jest ona bardzo znana w Indonezji – podkreśliła ambasador Anita Lidya Luhulim.

Indonezyjczycy zainteresowani są również połączeniami swojego kraju z portami Gdyni i Gdańska, które mogą być alternatywą dla Hamburga czy Rotterdamu.

– Nasze kontakty są dość silne. Warto dodać, że na Pomorzu przebywa obecnie około 250 pracowników z Indonezji, w Słupsku działa Pracownia Batiku im. Marii Hasiec, a Uniwersytet Morski w Gdyni współpracuje z uczelniami w Indonezji – podkreślał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Tym, co jeszcze nas łączy, jest niewątpliwie turystyka. Zarówno dla Bali, jaki dla Pomorza to strategiczny dział gospodarki. Ambasador Indonezji zaprosiła również pomorskich przedsiębiorców do uczestnictwa w targach GAME EXPO, które odbędą się w październiku 2023 r.

Mała Indonezja

Wizyta indonezyjskiej delegacji była związana z inauguracją budowy archipelagu wysp „Mała Indonezja”, który powstaje w Dolinie Charlotty niedaleko Słupska. Pierwszą z wysp zostało Bali.

– Zaczęliśmy 10 lat temu od balijskiego Spa – Bali Hai, a teraz budujemy całą wyspę – zaznaczył Mirosław Wawrowski, konsul honorowy oraz dyrektor zarządzający Doliny Charlotty.

Wejście na wyspę stanowi 11 metrowa brama, którą zbudowali balijscy kamieniarze. A na wyspie powstanie teatr, świątynie, restauracja serwująca dania kuchni balijskiej i indonezyjskiej. Na wyspie odbywać się będą liczne wydarzenia kulturalne promujące balijską kulturę i tradycje.